L, 4.02.2023

Reps ei andnud selget vastust Kohtla-Järve riigigümnaasiumi õppekeele osas

Põhjarannik
Reps ei andnud selget vastust Kohtla-Järve riigigümnaasiumi õppekeele osas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ei andnud selget vastust, millist õppekeelt ta tulevases Kohtla-Järve riigigümnaasiumis pooldab.
Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ei andnud selget vastust, millist õppekeelt ta tulevases Kohtla-Järve riigigümnaasiumis pooldab. Foto: Ilja Smirnov / Põhjarannik

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps hoidus avaldamast oma seisukohta, milliseks kujuneb tulevase Kohtla-Järve riigigümnaasiumi õppekeel. 

Mailis Reps ei soovinud rahvusringhäälingule (ERR) väljendada oma seisukohta, kas ta näeb Kohtla-Järve Gümnaasiumi õppekeelena ainult eesti keelt või pooldab 60/40 süsteemi, kus osa aineid õpetatakse vene keeles. «Usun, et ministeeriumi kantsler on väga hea vastuse juba andnud,» ütles Keskerakonna liige Reps ERRile.

ERR tõdes, et Kohtla-Järvel sügisel tööd alustava riigigümnaasiumi õppekorralduse, muuhulgas ka õppekeele otsustamine venib ning võib jääda riigikogu valimiste järgsesse aega.

Haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) kantsler Mart Laidmets ütles eelmisel nädalal edastatud pressiteate vahendusel, et pärast seni eelkõige linna- ja koolijuhtidega peetud läbirääkimisi võtab ministeerium nüüd fookusesse õpilased.

Mare Roosileht: "Kõigepealt hääled ja valimised ning siis vaatame, mis eestlusest ja haridusest saab..."

«Peame lähtuma iga õpilase individuaalsetest võimetest ja vajadustest, mille väljaselgitamine on praegu ülesanne number üks. Kui õppuritega on räägitud, siis täpsustame tegevuskava,» ütles Laidmets.

Ministeeriumi koolivõrgu osakonna juhataja Raivo Trummal ütles samas eelmise esmaspäeva õhtul Põhjarannikule, et loodavas Kohtla-Järve gümnaasiumis ootab kümnendatesse klassidesse astujaid täielikult eestikeelne õpe. 

«Meie eesmärk on, et gümnaasium tuleb eestikeelne, aga mitte kohe. Selles mõttes, et need õpilased, kes õpivad praegu Kohtla-Järve vene õppekeelega koolide 10. ja 11. klassides ning lähevad sügisest 11. ja 12. klassi, saavad edasi õppida alustatud õppekavade järgi. Mis puudutab kümnendasse klassi astujaid, siis meie plaan on küll, et nad lähevad eestikeelsesse gümnaasiumisse (erandiks vene keel ja kirjandus). See võiks olla meie eesmärk ja selle nimel tuleks pingutada. Need õpilased, kelle eesti keel pole piisavalt hea, peaksid saama mitmekülgset tuge,» leidis Trummal. 

Kohtla-Järvel eestikeelse gümnaasiumi säilitamise eestvõitleja Mare Roosileht märkis teisipäeva õhtul Järve gümnaasiumi vilistlaste Facebooki leheküljel, et minister Mailis Repsi vastusest on selgelt näha, kuidas on seatud rahva esindajate prioriteedid. "Kõigepealt hääled ja valimised ning siis vaatame, mis eestlusest ja haridusest saab...," kommenteeris ta. 

Roosilehe meelest on kurb, et inimestel, kes vastutavad Eestis haridusküsimuste eest puudub ettekujutus, missugune võiks olla gümnaasiumiharidus Eesti Vabariigis. "Lugu on lausa nii hull, et ei julgeta sel teemal isegi kogukonnaga rääkima tulla," märkis Roosileht tuletades meelde, et varsti möödub juba kuu aega, mil Kohtla-Järve eestikeelse gümnaasiumihariduse tuleviku üle muret tundvad inimesed saatsid ministeeriumile kutse kohtumiseks.  

Märksõnad
Tagasi üles