R, 8.12.2023

Riik annab Ida-Viru kortermajade renoveerimiseks toetust

Põhjarannik
Copy
Kliimaministeeriumi kinnitusel annab energiatõhususarvu väärtuse tõstmine ka ühe klassi võrra märgatavat energiasäästu ja vähendab seega korteriomanike kommunaalarveid. Illustratiivne foto.
Kliimaministeeriumi kinnitusel annab energiatõhususarvu väärtuse tõstmine ka ühe klassi võrra märgatavat energiasäästu ja vähendab seega korteriomanike kommunaalarveid. Illustratiivne foto. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Riik toetab 10 miljoni euroga korterelamute rekonstrueerimist Ida-Virumaal, et piirkonnas majade nüüdisajastamisele rohkem hoogu anda. Toetust saavad taotleda korteriühistud ja kohaliku omavalitsuse üksused, kui korterelamu on tervikuna nende omandis.

"Ida-Virumaale toetuse andmisega panustatakse korterelamute ohutuse tagamisse, parema sisekliima saavutamisse, energiakulude vähendamisse ja soodustatakse taastuvenergia kasutuselevõttu," ütles kliimaminister Kristen Michal.

Toetust antakse muu hulgas maja kandekonstruktsiooni ja välisfassaadi renoveerimiseks, vee- ja kanalisatsioonisüsteemi ehitamiseks ning sademevee kogumissüsteemi paigaldamiseks, rõdude remondiks, elektriautode laadimistaristu rajamiseks, hoone elektrisüsteemi rekonstrueerimiseks jne.

Taotlusvooru kogumaht on ligi 10 miljonit eurot ja selle jagamist korraldab ettevõtluse ja innovatsiooni sihtasutus (Kredex), kes teatab vooru avanemisest muu hulgas ka oma kodulehel. Võrreldes varasemate samalaadsete toetustega tõuseb korterelamu osalisel rekonstrueerimisel hüvitatav määr 30 protsendilt 40 protsendile. Sellega kaasneb nõue tõsta hoone energiatõhususarvu väärtust vähemalt ühe energiatõhususarvu klassi võrra.

"Selle nõudega suuname korteriühistuid mitte ainult aknaid-uksi vahetama, vaid rekonstrueerima muu hulgas tehnosüsteeme. Ootame, et ellu viidaks energiasäästule ja parema sisekliima tagamisele suunatud projekte," selgitas toetuse tagamaid kliimaministeeriumi elamuvaldkonna juht Veronika Valk-Siska. Energiatõhususarvu väärtuse tõstmine ka ühe klassi võrra annab märgatavat energiasäästu ja vähendab seega korteriomanike kommunaalarveid.

Ida-Virumaa korterelamute seisukorra parandamine on olnud viimastel aastatel eraldi tähelepanu all. Ettevõtluse ja innovatsiooni sihtasutus (KredEx) on teadlikkuse suurendamiseks kohtunud elanikega ja nõustanud neid kohapeal, teinud koolitusi ja kaasanud tehnilise eksperdi. Samuti pakutakse võimalust kasutada KredExi otselaenu kortermajade renoveerimiseks, seda juhul, kui pank laenu ei anna või teeb seda ebamõistlikel tingimustel.

Veronika Valk-Siska sõnul ületab tavapärase rekonstrueerimistoetuse puhul nõudlus praegu selgelt pakkumist, seega on vajalik suunata Ida-Virumaale ka sihipäraseid toetusi ning lähiajal on piirkonnale pakkuda kompaktne lahendus: teavitus, laen, toetus.

Toetusel puudub miinimummäär. Tervikliku rekonstrueerimise korral on toetuse maksimummäär 1 500 000 eurot, osalisele rekonstrueerimisele maksimummäära ei kehtestata. Projektide elluviimisperiood lõpeb hiljemalt 1. märtsil 2026. aastal.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles