Kas Narva Euroopa kultuuuripealinnaks pürgimisega on lõpp?
Kandideerimise taotluse koostaja loobus lepingust linnaga

Narva tahab saada Euroopa 2024. aasta kultuuripealinnaks, ent vaevleb juba lõpptaotluse ettevalmistamise järgus rahalistes raskustes.

FOTO: Ilja Smirnov / Põhjarannik

Narva linnavalitsuse poolt korraldatud hanke Euroopa kultuuripealinna 2024 taotluse ettevalmistamise võitnud firmad Shiftworks ja Creativity Lab teatasid laupäeva pärastlõunal, et  loobuvad lepingust Narva linnaga, kuna linna poolt selleks eraldatud rahasummaga ei ole võimalik konkurentsivõimelist taotlust esitada.

Shiftworks ja Creativity Lab teatasid, et  osalesid Narva linna poolt väljakuulutatud riigihankes ja tegid pakkumuse vastavalt hanke tingimustele 62 500 euro mahus, ning lisasid hanke dokumentidele lisaeelarve tegevuste jaoks, mida kandidaatlinn kindlasti peaks tegema, kuid mille mahus vahendeid Narva eelarvesse praegu planeeritud ei ole.

Meie meeskond peab vastutustundetuks võtta vastu projekti, mis ei saa tulemust tuua. 

Ragnar Siil

Osaühing Creative Lab juhatuse liige  Ragnar Siil teatas, et tulenevalt Euroopa Komisjoni nõuetest ja hindamiskomisjoni tagasisidest Narva projektile on selge, et hankes etteantud eelarve piires ei ole võimalik konkurentsivõimelist taotlust koostada. "Linnavolikogu ütles pärast 2019. aasta eelarve vastuvõtmist, et vajadusel leitakse kultuuripealinna projektile lisaraha. Nüüd, kui need vajalikud tegevused on pakkumuses detailselt mustvalgel nii eesti kui vene keeles lahti kirjutatud, ootasime linna poolt kinnitust, et vahendid nende teostamiseks leitakse," märkis Siil.

Ta lisas, et need kulud ei pea käima läbi hankepartneri, vaid linn võib neid teenuseid ka teistelt pakkujatelt sisse osta. "Oluline on aga kindlus, et need asjad saavad tehtud. Meie meeskond peab vastutustundetuks võtta vastu projekti, mis ei saa tulemust tuua. Kõik see oli detailselt kirjas meie hankepakkumuses," kinnitas Siil.

Tegevused, mis olid hanke tingimustest välja jäetud, kuid eduka taotluse jaoks vajalikud, on Siili sõnul näiteks rahvusvaheliste ekspertide, kunstilise juhi ja kunstinõukogu kaasamine, koostöö teiste kandidaatlinnadega, kultuuritegijate rahvusvahelised koostööprojektid ja hindamiskomisjonivisiidi korraldamine Narva. Vastavalt hanke rahalisele piirangule ja küsitud teenuste nimekirjale ei lisanud pakkuja neid ja mitmeid teisi kulusid oma pakkumuse põhieelarvesse, vaid selgitas nende vajadust hanke lisas.

Kuna Narva soovib lõpptaotluse teksti saada juba nelja kuu pärast, siis on taotluse esitamise hanke võitnud firmade teatel usalduslik ja lähedane suhe tellija ja teostaja vahel selle vältimatu eeldus. Shiftworks ja Creativity Lab koostasid 2018. aastal vastavalt lepingule Narva linnaga eduka Euroopa kultuuripealinna eeltaotluse, tänu millele Narva pääses koos Tartuga teise vooru. Narva saavutas eeltaotluse aastal viimaste aastakümnete suurima positiivse tähelepanu voo nii Eestis kui rahvusvahelises meedias ning ka seninägematu külaliste hulga linnas. Ragnar Siil avaldas väga head meelt, et Narva inimesed sellesse projekti entusiasmiga suhtuvad ja liikumisega MyNarva2024 tugeva sammu kodanikuühiskonna arengu suunal on astunud. "Narvakad kindlasti väärivad Euroopa kultuuripealinna tiitlit ja soovime neile selle taotlemisel edu, aga just linnavõimu poliitiline tahe ja võimekus on kultuuripealinna rahvusvahelise hindamiskomisjoni valikukriteeriumides olulisemadki kui lennukad kunstilised ideed," sõnas ta.

Narva linnavolikogu esimees Irina Janovitš ütles laupäeval ilmunud Põhjarannikus, et taotluse koostajad pressivad Narva linnalt raha välja. "Hankel osaledes kinnitas firma, et on seatud tingimustega nõus. Kui firma nägi, et selle töö tegemiseks on vaja rohkem kui 75 000 eurot, siis tulnuks ka sellekohane eelarve esitada. Kui me oleksime näinud, et ainus hankedokumendid esitanud firma hindab nimetatud töid kallimaks, siis oleksime võinud eraldatud summa sobivuse kahtluse alla seada ja lisafinantseerimise võimalusi otsida. Kuid komisjonile esitati 75 000 euro suurune eelarve! Nüüd on hange läbi, võitja välja kuulutatud − ning alanud kõige tõelisem raha väljapressimine," rääkis Janovitš kinnitades samas, et Narva volikogu kavatseb igal juhul kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks.

Narva Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise üks eestvedajaid firma Shifworks juhatuse liige Helen Sildna sõnul on positiivne, et metallitöötlusettevõte Fortaco Estonia on valmis kultuuripealinna ettevalmistustesse raha panustama. "Samas on vaja tõestada ka Euroopa Komisjonile, et linn koos volikoguga on pühendunud kultuuripealinna võimalik, et kuueaastast (ning edaspidi oluliselt suuremaid investeeringuid nõudvat) projekti vedama ja rahastama. Taotluse esitaja ja kohustuste võtja on ikkagi linn. Erasponsorid on kaaspanustajatena loomulikult oodatud, aga see ei saa olla päris 50protsendiline panus. Keegi ei soovi olukorda, kus Narva võidab tiitli ja avastab alles siis, et tegelikult ei olda valmis sellesse raha panustama," rääkis Sildna. 

Tagasi üles