K, 28.09.2022

JUHTKIRI ⟩ Raske on juba praegu

Põhjarannik
Raske on juba praegu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elektriarvesti.
Elektriarvesti. Foto: Peeter Lilleväli

Kuigi poliitikud on meid kevadest saadik hoiatanud, et järgmine talv tuleb raske, sest jätkuv energiakriis lööb kõiki valusalt, andis üleüldine hinnatõus endast märku juba mitu kuud tagasi. Juunist augustini oli Eestis inflatsioon 20 protsenti ja üle selle. Kõik me näeme, missuguseid röögatuid hüppeid on teinud ja teevad jätkuvalt hinnad toidupoodides, nii et mõned tavapärased kaubad on kallinenud suisa 30-40 protsenti. Küllap on siin oma roll ka kaupmeeste kasuahnusel, sest üldsus on häälestatud hinnatõusudega leppimisele ning see annab võimaluse marginaali rohkem lisada, kui see ehk objektiivsetest asjaoludest lähtudes põhjendatud oleks.

Aga muidugi, eelseisva kütteperioodi eel tekitavad paljudes hirmu sellega seotud kulud. Enim on löögi all gaasi kasutavad majapidamised, aga ka need, kes kasutavad toasooja ning sooja vee saamiseks elektrit. Tänasest Põhjarannikust saab lugeda, et mitmel pool Ida-Virumaal kütte hind tõuseb. Õnneks on meie maakonna suuremates linnades toasooja saamiseks kasutusel ikka vana hea põlevkivitööstuse tootmisülejäägid ning sealsed tarbijad on paremas olukorras.

Valitsus on küll elanikele ette valmistanud toetusmeetmete paketi, mis peaks gaasitarbijatele hüvitama kulu umbes 50, elektritarbijale üle 20 ning kaugkütte puhul 14 protsenti. Kahtlemata on see oluline, sest üleüldisest hinnatõusust tingitud elanike taskute tühjendamisest on oma korraliku noosi saanud ka riigieelarve käibemaksu näol.

Seni on räägitud, et hinnatõusu on osaliselt kompenseerinud jätkuv palkade kasv. Ent kui energianälja lõppu pole näha, ei saa palgad ju lõputult kasvada olukorras, kus ettevõtete tootmiskulud samamoodi kasvavad. Ühel hetkel peavad ka firmad hakkama kulusid koomale tõmbama, seda enam, et nagu paistab, riik neile suurt midagi hüvitada ei taha. See aga pigem tähendab töökohtade vähendamise riski, mille käigus kaotavad paljud inimesed olulise osa senisest sissetulekust.

Märksõnad
Tagasi üles