T, 21.03.2023

Narva jõkke lisandus 20 000 tuuramaimu

Külli Kriis
, ajakirjanik
Narva jõkke lisandus 20 000 tuuramaimu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meelis Tambets kallutas jõkke ämbritäite kaupa tillukesi tuuramaime.
Meelis Tambets kallutas jõkke ämbritäite kaupa tillukesi tuuramaime. Foto: Iris Tambets

Kuus aastat tagasi alguse saanud atlandi tuurade taasasustamise projekt sai kolmapäeval jätku.

Esimesed atlandi tuurad, Kanadast lennukiga Eestisse toodud, viisid Eesti loodushoiu keskuse kalateadlased Narva jõkke 2013. aasta oktoobris − kokku 400 aastavanust noorkala.

Järgmised tuuramaimud toodi juba lähemalt, Saksamaalt. Osa lasti päris tittedena Narva jõkke, osa viidi Haaslava kalamajandisse kasvama ja sealt on neid eri vanuses portsu kaupa jälle Narva jõkke viidud. 

Selle nädala kolmapäeval lisandus jõkke veel 20 000 mõnepäevast maimu.

"Kokku tõime seekord Saksamaalt 50 000 maimu, 30 000 viisime kalamajanditesse, et neid seal ette kasvatada ja veidi suurematena jõkke lasta. Lisaks Haaslava kalamajandile katsetame seekord ka Põlula kalamajandiga," rääkis kalateadlane Meelis Tambets.

Tuura sugukalad on tema sõnul Saksamaal: "Sakslased võtavad neilt marja ja niiska ning panevad nii-öelda käima. Meie saime nende käest 50 000 maimu kingituseks − tänu headele tööalastele suhetele."  

Haaslavas on osa eelmisel aastal sinna viidud tuurasid veel alles, neid kasvatatakse seal sügiseni. Suuremaid on parem märgistada ja neid saab ka telemeetriliselt jälgida.

"Sügiseks on need kalad juba kahesuvised, aasta jagu vanemad kui need, keda praegu jõkke lasksime," märkis Tambets.  

Eelmine kord lasti tuurasid Narva jõkke mullu novembris, kui ka tollal parasjagu Narvas resideerinud president Kersti Kaljulaid ettevõtmises kaasa lõi.

"Sel aastal oli see kolmapäevane esimene partii, järgmine tuleb mõne kuu pärast, tõenäoliselt oktoobris. Siis läheb jõkke Haaslavast nii vanemaid kui nooremaid kalu ja Põlula omi ka. Suure osa neid väikseid, mida nüüd kalamajanditesse viisime, laseme sel sügisel jõkke, aga osa jätame veel kauemaks kasvama."

Esimestena jõkke lastud tuurade kohta said kalateadlased uudiseid 2014. aastal, kui neile anti teada kahest Venemaal ja kahest Soomes nähtud tuurast.

"Meie omade kohta ei ole pärast seda teateid tulnud, aga just eile (kolmapäeval − toim.) oli uudis, et Läänemaal püüti ja mõõdeti-kaaluti üks lätlaste lahti lastud tuur," ütles Tambets. "See lasti pärast muidugi vette tagasi. Meie kalad läksid Soome lahest Soome ranniku poole ja sealtkaudu suurde merre välja. Sealt suurest merest andmeid väga ei kogune."

Narva jõkke tagasitulekuni läheb esimesena sinna lastud tuuradel Tambetsi hinnangul veel mõni aasta aega.

"Saksamaal on esimesed juba jõkke tagasi tulnud, aga nemad alustasid vettelaskmist meist varem," ütles ta. 

Atlandi tuur kadus Läänemerest inimtegevuse tagajärjel: jõgedele ehitatud paisud, eutrofeerumine ja muidugi ka ülepüük, et musta kalamarja saada. Viimane tuur püüti teadaolevalt 1996. aastal Muhumaa lähedal.

Nüüd on kalateadlased võtnud nõuks selle Läänemere ühe uhkema kalaliigi sinna tagasi tuua.   

Märksõnad
Tagasi üles