Jüriöö tulekett jõuab ka Jõhvi

Tuleketi moodustamiseks vajatakse tuhandeid vabatahtlikke tulehoidjaid.

FOTO: ANTS LIIGUS / Scanpix

Esmaspäeval, 22. aprillil tähistatakse maarahva tähtsaimat püha ja uue aastaringi algust üle-eestilise üritusega "Jüriöö märgutuled 2019". Selleks vajatakse vabatahtlikke tulehoidjaid kõikjal, ka Jõhvi suunal.

22. aprilli õhtul kell üheksa saadetakse Paide ordulinnuse vahitornist märgutuli Tallinna, Tartu, Rakvere ja Viljandi suunda ning sealt hargnevad tuleketid üle kogu Eesti. Rakverest liigub märgutuli ka Jõhvi.

Süüdatakse tõrvikud 

Nii nagu Jüriöö ülestõusu ajal, kui eestlased püüdsid 1343. aastal vabaneda võõrast võimust, antakse märgutuli edasi järkjärgulise tõrvikute süütamisega − kes tõrvikutuld näeb, süütab oma tõrviku ja annab süütamisest märku järgmisele trassil viibivale vabatahtlikule. Iga kilomeetri peal peaks seisma vähemalt kolm inimest.

Tuleketi moodustamiseks vajatakse tuhandeid vabatahtlikke tulehoidjaid, kes soovivad anda oma panuse külaelu elavdamisse ja näidata kogu Eestile, et küla elab veel.  

Mootorrattal Jõhvi piirile 

Jõhvi liigub märgutuli Rakverest.

"Sealt tuuakse ta mootorrattal Jõhvi piirile Kukruse mõisa ja aiandi vahel, kust algab meie märgutulede kett, mis jõuab Vabadussõjas langenute ausamba juurde. Oleme ausamba juures plaaninud süüdata sada aastat tagasi kokkukutsutud asutava kogu auks 100 küünalt," selgitas Jõhvi kultuuri- ja huvikeskuse juht Anne Uttendorf.

Tema sõnul peaks see sündima kella 23 paiku. "Ootame osalema aktiivseid vabatahtlikke − nii ketti seisma ja märgutulesid edasi andma kui ka küünlaid süütama." Huvilistel palutakse kirjutada aadressil anne.uttendorf@gmail.com või noortekeskus@johvi.ee.

 Asutava kogu liikmeid austatakse ka Tallinnas.

"Tänu neile said paljud talupojad oma maa peremeesteks. Tahame tähelepanu pöörata Eesti maaelule. Täisväärtuslik elu ei ole ainult Tallinnas, vaid ka maal," kinnitasid üle-eestilise ürituse korraldajad, kelleks on ajakeskus Wittenstein koostöös Pärnu muuseumi, Eesti maaelumuuseumide, kaitseliidu, Jüriöö pargi, EV100 toimkonna ning tuletrassi läbivate omavalitsuste ja küladega.

Tagasi üles