Jõhvi servas käivad metsatööd, et teha ruumi tulevasele filmilinnakule, mis peab valmima hiljemalt 2026. aasta augustiks.
Jõhvi filmilinnaku rajamine algas metsas ruumi tegemisega
Filmilinnaku jaoks laieneb Jõhvi äripark piki Tallinna-Narva maanteed Narva suunas ligikaudu 25 hektari suurusele alale, kus varem kasvas mets.
Ehitushange sai lõpuks välja kuulutatud
Jõhvi äriparki haldava Ida-Viru investeeringute agentuuri (IVIA) juhi Teet Kuusmiku sõnul laieneb äripark Jõhvi valla kinnitatud detailplaneeringu kohaselt. "Osa metsast säilitame, et tulevane filmilinnak paikneks puude vahel, aga pisut enam kui kümnel hektaril tuleb mets maha võtta," ütles Kuusmik, lisades, et selle eest maksab investeeringute agentuur riigile raadamistasu ligemale 50 000 eurot.
Sel nädalal kuulutas IVIA välja filmistuudiote kompleksi projekteerimise ja ehitamise hanke. Lähiajal asutakse otsima ka selle kõrvale tuleva digi- ja multimeediakeskuse inkubaatori ehitajat. Alates eelmisest nädalast oodatakse hinnapakkumisi tehnilise taristu ehitamiseks.
TEET KUUSMIK
Osa metsast säilitame, et tulevane filmilinnak paikneks puude vahel, aga pisut enam kui kümnel hektaril tuleb mets maha võtta.
Kuusmiku sõnul läheb kogu Jõhvi serva kerkiv loometööstuse kompleks maksma ligikaudu 16 miljonit eurot. Ta tõdes, et hangete väljakuulutamine viibis suure hulga bürokraatlike takistuste ületamise tõttu, mis võttis eeldatust tunduvalt rohkem aega.
Kogu kompleks peab rahastaja, Euroopa Liidu õiglase ülemineku fondi nõudmise kohaselt olema valmis 20 kuu pärast ehk 2026. aasta augustiks. Teet Kuusmiku sõnul on see ajagraafik väga pingeline, aga sellega tuleb hakkama saada, sest taganemisvõimalust pole.
Linnakusse on kavandatud üle 130 töökoha
Stuudiote kompleks ning töökojad moodustavad Kuusmiku sõnul Eestis ainulaadse tervikliku keskkonna loome- ja filmitööstuse ettevõtetele. "Digi- ja multimeediainkubaatorist saab aga selle valdkonna tehnoloogia start-up-ettevõtete kasvulava Ida-Virumaal. Kuigi tegu on eraldiseisvate objektidega, toetavad mõlemad filminduse valdkonda," on ta varem öelnud.
Loodav filmitööstuskompleks pakub võimalust filmi- ja audiovisuaaltööstuse produktsioonide teenindamiseks, kuna kohapeal paiknevad vajalik oskusteave, laod, töökojad, aga ka tugiteenused, nagu võttepaikade valmistamine, heli-, valgus- või võttemeeskondade teenindamine. Uute teenuste pakkumine loob Ida-Virumaale 130-140 uut töökohta.
Inkubaatoritesse on oodatud eelkõige Eestis registreeritud väikese ja keskmise suurusega ettevõtted ning ka ettevõtjad, kellel on idee, kuid ettevõtet veel pole või on see asutamisel. Samuti võib ettevõte olla registreeritud väljaspool Eestit, kuid pärast osalemist programmides tuleb ettevõttel asuda tegutsema Ida-Virumaal.