Mänd ja Marits saadeti taas trellide taha

Põhjarannik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Allan Mänd.
Allan Mänd. Foto: Peeter Lilleväli

Reede õhtul tulid politseinikud Allan Männile ja Märt Maritsale koju järele, et kolm kuud vabaduses olnud mehed taas vanglasse viia.

Korruptsioonikuritegudes süüdistatavale ettevõtjale ja Jõhvi volikogu liikmele Allan Männile ja endisele Jõhvi vallavalitsuse liikmele Märt Maritsale tuldi järele reede õhtul pärast kella üheksat ning anti aega asjade pakkimiseks. Teadaolevalt oliViru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Margus Gross eelnevalt, vahetult enne tööpäeva lõppu, koostanud dokumendi, mille alusel tuli mehed vahi alla võtta.

Eelnevalt on prokuratuur väitnud, et kuna Männi ja Maritsa kriminaalasi on juba kohtus, siis prokuratuur ei puutu enam nende suhtes tõkendite rakendamisse ja see on kohtu pärusmaa.

Mänd ja Marits võeti vahi alla mullu 17. juunil ning kui nad olid pool aastat ära istunud, tekkis vaidlus, kas pool aastat, mis on eeluurimisaegse vahistamise maksimumaeg sai läbi 16. või 17. detsembril, kuna advokaadid väitsid 16. detsembril toimunud istungil, et tähtaeg on üle läinud. Viru maakohus leidis siiski, et Mändi ja Maritsat on vahi all hoitud õiguspäraselt ning jättis kohtu alla andmise määruses tõkendi muutmata, mis tähendas, et kohtu arvates pidanuks nad trellide taga istuma kuni selle aasta 4. novembril algama pidava kohtuprotsessini.

Süüdistatavad vaidlustasid selle määruse, kuigi maakohus ütles, et see ei ole edasikaevatav. Tartu ringkonnakohus võttiski kaebuse menetlusse põhjendusega, et tegemist on Männi ja Maritsa põhiõiguste riivega ja vabastas nad tänavu 7. jaanuaril vahi alt, leides, et poole aasta pikkune vahi all pidamise tähtaeg sai läbi 16. detsetsembril.

Seejärel läks Viru ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kalmer Kask kaebusega riigikohtusse, kus vaidlustas ringkonnakohtu otsuse. Riigikohus leidis, et ringkonnakohus on eksinud ja ei oleks tohtinud Männi ja Maritsa kaebust üldse menetlusse võtta ning saatis asja ringkonnakohtule uueks arutamiseks tagasi.

Sel nädalal tegigi ringkonnakohus uue määruse, millega keeldus Männi ja Maritsa kaebusi menetlusse võtmast, kuid möönis, et määruse võib 15 päeva jooksul vaidlustada. Reede õhtul võeti Mänd ja Marits tuginedes ringkonnakohtu määrusele pärast kolme kuud vabaduses olemist taas vahi alla. Nende vanglas hoidmise vajadust on prokuratuur varem põhjendanud riskiga, et Mänd ja Marits võivad vabaduses viibides sooritada kuritegusid. Kolme kuu jooksul pole prokuratuur aga teatanud seaduserikkumiste toimepanekust nende poolt.

Allan Mändi süüdistab prokuratuur altkäemaksu andmises endisele vallavalitsuse liikmele Märt Maritsale, Maritsat aga altkäemaksu võtmises ja riigihanke menetluse nõuete rikkumises. Peamised kahtlustused on seotud Allan Männi juhitud Jõhvi plaanitud kaubandus- ja vabaajakeskuse ehitusega.

Altkäemaksu kahtlustus hõlmab Allan Männi poolt arvuti üleandmist Maritsale, samuti viimase tööleasumist keskuse arendusega seotud firmas pärast vallavalitsusest lahkumist.

Mänd ja Marits ise on väitnud, et kapo ja prokuratuur survestavad neid vanglas hoidmise abil nõustuma kokkuleppemenetlusega, kuna uurimisel kogutud tõendid nende vastu on nõrgad ning sellega päästab prokuratuur oma mundriau.  Prokuratuur on need süüdistused tagasi lükanud.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles