Auvere elektrijaamas toimunud õnnetuses said inimesed raskelt viga

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Põlevkivituhk paiskus Auvere elektrijaama punkrist välja, mattes jaama töötajad enda alla. Esimesena tuli neile appi selle ekskavaatori masinist, kes töölistele väljapääsu operatiivselt vabaks tegi.
Põlevkivituhk paiskus Auvere elektrijaama punkrist välja, mattes jaama töötajad enda alla. Esimesena tuli neile appi selle ekskavaatori masinist, kes töölistele väljapääsu operatiivselt vabaks tegi. Foto: Eesti Energia

Eile juhtus Auvere uue elektrijaama ehitusel tuhaärastussüsteemis avarii, mille tagajärjel paiskus süsteemist välja suur kogus tuhka. Viis elektrijaama töölist viidi traumapunkti ja kolm reanimatsiooniosakonda.

Õnnetus juhtus eile päeval Eesti Energia Auvere elektrijaamas. Nagu teada, on uus elektrijaam juba peaaegu valmis, selle ehituse peatöövõtja on Alstomi konsortsium ning käesoleva aasta lõpuks tuleb töökorras jaam tellijale üle anda.

Kaheksa kannatanut

Esialgse informatsiooni kohaselt, mis saabus Ida päästekeskusesse kell 13.56, oli tegu gaasilekkega. Ent õnnetuskohale saabudes avanes päästjatele hoopis teistsugune pilt ning elektrijaamade päästekomando päästjad olid juba alustanud kannatanute väljatoomist.

"Päästjad kontrollisid termokaameratega tuha kuumust ning otsisid, ega kusagil ole süttinud tulekahju," rääkis Ida päästekeskuse kommunikatsioonijuht Lili Lillepea. "Põlenguid ei avastatud, Narva operatiivkorrapidaja andis päästetööde juhtimise üle kell 16.24 ning õnnetuskohale jäid elektrijaamade päästemeeskonnad, kes jätkasid päästetöid."

Eesti Energia selgitas hiljem, et uue elektrijaama tuhaärastussüsteemist paiskus välja suur hulk tuhka. Ametlikel andmetel ei olnud väljapaiskunud tuhk kuum, kuna oli seisnud punkris juba päevi ning jahtunud. Ent hiljem räägiti haiglas, kuhu saabus mitu kannatanute kolleegi, et tuhk oli tegelikult siiski kuum.

Eesti Energia andmetel said õnnetuse tagajärjel kannatada Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse ja Narva elektrijaamade töötajad, samuti teiste alltöövõtjate töölised[Tehnoloogiatööstuse töötajaid oli viis ja üks Narva elektrijaamadest - I.S.]. Kõik kannatanud täitsid ehitusplatsil tööülesandeid. Kiirabile anti üle 8 inimest.

Samuti täpsustati Eesti Energias, et elektrijaama ehitusobjektile registreerunud töötajate nimekiri kontrolliti üle ning kadunuks jäänuid ei ole.

Keemilised põletused

Kannatada said meesterahvad vanuses 27-50 eluaastat ning kiirabi toimetas nad Narva haiglasse. Haigla vastuvõtutoas öeldi Põhjarannikule, et olukord on pingeline: inimesi toodi elektrijaamadest üksteise järel, kolm neist viidi otse reanimatsiooniosakonda, viis traumapunkti.

"Kolm inimest said raskelt kannatada ning on reanimatsioonis: tuhk sattus nende hingamisteedesse, põhjustades keemilisi põletusi. Viiel inimesel on kergemad vigastused. Kuid neil kõigil on põletused näo piirkonnas ja konjunktiviit," rääkis valveterapeut Juri Ševel. "Kõik nad olid teadvusel, kuid raskelt vigastada saanutel võis täheldada hingeldust, kuna bronhid olid ummistunud, ning bronhoskoopia tulemusel võis bronhides näha halle masse."

Hingamisteede kahjustuste aste ei olnud eile õhtul veel lõplikult selge ning seetõttu ei saa tervenemise perspektiividest esialgu rääkida. Kolm kõige raskemalt kannatada saanud meesterahvast viidi eile kunstlikku koomasse, et nende hingamisteid puhastada.

Narva elektrijaamade juht Tõnu Aas kinnitas Põhjarannikule, et isegi jahtunud tuhk on aluseline ning võib seetõttu tekitada söövituse hingamisteedes.

Piiril asuv krunt

Tõnu Aasa sõnul sarnaneb tuhk vedelikega ning käitub samamoodi: kui leiab kuskilt ava, siis kindlasti tuleb selle kaudu välja. Eile just see juhtuski.

Aas märkis, et krundil, kus õnnetus aset leidis, tegutsevad kaks ettevõtet: Alstom, kes ehitab vahetult elektrijaama, kaasa arvatud kütuse- ja tuhapunkreid, ning Eesti Energia Tehnoloogiatööstus, kes ehitab kütuse etteande ja tuhaärastuse süsteemi.

"Mis täpselt juhtus, seda selgitab ekspertiis, kui homme [täna] kõik tuhast puhtaks teeme. See oli kas töötaja eksimus või oli metallil midagi viga," ütles elektrijaamade juht.

Aas ei arva, et eilne õnnetus Auvere jaama käikuandmise töid tugevalt pidurdaks, ning ta usub, et aasta lõpuni jätkub aega kõigeks: "Praegu ma küll ei näe, et see kuidagi segaks."

Märksõnad

Tagasi üles