Emakeelepäeva tähistatakse terve nädal

Esmaspäeval kõneles armastatud näitleja Üllar Saaremäe oma kunagises kodukoolis Kohtla-Järve Järve gümnaasiumis ilusast emakeelest ja muust. FOTO: Matti Kämärä

Kuna käesoleval aastal langeb emakeelepäev, 14. märts laupäevale, alustati selle tähistamist päeva sünnimaakonnas juba nädala alguses.

Emakeelepäeva sünnipaiga Sonda vallavanem Andrea Eiche on kurb, et emakeelepäeva suuremalt tähistamise au on tema vallast kuidagi hoopis Kadrinasse ja Sõmerusse kolinud.

Aktiivne Narva

Kadrinas asub näiteks 1994. aastast emakeele ausammas ja seal toimuvad mitmed üritused. Eiche sõnul püüab Sonda siiski emakeelepäeva juurutamise taga seisnud pedagoogi Meinhard Laksi (1922-2008) mälestust jäädvustada − näiteks maikuus avatakse kahe koolihoone, uue ja vana vahel temanimeline pink. Ja vanas koolihoones, kus asub praegu raamatukogu, teisel korrusel on Laksi tuba.

Teises maakonna otsas − Narvas − algas TÜ Narva kolledžis emakeelepäevale pühendatud ürituste programm juba esmaspäeval, 9. märtsil näituse "Eesti pühapaigad soomeugri kunstnike silmade läbi" avamisega. Näitusel näeb mari, mordva, udmurdi ning eesti kunstnike õli-, pastell- ja akvarellmaale Eesti pühapaikadest. Kava jätkub teisipäeval, 10. märtsil teatri Ilmarine etendusega "Pisuhänd" Narva kultuurimajas Rugodiv.

Neljapäeval, 12. märtsil toimub esimest korda Ida-Virumaal võistulugemine "Hansenist Tammsaareni". Selline võistulugemine on toimunud meie suurkirjaniku sünnivallas Albus juba 12 aastat jaanuarikuu viimasel reedel, kirjaniku sünnipäeva paiku. "2015. aastal soovime pakkuda võimalust Tammsaaret võistu lugeda ka Ida-Virumaal, sest kirjanik on saanud oma gümnaasiumitunnistuse Narvast ning tema elu on olnud tihedalt seotud Narva-Jõesuuga," öeldi Narva kolledžis.

Veel toimub emakeelenädala raames kolledži kirjandusklubi kohtumine eesti näitekirjaniku ja dramaturgi Urmas Lennukiga, Narva väärikate ülikooli loeng kirjaniku ja tõlkija Jelena Skulskaja poolt ning mängufilmi "1944" tasuta linastus.

Sillamäe raamatukogus tähistatakse emakeelepäeva juba kuuendat aastat järjest lõbusa mälumänguga − neljapäeval, 12. märtsil osalevad selles kõik neli Sillamäe kooli. Võistkonnad on komplekteeritud eri koolide õpilastest, et oleks võrdsem. "Meie viktoriini puhul polegi kõige olulisemad osalejate teadmised, vaid see, et oleks lõbus ja tekiks-süveneks huvi eesti keele vastu. Ürituse päevajuht on talunik Priit Orav Sillamäe eesti seltsist," ütles raamatukogu direktor Elviira Sidorova.

Vilde ja Saaremäe

Keeleteemaline on ka näitus "Eduard Vilde 150" Sillamäe raamatukogus, kus saab end muuseas Vildena pildistada − seks on isegi võimalik endale kleepida vuntsid ja passitada pähe suure kirjaniku kaabut.

Kohtla-Järve Järve gümnaasiumis algas emakeelenädala tähistamine samuti esmaspäeval, mil õpilastega kohtus kooli vilistlasest näitleja Üllar Saaremäe. Mees meenutas, kuidas veel keskkooli lõpus ei suutnud ta r-tähte hääldada ning kuidas logopeed Helme Suuk teda ses vallas aitas ja kooli õpetajad välja kannatasid, kui ta seda "rasket tähte" tagapingis harjutas, et kõigele vaatamata lavakasse pääseda.

Jõhvi gümnaasiumis etendab 6.b klass kogu kooli rahvale näidendit "Isevärki koolitund". Samuti osalesid kooli õpilased luulekonkursil "Maailm täis armastust", mille pidulik lõpetamine on neljapäeval, 12. märtsil Sõmeru põhikoolis, kuhu sõidavad parimad noored poeedid.

Kolmapäeval, 11. märtsil kell 13 esinevad Tõnu Raadik ning poeet ja fotograaf Ann Tenno Jõhvi keskraamatukogus kirjanduslik-muusikalise kavaga "Üle unepiiri". Kava on samuti emakeelepäevale pühendatud.

Mäetaguse vald korraldas luulekonkursi "Helisevad read", mille patroon ja üks žürii liikmeid on Virve Osila. Konkursi parimad tehakse teatavaks laupäevases Põhjarannikus.

Tagasi üles
Back