Uus kolmikliit tuleb: läbirääkijad jõudsid kokkuleppele nii peretoetuste tõusus kui ka energiaturu reformis

Põhjarannik
Copy
Sotsiaaldemokraatliku erakonna, Isamaa ja Reformierakonna koalitsiooniläbirääkimiste teine päev. Lauri Läänemets, Kaja Kallas, Urmas Reinsalu.
Sotsiaaldemokraatliku erakonna, Isamaa ja Reformierakonna koalitsiooniläbirääkimiste teine päev. Lauri Läänemets, Kaja Kallas, Urmas Reinsalu. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Reformierakond, erakond Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond jõudsid kokkuleppele ühise koalitsiooni moodustamises.

Täna toimunud läbirääkimiste voorus lepiti lõplikult kokku eestikeelsele haridusele ülemineku, elektriturureformi ja energiatoetuste ning peretoetuste üksikasjad. Tänaste kokkulepete järel moodustavad kolm erakonda ühise valitsuskoalitsiooni.
 
Loodava valitsuskoalitsiooni eesmärk on suurendada Eesti julgeolekut, anda inimestele kindlustunnet üldise hinnatõusuga toimetulemisel ja minna üle eestikeelsele haridusele.
 
Uus koalitsioon lubab märgatavalt suurendada inimeste majanduslikku turvatunnet ja perede toimetulekut. Lastetoetused tõusevad 80 euroni ja lasterikka pere toetus 600 euroni, samuti tõuseb tulumaksuvaba miinimum 654 euroni.
 
Kallite energiahindade leevendamiseks valmistatakse ette elektriturureform, mis näeb ette võimaluse kütteperioodi vältel osta elektrit börsiväliselt universaalteenusena ning mida kompenseeritakse täiendavalt mahus 50 eurot/MWH kohta.
 
Aastal 2024 algab alushariduses eestikeelsele haridusele üleminek täies mahus ning üldhariduses esimeses ja neljandas klassis. Lisaks suurendatakse juba käesoleval aastal kõrghariduse rahastamist täiendava 10 miljoni euro võrra.
 
Koalitsioonikõnelused jätkuvad koalitsioonileppe lõppviimistlusega ning erakondade esimehed lepivad lähipäevil kokku ka ministriportfellide jaotuse.
Tagasi üles