N, 7.12.2023

Piiranguala kustutas Maidla − Kohtla-Nõmme teekoridori kaardilt

Gerli Romanovitš
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sel suvel katte peale saanud Maidla ja Kohtla-Nõmme vaheline otsetee kadus ühtäkki planeeringutest ning asendus kaitseministeeriumi piirangualaga.
Sel suvel katte peale saanud Maidla ja Kohtla-Nõmme vaheline otsetee kadus ühtäkki planeeringutest ning asendus kaitseministeeriumi piirangualaga. Foto: Peeter Lilleväli

Kaitseministeerium on tõmmanud kriipsu peale juba olemas olevale Maidla ja Kohtla-Nõmme vahelisele teel arendamisele ning plaanitud kergliiklusteele, kuna need on lõkeainelaole ohtlikult lähedal.

Lüganuse vald avastas, et uuest, praegu koostamisel olevast maakonnaplaneeringust on kadunud Maidlat ja Kohtla-Nõmmet ühendava tee perspektiivne teekoridor, mis seab selle arendamisele, aga ka omandiküsimuste lahendamisele ja kasutamisele, piirid. Tee ehitamise ja liiklusele avamise nimel on nii Maidla kui Lüganuse vald ning Eesti Energia Kaevandused pikka aega vaeva näinud.

Ootamatu avastus

"Tahtsime teha majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile avaldust, et tee läks üle maanteeametile − selle eeldus on, et tee on planeeringus −, ning siis tuli meile signaal, et seda teekoridori seal pole. Veel maikuus oli," rääkis Lüganuse vallavanem Viktor Rauam, et kui nad mais uue maakonnaplaneeringu tutvustamisel käisid, siis oli tee olemas. Pärast 1. juulil kehtima hakanud uut ehitusseadust kadus see äkki ära.

Nüüd on vald pöördunud nii maavalitsuse kui kaitseministeeriumi poole, et maikuist olukorda taasatada ja mõistliku kompromissini jõutaks.

Tegemist on laia avaliku huviga lõiguga, mida kasutavad piirkonnas olevad ettevõtjad, aga ka loodavad ettevõtted, nagu Aidu veespordikeskus ja Aidu tuulepark. "See on ainus ühendustee piirkonnaga," tõdes Rauam, et tegemist on äärmiselt olulise objektiga.

Tee ehitamine on sisse kirjutatud ka Maidla valla ja Eesti Energia Kaevanduste vahel sõlmitud koostööleppesse, mis oli aluseks valla jaatavale vastusele seoses Uus-Kiviõli kaeveloaga. Nii vald kui põlevkivikaevandaja on selle tee ehitamisse panustanud aega, viimane ka raha.

Ministeerium valmis koostööks 

"Tegemist on siiski ju juba olemas oleva teega, mida ei saa ümber tõsta ega mujale planeerida. Seetõttu loodame, et jõutakse mõistliku lahenduseni ja tee siiski jääb avalikku kasutusse," ütles Rauam. "Ega siis olukord Eesti riigis nii hull ka ole, et demokraatia ja diskussioon on kadunud ning kehtib sõjaseadus."

Piiranguala on ka ümber planeeritava kaitseliidu lasketiiru. Ettepaneku viimase rajamiseks Aidu aladele tegi Maidla vald. Nüüd tähendab see aga lisapiiranguid, mis segavad ala tegevusi. Lasketiiru ümbruse piiranguala mõju pole aga nii tuntav kui lõhkeainelao puhul.

"Ministeerium võtab ala tänu kahele objektile kompleksselt, mistõttu on piirangud ka suuremad, kuid usun, et siin on möödarääkimisi või õieti mitterääkimist ja olukord on lahendatav," lausus vallavanem. Tema sõnul on kehtivas Maidla valla üldplaneeringus tee täiesti olemas ja seda planeeringut pole keegi tühistanud ning seda ei saagi tühistada, enne kui pole uut valla üldplaneeringut.

Kaitseministeeriumi pressiesindaja Andres Sang ütles, et piiranguala seadmine kahe objekti ümber vastab tõele. "See tee jääb laskemoonalao ohutusalasse ja meie hinnangul pole võimalik seal ohutust tagada," ütles ta, kuid lisas, et lõplikku otsust selle kohta pole tehtud ja tegemist on esialgse seisukohaga. "Kindlasti teeme vallaga koostööd, et lahendus leida," lisas ta.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles