Mees, kes enda ema ähvardamise põhjendusega tappis julmalt inimese, saadeti 11 aastaks vanglasse.
Aidu karjääris inimese tapnud mees sai pika vangistuse
Viru maakohus mõistis Marko Aljaste süüdi inimese kehalises väärkohtemises, temalt vabaduse võtmises, tapmises ja ka kanepi ebaseaduslikus kasvatamises. Kohus karistas Aljastet 11 aastase vangistusega. Lisaks mõistis kohus süüdi ka Allar Soodami, keda karistati kannatanult vabaduse võtmise ja tapmisest teatamata jätmises. Nende tegude eest karistas kohus Soodamit aasta ja kuue pikkuse vangistusega.
Mullu 19. juulil kadus jäljetult Lüganuse kandis Andrus Saaremägi (51) ning lähedased teavitasid sellest politseid. Kaks päeva hiljem leiti tema põlenud auto Lüganuse metsast. See andis politseile alust arvata, et mehe elu võib olla ohus, ning 22. juunil pöördus politsei avalikkuse poole, et teha kindlaks, kas keegi teab Saaremäe asukohta. Samas kontrolliti tema viimast viibimispaika ning ühest Püssi maja trepikojast leiti vere- ja lohistamisjälgi.
Seejärel käivitati laialdased otsingud, kuhu kaasati ka vabatahtlikke, surnukeha leidis 26. juulil aga juhuslik möödakäija.
Politsei kahtluse alla sattusid esialgu kolm meest, kellest kaks, nagu ka ohver, olid kriminaalse minevikuga ning nad mõlemad võeti peakahtlusalustena vahi alla.
Uurimise käigus selgus, et kuriteo eelõhtul tarvitas üks seltskond ühes Püssi korteris alkoholi. Seltskonnas olid ka hilisem ohver Andrus Saaremägi ning samas korteris koos emaga elanud Marko Aljaste (22)_ aga ka Allar Soodam. Viru ringkonnaprokuratuuri teatel tekkis ühel hetkel Marko Aljaste ja Andrus Saaremäe vahel konflikt, kuna Saaremägi oli kuidagi ähvardanud Aljaste ema. "Algul oli suusõnaline konflikt, kuid see kandus üle füüsiliseks vägivallaks," rääkis ringkonnaprokurör Liina Pikma mullu Põhjarannikule.
Seejärel lohistasid Aljaste ja Soodam kehavigastusi saanud Saaremäe maja ees olnud sõiduautoni, panid ta auto pagasiruumi ja sõitsid minema. Seda versiooni kinnitavad nii sündmuskohalt kogutud asitõendid kui ka pealtnägija ütlused.
Süüdistusakti kohaselt viisid Aljaste ja Soodam kannatanu Aidu karjääri, kus Aljaste peksis taas kannatanut ja seejärel tõukas ta vette, kuhu kannatanu maandus näoga vette, jäädes sellisesse asendisse. Pärast kannatanu tapmist viisid Aljaste ja Soodam kannatanu transportimiseks kasutatud sõiduki kõrvalisse asukohta ning süütasid sõiduki.
"Selles kriminaalasjas süüdistuse saanud mehed panid toime raske isikuvastase kuriteo, mille jälgi nad püüdsid varjata. Samas näitab see menetlus, et inimeselt elu võttes pole võimalik vastutusest pääseda. Inimese kadumist märgatakse ja kui õiguskaitseasutustel on kahtlus, et kadunu võib olla langenud vägivallakuriteo ohvriks, siis pingutatakse tõe välja selgitamise nimel,“ ütles Viru ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Liina Pikma.
Tema sõnul oli selle kuriteo avastamisel ja uurimisel oluline roll kogukonnal, kellele ei jäänud vägivaldne vahejuhtum märkamata ning kes andsid olulist teavet, mille abil suutsid PPA ja prokuratuur panna kokku pildi toimunust.
"Siinkohal peab aga taaskord tõdema, et alkohol on vägivalla sütik, mis paneb konflikti olukorras inimesi ebaratsionaalselt käituma. Samas pole joobeseisund kergendav asjaolu, mistõttu tuleb ka alkoholi tarvitades hoida alati külma pead. Kahjuks on aga meie keskel endiselt inimesi, kes alkoholi kuritarvitamise tõttu panevad toime vägivaldseid tegusid riivates seeläbi end ümbritsevate inimeste turvatunnet," nentis ringkonnaprokurör Liina Pikma.
Nii peegeldus tema sõnul ka Viru maakohtu määratud karistusest, et ühiskond suhtub nulltolerantsiga sellistesse vägivalla juhtumitesse.