Selgus Narva riigigümnaasiumi arhitektuurikonkursi võidutöö

2022. aastaks rajatavad Narva riigigümnaasium ja Kesklinna põhikool peaksid arhitektuurikonkursi võidutöö arhitektide loomingu tulemusel nägema sellisena välja.

FOTO: Eskiis / AB Salto

Loodava Narva riigigümnaasiumi ja Kesklinna Põhikooli arhitektuurikonkursi võitis Salto arhitektuuribüroo ideekavandiga „Tahvel“.

Arhitektuurikonkursi koordinaatori ja Riigi Kinnisvara projektidirektori Raivo Toomi sõnul on võidutöös on põnevust ja tundlikkust. "Oskuslikult on hoone paigutatud olemasolevasse maastikku ja maastikku on märgatud, tekivad põnevad vaated sisehoovist läbi maja. Loodud on hoone kõrguslik dünaamika tänavaruumiga, samuti on sisemine keskkond tore, reljeefne, samas idee on lihtne. Uus ja vana suhestuvad hästi, juurdeehitus jätab heas mõttes ruumi vanale," märkis ta. 

Konkursi võitnud ideekavandi autorid on Maarja Kask, Ralf Lõoke ja Martin McLean.

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Mart Laidmetsa sõnul on arhitektuurikonkursi tulemuste selgumine märgiline verstapost Narva hariduselu edendamisel: "Oleme jõudmas tähelepanuväärsesse vahefinišisse, mil elanike arvult Eesti kolmanda linna olulistele õppehoonetele on valitud väärikad ja maitsekad arhitektuurilised lahendused," sõnas ta. 

Narva riigigümnaasiumisse on planeeritud õppekohti 720 õpilasele ja  põhikool ligikaudu 860 õpilasele. Koolid valmivad 2022. aasta septembriks. 

Konkuris korraldasid Riigi Kinnisvara, Haridus- ja Teadusministeerium koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. 

Tahvel

Arhitektuurikonkursi teisele kohale tulnud ideekavandi „Boxx“ esitas konkursile arhitektuuribüroo Kolm Pluss Üks ning autoriteks on Siim Tiisvelt, Gert Guriev, Kerstin Kivila, Markus Kaasik, Karin Harkmaa ja Mihkel Meriste.

Boxx

Boxx

Kolmanda koha saavutanud ideekavand „Hariduse plats“, mille autorid on Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Kristo Põlluaas, Johannes Madis Aasmäe ning Liis Juuse arhitektuuribüroost Kuu.

Hariduse plats

Hariduse plats

Ergutuspreemia võitsid ideekavandid „Kõrguv“, mille autoriks on Kuno Mayr arhitektuuribüroost Kuno Mayr Architetto ning „Start“ esitanud arhitektuuribüroo Pluss ning autorid Indrek Allmann ning Kaspar Krass.

Kõrguv

Kõrguv

Start

Start

Narva riigigümnaasiumi ja Kesklinna Põhikooli arhitektuurikonkursi žüriisse kuulusid esimees Indrek Riisaar Haridus- ja Teadusministeeriumist ning liikmetena Narva Linnavalitsuse peaarhitekt Ivan Sergejev, Eesti Arhitektide Liidu arhitektid Margit Aule, Kalle Vellevoog ja Ülar Mark.

Ideekonkursi preemiafond on kokku 36 000 eurot, millest võitjale kuulub kolmandik ehk 12 000 eurot. 

Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara AS väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjaga. Gümnaasiumihoone ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

Tagasi üles