30. november 2012, 00:56
Metsast toodud jõulupuu võib jääda Narvas viimaseks
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Samal ajal kui Jõhvi, Sillamäe ja Narva-Jõesuu pole aastaid metsas kuuse järel käinud, kaalub säästlikumat lähenemist ka Narva. Tänavu kulub piirilinnas jõulupuu raiumisele, transpordile, püstitamisele ja ehtimisele siiski veel kuni 10 000 eurot.
Narva linna peaarhitekt Peeter Tambu ütles, et sel aastal jäi seoses linnavalitsuses toimunud suurte muudatustega kuusega tegelemise teema viimasele hetkele ja otsingutega hakati tegelema alles septembris. "Meile pakkusid kuuske mitmed eraisikud, lõpuks tõimegi selle Vokast, kus see üle 23meetrine puu seisis keset majahoovi."
Arhitekti sõnul pole tegemist standardse multifilmi jõulukuusega. "Ta on natuke tuule poolt viltu puhutud, meenutades purjekat. Seekord muretses süda kuuse raiumise pärast vähem, kuna tegemist oli puuga, mille oleks esimene torm nii kui nii maha murdnud. Pealegi oleks see võinud ka inimestele häda teha. Aga tegelikult on õudselt kahju suuri puid maha võtta. Seesama puu on 70 aastat kasvanud, et selliseks saada."
Tambu on teinud ettepaneku ehtida ära mõni Peetri platsi ääres kasvavast kümnest kuusest, aga see tundus kohalikele liiga avangardne mõte. Narvalased soovivad, et oleks üks keskne jõulupuu. Praegusest oluliselt säästlikum lahendus oleks ka kunstkuuse rentimine; seda teed on läinud näiteks Fama kaubanduskeskus.
"Renditasu oleks väiksem kui see summa, mis kulub praegu jõulukuuse toomisele. Omanikule maksime 300 eurot, aga kuuse kohaletoomine ja püstipanemine maksab enam kui kümme korda rohkem. Pikkade haagiste rent on kallis, pealegi pole jõulupuu langetamine nagu tarbemetsa mahavõtmine, vaid tõeline kunst. Kokku võib kuusele koos ehtimisega kuluda kuni 10 000 eurot. Lihtsam ja mõistlikum oleks püsti panna tehiskuusk," leidis Tambu.
Arhitekti sõnul jagavad seda arvamust ka tema tööandjad, olgugi et Narva on konservatiivne, ja kõik, mis linna ilmes muutub, põhjustab skandaale, mis teeb poliitikud ettevaatlikuks. "Selle aasta septembris polnud enam keegi nõus kunstkuuske tarnima, sest see pole laokaup, vaid tuleb välismaalt tellida. Üritame kohe uue aasta alguses selle teemaga tegelema hakata."
Kulud suurenesid
Kohtla-Järve linnavalitsus loobus aastaid tagasi kuuse raiumisest ja asendas selle tehiskonstruktsiooniga, mis jõulude eel okstega kaeti. Viimastel aastatel on aga taas eelistatud metsast toodud kuuski. Täpsemalt varutakse igal aastal neli jõulupuud.
"Karkassi oli väga keeruline paigaldada. Pealegi tekkisid defektid ja seda tuli remontida. Vaatasime, et odavam ja kõige mugavam on tuua päris kuusk," selgitas aselinnapea Viktoria Tsventarnaja.
Abilinnapea Ahtme ja Sompa linnaosas Vladimir Tužilkin rääkis, et Mäetaguse erametsast toodud kuused on juba püsti ja pole millegi poolest kehvemad kui eelmisel aastal.
Kui mullu kulus Kohtla-Järve kaunistamiseks ja kuuskede ülesseadmiseks ligi 16 000 eurot, siis sel aastal märksa rohkem. Aselinnapea Ljudmila Jantšenko sõnul ulatuvad jõulukuuskedega seotud kulud 7700 euroni ning kaunistuste paigaldamine läks maksma 16 000 eurot.
Odavam puu riigimetsast
Kiviõlis sai jõulupuu püsti üleeile. Selleks pöörduti RMK poole ja leiti sobiv puu Kiviõli külje alt riigimetsast. Kuusk on kümne meetri kõrgune.
"Me ei seadnudki sihiks kõrgemat puud leida," ütles linnavalitsuse keskkonna- ja järelevalvespetsialist Vladimir Kruzman. "Arvestades meie linna tagasihoidlikkust ja seda, et eelmisel aastal laastas jõulupuud torm ning ka sel aastal prognoositakse tugevaid tuuli, on kümnemeetrine paras. Võibolla oleks leidnud ka uhkema puu, aga metsad on märjad ja igale poole ei saa rasketehnikaga ligi."
Kui palju linna jõuluehteisse rüütamine täpselt maksma läheb, ei osanud Kruzman veel öelda, sest osa arveid pole saabunud. Ta pakkus, et summa võib jääda 2500 euro kanti.
Ka Püssi jõulupuu toodi riigimetsast, seegi on kümnemeetrine ja maksis 69 eurot. "Meie linna kaunistamise põhimõte on, et mida vähem see maksab, seda parem," ütles linnavalitsuse majandusnõunik Toomas Martin.
Narva-Jõesuus on aastaid jõulupuuks ehitud üks kuusrsaali juures kasvav kuusk, nii ka tänavu. Samuti hoiab kuuse ostmise-toomise raha kokku Sillamäe, kus jõuluehted saab külge linnavalitsuse maja ees kasvav kaunitar.
Jõhvis põletasid vandaalid traditsioonilise jõulupuu Keskväljaku servas maha, aga sellest hoolimata metsa kuuse järele minemist isegi ei kaalutud. "Eelistame säästlikkust," kommenteeris vallavalitsuse majandusspetsialist Aivo Tamm, selgitades, et lambid pandi sel aastal külge kõige väiksemale kuusepuule, mis platsi servas sirgub.
Et kuuse transportimise ja püstitamise kulud jäävad ära, tuleb Jõhvil maksta vaid tõstuki ja ehtijate töö eest. "Selleks kulub 200-250 eurot. Kogu linna kaunistamise eelarve jääb 5500-6000 euro vahele."