:format(webp)/nginx/o/2021/10/11/14131895t1hbba4.jpg)
Hoidmaks ära valimispettusi ning muid korrarikkumisi valimiste ajal, korraldas politsei kohtumised maakonna neljas suuremas omavalitsuses kandideerivate erakondade ja valimisliitude esindajatega.
Ida prefekt Tarvo Kruup ütles, et Narvas, Kohtla-Järvel, Sillamäel ja Jõhvis kandideerivate jõududega kohtuti lähtudes sellest, mis nendes omavalitsustes varasemate valimiste ajal on juhtunud. Eelkõige viitas ta valimispettustele, aga pidas silmas ka näiteks avaliku korra rikkumisi, mida võib konkurentide vahel ette tulla, seda enam, et nüüdsest on lubatud valimisagitatsioon ka valimispäeval ja valimisjaoskondade juures.
Politsei hoiatas seadusrikkumiste eest
"Püüame olla nii valijatele kui kandidaatidele toeks, et nad ei läheks seadusega pahuksisse. Oleme sellest kandideerijatega rääkinud. Tegelikult pole ka väga suuri hirme, et midagi hullu juhtuma hakkab. Eesmärk on ka väiksemaid rikkumisi ära hoida, et valimised oleksid ausad," sõnas Kruup.
Ta kinnitas, et valimiste ajal peab politsei rohkem liikuma valimisjaoskondade juures, aga see ei ole politseisündmus. "Pigem reageerime, kui keegi midagi lubamatut märkab. Aga kindlasti ei käsitle me valimisjaoskondi kui potentsiaalseid kuriteopaiku ja pigem hoidume suurendatud jõududega väljas olemisest."
Eelmiste valimiste järel karistati kolme häälteostjat
Kohus mõistis 2017. aasta kohalike valimiste järel kriminaalkorras kokkuleppemenetluse käigus süüdi kolm meest, kes süüdistuse järgi konkreetsetele kandidaatidele raha eest hääli kokku ostsid.
Kaks meest mõisteti süüdi Narvas valimiste ajal häälte kokkuostmise pärast. Mehed otsisid linnas inimesi, kes oleks valmis konkreetse kandidaadi eest oma hääle andma, saades selle eest vastutasuks 10 eurot. Lisaks said tasu mõned inimesed, kes leidsid omakorda oma hääle müüjaid. Mõlemad mehed said üle 1000 euro suuruse rahalise karistuse.
Üht meest karistati aga üldkasuliku tööga selle eest, et ta ostis hääli kokku Järve linnaosas inimesi tänaval kõnetades ja neile hääle eest 5 eurot pakkudes.
Kruup ütles, et Ida prefektuurile on sel sügisel poliitikute kohta laekunud kaks avaldust. Üks juhtum leidis aset Rakveres, kus ekrelasest riigikogu liige väidetavalt tõukas Rakvere abilinnapead Andres Jaadlat. Teise näitena tõi ta 11. septembril Jõhvis muusikaväljakul käivitunud sõnasõja seal valimiskampaaniat teinud keskerakondlaste ning Nikolai Ossipenko valimisliidu Jõhvikad liikmete ja toetajate vahel.
Kutsutakse hoiduma füüsilistest kontaktidest
Politsei kutsuti sündmuspaigale, sest ühele väikesele tüdrukule oli elektritõukerattaga otsa sõitnud valimisliidu Jõhvikad kampaaniasärgis olnud nooruk. Jõhvikad süüdistasid pärast seda, et keskerakondlane Martin Repinski oli tõukerattaga sõitnud nooruki suhtes vägivalda kasutanud. Repinski aga eitab seda, väites, et soovis vaid poissi politsei saabumiseni kinni hoida.
"Me kutsume üles üksteisest lugu pidama ja kui satutakse koosolekut pidama ühte kohta, siis palume vältida füüsilist kontakti. Kui tahame olla kõik ühe valimisjaoskonna lähedal ja agitatsiooni teha, siis proovime juba kohavalikul sättida nii, et keegi ei läheks karvupidi kokku," rääkis Kruup poliitikutele edastatud sõnumist.