:format(webp)/nginx/o/2022/10/26/14921801t1h7d47.jpg)
Täna, 14. mail käivitati kaitseväe õppuse "Siil" raames esimest korda üleriigiline ohuteavituse süsteem EE-ALARM, kuid sireenid igal pool tööle ei hakanud.
Eelteavituse raames edastati info Eesti äpi, ERRi uudisterakenduse, err.ee, ETV ja ETV+ ning SMSi kaudu. “Ole valmis!” rakenduse kaudu tuli eelteavitus tehniliste probleemide tõttu plaanitust suurema hilinemisega. SMSid jõudsid lõpuks hinnanguliselt 1,5 miljoni seadmeni, kuid sellise koguse teadete samaaegne väljasaatmine tähendab, et viimased võivad saada selle kätte enam kui poole tunni pärast. Esimese 15 minutiga oli SMS-teavituse saanud umbes 700 000 mobiiltelefoni.
Põhiteavituse raames käivitas riik ka sireenivõrgustiku. Sireenid pidid käivituma 22 kohas üle Eesti, sealhulgas Ida-Viru suuremates linnades. Kahes kolmandikus kohtades hakkasid ohusireenid tööle õigel ajal, kuid enamikus teistes asukohtades käivitumine hilines ning mõnes kohas sireenid ei käivitunud. Täpsema ülevaatega tegeleb siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus (SMIT). Samuti hakkas SMIT tekkinud kitsaskohti tervikuna analüüsima.
Põhjarannikule on nii Narvast, Kohtla-Järvelt kui Jõhvist tulnud infot, et nendes linnades sireene kuulda polnud. Päästeamet kinnitas, et Jõhvis ja Kohtla-Järvel need tööle ei hakanud, Narva kohta öeldi, et pigem oli seal sireene halvasti kuulda. Narvas käivitusid kell 15 tööle hakkama pidanud sireenid ka 8 minutit hiljem.
"Esmakordne käivitamine andis hädavajaliku teadmise ja kogemuse meie olemasolevate protsesside ja kanalite kohta. Välja tulnud kitsaskohti hakkavad analüüsima siseministeerium, päästeamet, häirekeskus, riigi infosüsteemi amet ja siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus ning naiskodukaitse. Kutsume inimesi andma tagasisidet leheküljel kriis.ee," teatas päästeamet.