K, 29.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jõhvi saab uue tänavavalgustuse alles aasta pärast

Põhjarannik
Jõhvi saab uue tänavavalgustuse alles aasta pärast
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Täielikult vahetatakse välja ainult betoonist valgustuspostid, ülejäänud saavad üksnes uued lambid ja kaablid külge.
Täielikult vahetatakse välja ainult betoonist valgustuspostid, ülejäänud saavad üksnes uued lambid ja kaablid külge. Foto: Peeter Lilleväli

Selle aasta lõpuks valmima pidanud suur tänavavalgustuse väljavahetamise projekt lükkub hangete venimise tõttu tulevasse sügisesse. 

"See projekt hõlmab ju seitset linna, asjaajamine on mahukam ja keerulisem kui ühe konkreetse objekti puhul," ütles Jõhvi abivallavanem Eduard Rae, et ehitushanget pole projekti eest vedav keskkonnainvesteeringute keskus (KIK) veel väljagi kuulutanud.

Uudse ja säästliku tänavavalgustussüsteemi hange on jagatud kolme ossa: valgustimastide ja mastijalamite ostmise hanke pakkumised on praegu hindamisel, LED-valgustite ja juhtimissüsteemi hankele saab pakkumisi esitada veel 11. juunini, ehitustööde hange kuulutatakse välja lähiajal.

Hange vaidlustati 

KIKi tänavavalgustuse projekti juht Tõnis Kurrik ütles, et algselt käesoleva aastaga lõppema pidanud projekt nihkub ligemale aasta võrra edasi. "Selle tingis eelkõige projekteerimishanke vaidlustamine rahandusministeeriumi juures olevas vaidlustuskomisjonis. Vaidemenetlus peatas programmi tegevuse umbes kaheks kuuks. Samuti oleksid tööd jäänud talvisele ajale, mis projekti ehitustöödeks ilmastikutingimuste tõttu ei sobi. Seetõttu palusimegi Austria Vabariigilt tähtaja pikendamist. Meie taotlust seal praegu menetletakse ning loodame sellekohase lepingumuudatuse lähiajal ka allkirjastatuna saada," rääkis ta.

Kurriku sõnul on KIKi eesmärk asi korralikult ära teha ning liigne kiirustamine ei tule selle juures kasuks.

Eduard Rae kinnitas, et Jõhvil on ehitusprojekt valmis ja enamikku töödest saaks ka talvel teha.

"Jõhvis läheb vahetamisele 1280 valgustuspunkti, aga enamikul neist tuleb välja vahetada ainult valgustid ja õhukaabel. Alles jäävad Eesti Energiale kuuluvad puitpostid, samuti tsingitud metallpostid; asendada tuleb ainult 377 vallale kuuluvat metallposti − nende asemele tulevad samuti tsingitud metallpostid," rääkis ta.

Kuna mõne posti otsas on kaks valgustit, siis Jõhvi paigaldatavate uute LED-valgustite koguarv on 1570. Asendamistele lisaks tulevad mõnda kohta − täpsemalt põhitänavate ülekäiguradade juurde − ka mõned päris uued valgustuspostid.

50 000 eurot säästu 

Eduard Rae ütles, et uudne süsteem võimaldab Jõhvil edaspidi tänavavalgustuse kuludest koguni 51 protsenti kokku hoida. "Eelmisel aastal kulus linnal tänavate valgustamisele elektrit 107 000 euro eest, seega on kokkuhoid arvestatav. Kuna uute valgustite eluiga on 15 aastat, siis pole ka sealt niipea lisakulusid tulemas."

Projekt algas tunamullu sügisel, kui Eesti sõlmis Austria Vabariigiga CO2 kvoodimüügi lepingu ning saadud tulu eest otsustati rajada seitsmesse Eesti linna keskkonnasõbralik tänavavalgustussüsteem.  Jõhvi projekti maksumus on esialgsete arvestuste järgi veidi üle kahe miljoni euro, millest Jõhvi vald peab maksma omafinantseeringuna kümme protsenti.

Tõnis Kurriku sõnul peaksid tänavavalgustuse ehitustööd Jõhvis algama augusti lõpus.

Märksõnad
Tagasi üles