N, 9.02.2023

Iisakus lüüakse lehekuus keldriuksed valla

Põhjarannik
Iisakus lüüakse lehekuus keldriuksed valla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hoidiseid tehakse sageli rohkem, kui pere talvega ära süüa jaksab.
Hoidiseid tehakse sageli rohkem, kui pere talvega ära süüa jaksab. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Maikuu kolmandal laupäeval avatakse Iisakus paljude keldrite ja kuuride uksed, et pererahvale ülearuseks osutunud hoidised, juurviljad, aga ka mänguasjad, sporditarbed ja istikud saaksid uue omaniku leida. 

"Kevad on ikka suurpuhastuse aeg. Sellel aastal teeme seda Iisakus aga natuke teistmoodi. Me ei viska toitu ja asju ära, vaid jagame neid teistega," kutsub Alutaguse elulaadikoda oma kodulehel Iisaku rahvast üles puhtamasse elukeskkonda panustama.

Elulaadikoja perenaine Grete Habakukk rääkis, et isesuguse kevadkoristuse mõte sündis koja korraldatud lihavõtteturu lõppedes, kui kohalik elanik Ilona Mäeots selle ideega tema jutule tuli. Et neil on keldris palju moose ja hoidiseid, mida oma pere ära ei jõua tarbida, mõnel aga oleks neid äkki väga vaja. Ja et ehk elulaadikoda võtab selle idee ellu viia. 

"Tuttav jutt, mul on endal ka keldris palju hoidiseid," haaras Habakukk asjast kinni. 

Algne hoidiste idee kasvas aruteludes laiemaks ja keldrist välja − üleliigseid asju on ju teisigi, näiteks seisma jäänud korralikke mänguasju või sporditarbeid või... Nii lisandusid keldritele kuurid ja garaažid. 

Päriselt uksi pererahvas kellelegi avama muidugi ei pea, piisab, kui loovutamiseks mõeldud asjad oma õuele tuuakse, et huvilised neid vaadata saaksid. Loomulikult võib ka oma aiast istikuid jagada ning miks mitte õuele kodukohviku sisse seada. Kas oma asju jagatakse väikese tasu eest või antakse puhta muidu ära, on iga inimese enda otsustada ja kokkulepete küsimus. 

"Me veel ei tea, kas inimesed tulevad asjaga kaasa," ütles Habakukk 24. aprillil, kui üleskutse oli äsja avalikult välja hõigatud. "Meie kodulehel on rakendus, kus saab oma "keldri" tühjendamise registreerida ja kaardile kanda. Kirja saab enda panna ka telefoni teel ning kuna kõik inimesed internetti ei kasuta, siis lähiajal paneme info Iisakus ka igale poole stendidele üles."

Kaks inimest, kellelt algne idee tuli, oli neljapäeva lõunaks end juba kirja pannud. 

"Alustame vaikselt, ainult Iisaku alevikus. Kui inimestele see meeldib ja mujalgi huvi tuntakse, võib sellest ettevõtmisest tulevikus ka tervet valda haarav "keldritühjendus" saada." 

Märksõnad
Tagasi üles