STALNUHHIN LOOBUB VOLIKOGU ESIMEHE KOHAST Raigi ja Stalnuhhini verivärske koalitsioon kaotab liikmeid

Copy
Narva volikogu fraktsiooni Respekt aseesimees Denis Larchenko võttis oma allkirja koalitsioonileppelt tagasi.
Narva volikogu fraktsiooni Respekt aseesimees Denis Larchenko võttis oma allkirja koalitsioonileppelt tagasi. Foto: Ilja Smirnov

Kui Katri Raigi ja Mihhail Stalnuhhini poolt loodud Narva võimuliit arvestas alguses 20 saadikuga, siis tänaseks on kolm neist selgelt teatanud, et nemad selles liidus ei osale. Lisaks kaaluvad verivärskest koalitsioonist lahkumist veel mõned saadikud, mille tulemusel kaotaks see liit ülekaalu volikogus. Mihhail Stalnuhhin teatas täna päeval, et loobub volikogu esimeheks kandideerimast. 

Esmaspäeva õhtul otsustas erakonna Eesti 200 juhatus, et nende liige Denis Larchenko, kes on ka Narva volikogu fraktsiooni Respekt aseesimees, ei osale koalitsioonis. 

Eesti 200 teatas ühismeedias, et esmaspäeval pressikonverentsil Mihhail Stalnuhhini poolt esitatud seisukohad ei jäta õhku küsimusi selle kohta, kuidas tema näeb sõda, Venemaa rolli ja poliitilist olukorda Euroopas. "Meie ja Mihhail Stalnuhhini väärtusruum ei ühti pea milleski. Ja kuigi võib väita, et kohalik poliitika on vaid teede ja lasteaedade ehitamine, siis väärtused on need, mis inimesi koostööks liidavad. Mihhail Stalnuhhin kinnitas, et tema ei ole oma väärtusi muutnud ja me ei näe võimalust teha temaga koostööd," teatas erakond Eesti 200.

Teates märgitakse, et Mihhail Stalnuhhini öeldu pressikonverentsil kinnitas veelkord, et eestikeelsele õppele üleminekul tema toetusele loota ei tasu. "Mihhail Stalnuhhin rääkis pressikonverentsil müstilisest “vene mentaliteedist”, mida peaks eestikeelsele õppele ülemineku metoodika arvestama. Siin on ilmselt viide sellele, et Narval peaks olema oma haridussüsteem, mis erineb muust Eestist. Sellega ei saa põhimõtteliselt nõustuda," põhjendas Eesti 200, miks nende liige Denis Larchenko oma allkirja koalitsioonileppelt tagasi võtab. 

Esmaspäeval kinnitas Katri Raigi fraktsiooni Respekt kuuluv Anton Pratkunas Põhjarannikule, et ei pane oma allkirja selle koalitsioonilepingule.

Ida-Viru ettevõtluskeskuses konsultandina töötav Pratkunas sõnas, et temal ja Stalnuhhinil on erinevad väärtused. "Tema vaated ja teod on minu põhimõtetega vastuolus. Tema venemeelsed meeleolud ja Kremli narratiivide toetamine on vastuolus meie iseseisva Eesti julgeoleku põhimõtetega," kommenteeris ta oma otsust.

Ka Respekti liige Anna Kovalenko ütles Põhjarannikule, et keeldus liitumast selle koalitsiooniga, mille üheks osapooleks on Mihhail Stalnuhhin oma toetajatega ning ta teatas sellest ka oma fraktsioonikaaslastele. 

"Minul on selle seltskonnaga [Stalnuhhini] vastandlikud vaated nii poliitikale, majandusele kui ka Narva kõigi probleemide lahendamisele. Võib-olla õnnestub kunagi ka midagi ühist leida, kuid seda on nii vähe, et see ei luba olla mul nendega koalitsioonis," selgitas Kovalenko, kes samas ei kavatse astuda välja fraktsioonist. 

Põhjarannikule teadaolevalt kaaluvad veel mitmed fraktsiooni Respekt liikmed Mihhail Stalnuhhini leeri moodustatud verivärskest koalitsioonist lahkumist. 

Narva volikogu fraktsiooni Respekt esimees Jana Kondrašova ütles Põhjarannikule, et Mihhail Stalnuhhini esmaspäevasel pressikonverentsil öeldu oli hoobiks nii talle kui fraktsioonikaaslastele. "Me ei jaga ja ei toeta neid väljaütlemisi. Koalitsiooni üheks prioriteediks on seatud Narva dialoog riigiga linnaelu tähtsamates küsimutes ning meie meeskonna jaoks on see äärmiselt oluline. Seni pole meil õnnestunud veel Stalnuhhiniga kohtuda, ootame telefonikõnet," rääkis Kondrašova. Ta lisas, et Respekt loodab teisipäeval veel rääkida Stalnuhhini fraktsiooniga Narva 2.0 ning seejärel arutada edasisi samme, misjärel annavad nad oma otsusest avalikult teada. 

Stalnuhhin teatas vastuseks Postimehe küsimustele võimupöörde kohta Narvas, et ei kandideeri piirilinna volikogu esimeheks.

«Ma näen, kuidas ärritan praktiliselt kõiki erakondi väljaspool Narvat. Eks keegi ei armasta ebameeldivat tõde kuulda. Seepärast teatasin proua Raigile, et loobun volikogu esimehe kohale kandideerimast uue koalitsiooni moodustamise huvides. Paraku ei ole võimalik Eestis Stenbocki majaga koostööd teha jäädes samal ajal ausaks inimeseks.»

Narva linnavolikogus on 31 kohta. Praeguseks on uude koalitsiooni jäänud 17 liiget. Neist 11 on Stalnuhhini leerist ja kuus Katri Raigi leerist. Kui sellest seltskonnast lahkub veel vähemalt kaks saadikut, kaob ka ülekaal volikogus.  

Tagasi üles