Küsimusele, kas Kohtla-Järve eesti kogukond sai sellega oma tahtmise, vastas Trummal: "Ma ei oska öelda, kas see on ainult eesti kogukonna tahtmine. Kohtumisel Kohtla-Järve linnavalitsuse ja ka vene koolide direktoritega tuli välja, et ollakse huvitatud eestikeelsest õppest ja soovitakse saada kvaliteetset gümnaasiumiharidust."
Trummal lisas, et eelkõige peab vene põhikooli lõpetajal olema eesti keeles õppimiseks tahe − keegi selleks sundida ei saa. Neile kohtlajärvelastele, kes ei soovi eestikeelses gümnaasiumis õppida, on alternatiiviks naaberlinnas Jõhvis asuv riigigümnaasium, kus on kaks õppekava: eestikeelne ning osaliselt venekeelne.
Vastuseis ilmnes jaanuaris
Vastuseis loodavale riigigümnaasiumile tuli ilmsiks jaanuari algul toimunud koosolekul, kus osalesid peamiselt Järve gümnaasiumi lastevanemad, vilistlased ja õpetajad.
Koosolekul tõdeti, et kohtumistel uue gümnaasiumi direktoriks valitud Irina Putkoneniga pole saadud selgust ei uue kooli visioonis ega selles, kuidas seal tagatakse eestikeelne ja -meelne haridus, mistõttu noored ei soovi massiliselt riigigümnaasiumisse minna. Eesti emakeelega õpilased oleksid riigigümnaasiumis suures vähemuses.
Ministeeriumi esindajad kohtusid eile teiste seas koosoleku kokku kutsunud Järve gümnaasiumi vanemate kogu esimehe Mare Roosilehega, kes on avaldanud ka meedias aktiivselt arvamust, milline võiks olla loodav gümnaasium. Täna hommikul räägib ta sellest "Terevisioonis".
"Kohtumine ministeeriumi esindajatega läks üle ootuste hästi. See oli väga hästi läbi mõeldud. Esitlusest tuli välja, kuidas näeb ministeerium kooli korralduslikku poolt, õpetajate valiku protsessi ja nende motiveerimise võimalusi jms. Kõige rohkem rõõmustas aga selge sõnum, et uus gümnaasium tuleb sada protsenti eestikeelne ja seal toetatakse nõrgema eesti keele oskusega õppijaid," rääkis Roosileht.
Ta hindas ka ministeeriumi kinnitust, et õpetajateks võetakse eranditult väga kõrge eesti keele oskusega inimesed.
Roosileht tunnistas, et ei uskunud, et koosolek paneb sellise lumepalli veerema. "Kuiv hagu oli, ainult üks säde oli puudu. See näitas, et kogukonna mure oli tõsine ja seni puudus eestkõneleja."