:format(webp)/nginx/o/2025/04/24/16796070t1h9158.jpg)
Vabariigi Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil määruse, mille tulemusel moodustub Jõhvi valla ja Toila valla ühinemise teel uus omavalitsus – Jõhvi vald.
Vastu võetud määrusega rahuldatakse Ida-Viru maakonnas asuva Jõhvi ja Toila valla esitatud taotlused haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks. 18. detsembril 2024 toimunud Jõhvi ja Toila vallavolikogude istungitel kiideti heaks kahe omavalitsuse ühinemisleping ning nõustuti haldusterritoriaalse korralduse muutmisega.
Toila vallavolikogu otsustas tänavu 29. jaanuari ja Jõhvi vallavolikogu 30. jaanuari istungil esitada Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile taotluse haldusterritoriaalse korralduse muutmiseks ehk valdade ühinemiseks. Kaks omavalitsust on pidanud ühinemisläbirääkimisi alates 2022. aastast.
Regionaal- ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terras teatas valituse pressibüroo vahendusel, et ühinemine on oluline, et tagada tugevam omavalitsus. „See vabatahtlik ühinemine loob Ida-Virumaale senisest oluliselt tugevama ja efektiivsema omavalitsuse, mis suudab ressursse tõhusamalt kasutada ning strateegilisemalt panustada piirkonna arengusse. Tugev ja hästi toimiv regionaalne keskus nagu uus Jõhvi vald on oluline kogu Eesti konkurentsivõime ja tasakaalustatud arengu seisukohast. See on hea näide sellest, kuidas kohalik initsiatiiv võib viia parema ja efektiivsema valitsemiseni Eestis,“ lausus ta.
Kahe valla ühinemisel moodustub uus omavalitsus kogupindalaga 290 ruutkilomeetrit. Ühineva omavalitsuse rahvaarv saab olema pea 15 800 elanikku. Kahe valla ühinemisläbirääkimiste käigus otsustati, et tulevase omavalitsuse nimeks saab Jõhvi vald.
Ühinevad omavalitsused on rõhutanud, et Jõhvi valla ja Toila valla ühinemisega moodustatakse Ida-Virumaal tugevam ja tõhusam omavalitsus, mis suudab pakkuda kvaliteetsemaid avalikke teenuseid ning toetada piirkonna jätkusuutlikku arengut. Jõhvi ja Toila on geograafiliselt ning funktsionaalselt väga tihedalt seotud. Ühinemine loob ühtse ja loogilise haldussüsteemi, mis tähendab sujuvamat ning tõhusamat teenindust piirkonna nii elanike, ettevõtete kui ka vabaühenduste jaoks.
„Jõhvi ja Toila läbipõimumine on saanud alguse juba aastaid tagasi. See ühinemine on nagu loomulik samm kahe naabri vahel, kes on niikuinii igapäevaselt seotud – lapsed käivad samades koolides, inimesed töötavad samades ettevõtetes ja kasutavad samu teenuseid. Ühinemisel saab lisaks muudele väärtustele olema keskus, mis lähendab praeguse Toila haldusterritooriumi erinevaid piirkondi," ütles Toila vallavanem Eve East.
„Koos oleme tugevamad ja saame lihtsamalt ning ühtsemalt oma kodukandi eest seista. Meie eesmärk on luua selline omavalitsus, kus igal inimesel on hea elada, olenemata sellest, kas tema kodu asub Jõhvis või Toilas,“ lisas Jõhvi vallavanem Maris Toomel.
Eestis on praegu 79 omavalitsust, sh 64 valda ja 15 linna. Ida-Viru maakonnas on kokku neli valda ja neli linna. Pärast haldusterritoriaalse korralduse muutmist jääb maakonda neli linna ja kolm valda, Eestis kokku 78 omavalitsust, nende hulgas 63 valda ja 15 linna.
Tegemist on esimese omavalitsuste ühinemisega pärast 2017. aasta haldusreformi.
Määrus jõustub ehk uus Jõhvi vald moodustatakse Jõhvi vallavolikogu valimistulemuste väljakuulutamise päeval. Kohalike omavalitsuste volikogude valimised Eestis leiavad aset 13.–19. oktoobril 2025.