Skip to footer
Saada vihje

Kaks Narva ametnikku mõisteti korruptsioonis süüdi

Tatjana Lennuk jäi korruptsioonikuriteos esimese astme kohtus süüdi, ent töötab praegu Narva linnavalitsuses edasi.

Viru maakohus mõistis eelmisel nädalal korruptsioonis süüdi kaks Narva linnaametnikku ning ühe tuntud kohaliku ettevõtja, määrates neile tingimisi vangistuse.

Narva linnavalitsuse linnamajandusameti kommunaal- ja ehitusosakonna juhatajat Tatjana Lennukit süüdistas prokuratuur korruptsioonivastases seaduses sätestatud toimingupiirangu teadvas rikkumises suures ulatuses ning Narva linnamajandusameti korrakaitseteenistuse juristi-teenistuse juhti Julia Tuštšenkot ja OÜ Edlen Service juhatuse liiget Eduard Lennukit toimingupiirangu rikkumisele kaasaaitamises.

Muudeti hanketingimused sobivaks

2021. aasta 20. juulil avaldas Narva linnavalitsuse linnamajandusamet riigihangete registris riigihanke "Narva linnas viie uue statsionaarse ohutussaare projekteerimine, ehitamine ja liikluskorraldusvahendite paigaldamine". Hanke ainukese osalejana registreerus OÜ Tuurmaa. Hanketeate kohaselt oli pakkujatele nõue, et pakkujal peab olema projekteerimis- ja ehitustööde läbiviimiseks vähemalt üks vastutav isik, kellel on kutsekvalifikatsioon: diplomeeritud teedeinsener, tase 7, ametiala tee ehitusprojekti koostamine, projekteerimise juhtimine ning teedeinsener, tase 6, ametiala ehitustegevuse juhtimine.

Raik lubas juhtunu valguses luua sisekontrolli

2022. aasta märtsis, kui politsei süüdimõistetutele kahtlustuse esitas, ütles toonane linnapea Katri Raik Põhjarannikule: "Loomulikult on see kahetsusväärne. Korruptsioon on Narvas olnud suur probleem ja nagu näeme, ei ole see lõplikult kusagile kadunud. Kuid ärme torma sündmustest ette, ootame ära uurimise tulemused."

Raigi sõnul kinnitab see lugu aga veel kord vajadust luua linnavalitsuses sisekontroll ning muuta linnavalitsuse struktuur selgemaks ja läbipaistvamaks.

Tatjana Lennuki endise abikaasa Eduard Lennuki ettevõte OÜ Edlen Service Narva linnavalitsuse linnamajandusameti etteantud tingimustele ei vastanud ja esitatud tingimustel hankel osaleda ei saanud. Kuid 3. augustil tegi Julia Tuštšenko riigihangete registris muudatused, mille kohaselt muudeti ära pakkujatele esitatud haridusnõuded nii, et see sobiks OÜ-le Edlen Service hankel osalemiseks. Üheksa päeva hiljem registreerus OÜ Edlen Service hankele. Samal päeval koostas Tatjana Lennuk OÜ-le Edlen Service pakkumuse maksumusega 47 640 eurot, et osaleda riigihankel, ning edastas selle Eduard Lennukile. Eduard Lennuk esitas Tatjana Lennuki koostatud pakkumuse koos teiste dokumentidega riigihangete registrile.

Järgmisel päeval küsis Tatjana Lennuk sotsiaalmeedia vahendusel Julia Tuštšenkolt infot, mis seis ohutussaarte hankega on. Samal päeval vastas Julia Tuštšenko, et on kaks pakkumist.

Ametnik võttis eksabikaasa firma töö vastu

Kui tööd valmis said, keeldus linnavalitsuse vastutav ametnik neid vastu võtmast, sest need ei vastanud nõuetele. Tööd sellisel kujul aga oli nõus vastu võtma Tatjana Lennuk. Tatjana Lennuk koostas ja edastas Eduard Lennukile OÜ Edlen Service nimelt tehtud tööde akti maksumusega 45 240 eurot.

Viru maakohus mõistis Tatjana Lennuki süüdi toimingupiirangu rikkumises ja karistas teda poole aasta pikkuse vangistusega tingimisi kolmeaastase katseajaga.

Julia Tuštšenko ja Eduard Lennuk jäid süüdi toimingupiirangu rikkumisele kaasaaitamises. Tuštsenkot karistati nelja kuu pikkuse vangistusega tingimisi kahe aasta pikkuse katseajaga ning Eduard Lennukit kolme kuu pikkuse tingimisi vangistusega poolteise aasta pikkuse katseajaga.

Kõigilt kolmelt mõisteti riigi kasuks välja ka süüdimõistva otsusega kaasnev sundraha 1230 eurot ning süüdimõistetute kaitsjate tasud jäid nende endi kanda. Mõlemal ametnikul ulatus see enam kui 6000 euroni, Eduad Lennukil veidi üle 2000 euro.

Kohtuotsus pole siiski jõustunud ning seda saab Tartu ringkonnakohtus vaidlustada.

Kommentaarid
Tagasi üles