15. aprill 2013, 12:59
Kokkade tüli paljastas koolis puhkenud salmonelloosi põhjuse
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jõhvi vene gümnaasiumis kaks aastat tagasi toimunud salmonelloosipuhangu põhjuselt kergitas nüüd saladuseloori söökla kokkade vahel puhkenud tüli, kus muu hulgas süüdistatakse köögi personali laste tagant toidu varastamises.
Täpselt kaks aastat tagasi aprilli algul kuulutas Jõhvi vene gümnaasium välja karantiini: põhjuseks massiline haigestumine salmonelloosi. Õpilased haigestusid kümnete kaupa, 20 last sattus haiglaravile, kõhutõbi niitis ka pedagooge, sealhulgas sai nakkuse kooli direktor Mare Lihtsa.
Loomulikult ajas see sündmus jalule tervisekaitsjad ning veterinaar- ja toiduameti spetsialistid. Koolisöökla uuriti ruutsentimeetri haaval läbi. Ent lugu jäi segaseks, kedagi ei karistatud, koolis kehtestati ranged hügieenimeetmed.
Salmonella ja lahtiklopitud munad
Tervisekaitseameti Ida talituse direktor Olga Smolina ütleb nüüd, kaks aastat hiljem, et epidemioloogiliselt sai nendele asi siiski tookord sellise vastuse: salmonella levis saastatud hapukoorekreemiga. "Toiduohutusnõudeid oli rikutud juba sellega, et kreemi valmistamisel oli kasutatud toorest muna, mis on lasteasutuses keelatud." Kreem valmistati esmaspäeval, aga pakuti lastele teisi- ja kolmapäeval, mis tähendas, et salmonellal oli piisavalt aega paljunemiseks valmistoidus.
Ent koolisöökla kokad teadsid veel karmimat tõde: munad, millest salmonelloosipuhang alguse sai, klopiti lahti reedel ja jäeti kogu nädalavahetuseks seisma. Mis tähendab, et kui salmonella oli ainult ühes munas, siis oli bakteril aega paljuneda kogu nädalavahetuse. Esimesed haiged registreeriti juba teisipäeval, kui toitu pakuti, järelikult oli see väga tugevalt saastatud.
Üks laps sattus operatsioonilauale
Ühel salmonelloosi nakatunud lapsel diagnoosisid arstid ekslikult pimesoolepõletiku ning teda opereeriti tegelikult asjata, sest ussripik oli korras.
Ida-Viru keskhaigla infektsiooniteenistuse direktor Natalja Nikitina kinnitas, et salmonelloosi ja pimesoolepõletiku sümptomid ja vereanalüüsiga saadud kliiniline pilt ongi sarnased ning eksimus diagnoosi panekul pole välistatud.
Kui veterinaar- ja toiduameti spetsialistid sööklat kontrollisid, ei avastanud nad salmonellat ei munades ega ka köögiplokis - jäljed olid juba hävitatud. Kokad hoidsid repressioonide hirmus suud lukus.
Ent umbes samal ajal hakkas koolisööklas arenema konflikt. Üks kokkadest, kes oli kollektiivis kõige uuem, hakkas mässama sööklas toimuvate varguste vastu. Naise sõnul oli see sööklas tavaline lugu, kui hoolikalt puhtaks pestud jäätmenõudes tassiti sööklast minema liha, piimatooteid - kõike mida parajasti vaja. "Ma tunnistan, et olin ka selles süsteemis sees, vedades oma autoga neile koolisööklast pärit toiduaineid koju. Peakoka sõber käis ja võttis külmkapist, mida tahtis. Lõpuks ma lõpetasin vargustes osalemise ja hakkasin rääkima, et nii ei tohi teha," rääkis naine.
See tähendas aga, et temast sai kogu köögikollektiivi vaenlane number üks. "Minuga ei räägitud enam, ei suheldud," sõnas ta. Ent rikkumised jätkusid, kaasa arvatud see, et sööklas oli tavaline lugu, kui lastele anti säilivustähtaja ületanud toitu.
Aegunud toit ja lahjendatud supp
Möödunud nädalal sai kooli direktor Mare Lihtsa rikkumiste vastu tõusnud kokalt ettekande, kus teatas: 3. aprillil valas peakokk juba valmis supi sisse kaks liitrit vett; 3. aprillil andis peakokk korralduse segada eelmise päeva porgandisalat kokku sellega, mida serveeritakse 4. aprillil; 25. märtsil anti lastele leiba ja piima, mille mõlema säilivustähtaeg lõppes nädal varem.
Direktor karistas peakokka noomitusega, ent kui lugu jõudis kooli hoolekoguni, võtsid lastevanemad asja üles ning sel neljapäeval koguneti koosolekule, kus peale vanemate olid ka kooli direktor ning vallavalitsuse haridus- ja noorsootöö nõunik Katrin Tamme.
Ütlused võeti nii peakokalt kui ka tema rikkumistest teada andnud alluvalt. Viimane kinnitas regulaarseid vargusi, öeldes, et eriti suur viha tema vastu puhkes köögis siis, kui ta võttis videosse, kuidas peakoka sõber tassib sööklast minema kotti kartulitega. Peakokk tunnistas rikkumisi nii tähtaja ületanud toiduainete kui ka kahe aasta taguse tooreste kanamunadega, kuid vargusi eitas.
Katrin Tamme ütles, et ta küll teadis eelnevalt põgusalt kokkadevahelisest konfliktist, kuid koosolekul ilmnenu oli talle suureks üllatuseks. "Need on rängad rikkumised ja kuna siin on ohustatud laste tervis, siis see inimene ei saa enam sööklas töötada," sõnas ta Mare Lihtsale. Eelolevast esmaspäevast alates on kooli peakokk töölt vallandatud.
Lastevanemad palusid direktoril kaitsta kokka, kes sööklas toimuvatest kuritarvitustest teada andis. "Ka näiteks maksu- ja tolliamet ei alusta menetlust inimese suhtes, kes maksurikkumistest ise teada andis, selline on üldine praktika," rääkis koosolekul olnud lapsevanem ning Jõhvi volikogu liige Pavel Kudinov.
Üleeile tegi vallavalitsus politseile avalduse, kus palutakse alustada uurimist salmonelloosi põhjuse ja väidetavate varguste väljaselgitamiseks.