Selline šokk eeldab ettevõtetelt kohanemist ärimudelites ja tarbijatelt käitumisharjumustes, et kallimat kaupa säästlikumalt tarbida. Valitsus peab samal ajal seisma vastu survele kõik hinnatõusust tekkinud raskused toetustega korvata ja tegema investeeringuid püsivamateks lahendusteks.
USA keskpank hakkas intressimäärasid tõstma 2022. aasta märtsis ning Euroopa keskpank hiljem, sest ka inflatsioon avaldus Euroopas hiljem ja teisiti kui USAs.
Esmalt lõpetas Euroopa keskpank täiendavad varaostud. See niinimetatud rahatrükk seisnes lihtsustatult selles, et keskpank ostis turult võlakirju, suurendades sel moel vaba raha hulka, mida pangad saanuks uuesti välja laenata. Varaostud käivitati 2015. aastal, mil kiire inflatsiooni asemel oli ohuks hindade langusspiraal ehk olukord, kus hindade langust oodates lükatakse oste edasi, millega väheneb tarbimine ja nii ka vajadus tööjõu järele. Koondamiste tagajärjel kahaneb tarbimine veelgi ja tekibki hinnalangusspiraal. Rahatrükk siiski ei ergutanud nõudlust piisavalt. Pigem surus see üles varade (aktsiad, kinnisvara) hindu, kuid inflatsioon püsis pikalt väga madalal tasemel.
Mullu suvest on Euroopa keskpank tõstnud baasintressimäärad poole aastaga 2,5 protsendile. Nii jõulist sekkumist nõudis järsult kiirenenud inflatsioon, mis oktoobris tipnes 10,6%ga. Ajaloolises vaates on intressimäärad siiski pigem tagasi tavapärastel tasemetel. Erakorraliseks tuleb pidada hoopis seda aega, mil intressimäärad olid nullis või isegi negatiivsed.
Tagantjärele võib tõdeda, et keskpangad võinuks "rahatrüki" varem lõpetada ja intresse tõsta, kuid pandeemia arengut ja sõja puhkemist oli võimatu ette näha. Ja karmim rahapoliitika üksi poleks suutnud kaitsta sedavõrd ulatusliku hinnašoki eest, mille põhjustas Vene energiasõda. Rahapoliitika tööriistadega ei saa mõjutada järsult kallinenud nafta või gaasi hinda.