Kohtla-Järve volikogu esimees soovib tagandada abilinnapead

Vitali Borodin on olnud Kohtla-Järve linnavalitsuse liige alates 2014. aasta suvest. Nüüd leiab volikogu esimees Riina Ivanova, et ta tuleks ametist lahti lasta ebapiisava eesti keele oskuse tõttu.

FOTO: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Kohtla-Järve linnavolikogu esimees Riina Ivanova tahab abilinnapea Vitali Borodini vabastada linnavalitsuse liikme kohalt, kuna tema eesti keele oskus ei vasta nõuetele. Borodini sõnul on aga keeleinspektsioon andnud talle aasta aega keeleoskuse parandamiseks.

Ivanova saatis linnapea Ljudmila Jantšenkole kirja, milles palub esitada volikogule ettepaneku Vitali Borodini linnavalitsuse liikme ametist vabastamiseks ja uue liikme ametisse nimetamiseks.

Borodin sai keeleinspektsioonilt ajapikendust 

Ivanova tugineb 16. jaanuaril ajalehes Postimees ilmunud loole, kus oli juttu sellest, et Vitali Borodin ei valda eesti keelt keeleseaduses ja keeleseaduse alusel koostatud õigusaktis ametnikule esitatud nõuete ulatuses. Volikogu esimees viitab kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse punktile, mis ütleb, et kui valitsuse liikme suhtes ilmnevad asjaolud, mis välistavad tema sobivuse ametisse, vabastab volikogu ta ametist. 

Kohtla-Järve keskerakondlikus linnavalitsuses arenguküsimustega tegelev Vitali Borodin kuulub ainsana Reformierakonda. Ta on Kohtla-Järve abilinnapea ametis olnud alates 2014. aasta suvest, enne seda on ta töötanud Alajõe vallavanemana. Eesti keel ei ole tema emakeel, kuid volikogus on ta esinenud ning ka näiteks ajakirjanikega suhelnud eesti keeles, olgugi et aktsendiga. 

Ta sõnas Põhjarannikule, et volikogu esimehe nõudmine tuleb talle üllatusena. "Keeleinspektsioon tõepoolest leidis, et mu keeleoskuse tase peaks olema parem, kuid ta andis mulle vajaliku taseme eksami sooritamiseks aega kuni 2020. aasta jaanuarini. Seega ei riku ma praegu ametis olles seadust," ütles ta, soovimata selgitada, millest võib tuleneda volikogu esimehe soov ta ametist tagandada.

Hõõrumine linnajuhtide seas?

Volikogu opositsiooni liidri Eduard Odinetsi sõnul viitab selline Borodini ametist lahti laskmise katse sisemistele hõõrumistele linnavõimude seas. "Keeleküsimus on praegu lihtsalt sobiv ettekääne temast vabanemiseks. Ivanova on ju Borodiniga koos töötanud ja suhelnud juba aastaid ning ta peaks väga hästi teadma, milline tema eesti keele oskus on. Ega viis aastat tagasi, kui volikogu ta ametisse määras, ta eesti keelt paremini ei osanud," rääkis Odinets.

Mõned allikad on ka vihjanud, et Borodini võimalik tagandamine võib-olla samm mitmekäigulisest kombinatsioonist juhuks, kui alates 2007. aastast riigikogusse kuuluval Valeri Korbil ei peaks õnnestuma eelseisvatel valimistel koguda piisavalt hääli, et osutada taas valituks. Siis võib talle kui volikogu liikmele minna Kohtla-Järve linnavolikogu esimehe koht, millega kaasneb 4000 euro suurune ametipalk. Praegune esimees Riina Ivanova suunduks aga linnavalitsusse praegusele Borodini abilinnapea kohale, kus ta oli ka enne volikogu esimeheks saamist.  

Tagasi üles
Back