Venemaa suurim veefiltritootja avas Sillamäel tehase

Irina Kiviselg
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Aquaphori president Joseph Shmidt (paremal ääres) selgitab külalistele tootmisprotsessi iseärasusi, kinnitades, et kõrgtehnoloogiline ettevõte palju töökäsi ei vaja.
Aquaphori president Joseph Shmidt (paremal ääres) selgitab külalistele tootmisprotsessi iseärasusi, kinnitades, et kõrgtehnoloogiline ettevõte palju töökäsi ei vaja. Foto: Matti Kämärä

Eile avati Sillamäel pidulikult Aquaphori tütarettevõtte Westaqua-Investi tehas. See on esimene veepuhastusfiltreid tootev ettevõte Euroopa Liidu territooriumil. Ehitusse ja seadmetesse on investeeritud ligi 5 miljonit eurot, toodangu loodetakse turustada Venemaal, Euroopas ja USAs.  

Aquaphor on rahvusvaheline korporatsioon, mis asutati 1992. aastal Sankt-Peterburgis. Ettevõttele kuulub üle kolmandiku Venemaa olmes kasutatavate veepuhastusseadmete turust, maailmas hoiab ettevõte kümnendat kohta. Mullu oli Westaqua-Invest OÜ käive 7,3 miljonit eurot.

Aquaphori president Joseph Shmidt ütles, et tehase avamine just Sillamäel oli tingitud mitmest põhjusest, eelkõige huvist tootmis- ja logistikabaasi vastu Eestis, mis lubaks Euroopasse kiiresti edasi liikuda. Oma osa oli haritud spetsialistide olemasolu linnas ja emaettevõtte territoriaalne lähedus. "Teatud määral mõjutas otsust meresadama olemasolu, kuid see ei olnud kaugeltki otsustav tegur," märkis Shmidt.

Korporatsiooni presidendi sõnul ei tähenda Euroopa Liidus tootmise alustamine selle lõppemist Venemaal. Põhiosa tootmisest asub endiselt Ust-Ižoras ja ettevõttel on lähiajal kavas seda edasi arendada.

Müügijuht Pavel Kurakin lisas, et kui Venemaal valminud toodangu tarnimisele Euroopa Liitu kulub 2-3 nädalat, siis logstikakeskuse olemasolu Sillamäel lubab täita tellimused 2-3 päevaga: "Kui saame tellimuse hommikul, saadame partii tellija poole teele juba pärastlõunal."

Shmidt tunnistas, et ELi turule Venemaal toodetud filtritega sisenedes olid nad moraalselt valmis, et esialgu nende toodangut umbusaldatakse. Ent nende toodang võeti vastu hoopis huviga. "Euroopas on veel üsna tugev stereotüüp, et Venemaa tähendab originaalseid konstruktoriideid, teaduslikke saavutusi ja kosmosetehnoloogiaid. Püüdsime seda ootust õigustada."

Igapäevatöö juba käib

Sillamäe tehas alustas tööd septembri keskel ja toodab nüüd umbes 300 000 veefiltrit kuus. Et vahetatavad filtrid sobivad paljudele veepuhastusseadmetele, on nende järele olemas pidev nõudlus.

Westaqua-Invest OÜ juhi Valeri Lavrovi sõnul on praegu kasutusel vaid neljandik ettevõtte võimsusest. Töötajaid on kokku 50. Tehas toodab kaht tüüpi filtreid. Tuleva aasta esimeses kvartalis antakse käiku veel üks tootmisliin, kus hakkab valmima veel kaks toodet. Töökohtade arv suureneb kuni poolteisekordseks. Projektvõimsuseni peaks ettevõte jõudma kahe aasta pärast ja siis jõuab töötajate arv tõenäoliselt sajani.

"Töökohtade loomine on tähtis, kuid mitte peamine eesmärk," rõhutas Lavrov. "Esmatähtis ülesanne on luua kõrgtehnoloogiline tootmine, mille tunnuseks on kõrge tootlikkus ja kvaliteet suhteliselt vähese töötajate arvu juures."

Umbes 7000ruutmeetrisel alal asuvad kontor, olmeruumid, keemialabor, tootmishoone ja valmistoodangu ladu.

Sillamäe elanikele on oluline, et uus ettevõte ei kahjusta keskkonda.

Sillamäe linnapea Jelena Koršunova tunnistas nagu paljud teisedki avamisel viibinud, et kui Aquaphori juhtkond paari aasta eest oma ettepanekuga linna tuli, neid küll toetati, kuid ei usutud, et tehas valmib nii ruttu. "Rõõmustame siisralt iga uue töökoha üle," ütles Koršunova. "Lubame, et aitame kõigiti nii neid kui teisi investoreid, eriti selliseid nagu Aquaphor, kes peab oma sõna."

Shmidt rõõmustas, et nad leidsid Eestist suurepärased partnerid, kes aitasid neil püstitatud ülesannetega toime tulla.

"Igakülgset toetust oli tunda lausa igal tasandil," täpsustas Shmidt. "Vedas ka ehitajatega - nad tegid kvaliteetset tööd. Seepärast tahame siin tööd jätkata ja uurime praegu võimalust ehitada veel üks tehas, nüüd juba pindalaga 12 000 ruutmeetrit. Esialgu pole ainult otsustatud, kas jälle Sillamäele või Narva."

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles