:format(webp)/nginx/o/2022/03/21/14438228t1hdf50.jpg)
Ida-Virumaalt riigikogusse valitud skandaalne poliitik Martin Repinski teatas, et lahkub Keskerakonnast ja poliitikast, kui nädal varem oli erakond teatanud, et Repinskil pole enam Keskerakonna nimekirjas kohta järgmistel parlamendivalimistel.
"Plaanin riigikogus töötada kuni oma mandaadi lõpuni järgmisel kevadel. Kõigil olulistel hääletustel toetan Keskerakonda, kui fraktsioon seda vajalikuks peab. Mul ei ole negatiivseid tunded ei oma erakonna ega erakonnakaaslaste suhtes ning usun, et sõprus ja koostöötahe jätkuvad ka pärast minu lahkumist päevapoliitikast," kirjutas Repinski sotsiaalmeedias.
Keskerakond ei võta nimekirja
"Ei võta teda nimekirja, isegi kui ta seda sooviks," lausus Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid eelmisel nädalal Postimehele. "Selleks, et poliitikas osaleda, kandideerida ja saada valituks, peab sellele pühenduma," rõhutas ta.
Repinski ütles Põhjarannikule, et otsus 2023. aasta riigikogu valimistel mitte kandideerida sündis tal juba eelmisel aastal. Erakonnast lahkumise kohta sõnas ta aga: "Kui erakond on närvis selle pärast, mis toimub minu ümber, siis on erakonnale ja mulle parem, kui ma lahkun." Ta lisas, et Keskerakond muretseb oma maine ja reitingu pärast, mida temaga seotud skandaalid alla tõmbavad.
Repinski ütles, et tema kohta on kirjutatud meedias teda negatiivses valguses näitavaid artikleid, kuigi paljud asjad pole nii, nagu näidatakse. "Aga midagi pole teha, sul lihtsalt pole võimalik tõestada, et sul on õigus."
Repinski teatas oma Facebooki leheküljel, et ta on poliitiku jaoks kahjuks liiga vähe mõelnud sellele, kuidas asjad näivad, ning liiga palju sellele, mis on mõistlik, kasulik ja võimalik. "Ettevõtja jaoks on kolm viimast ainumõeldavad tegutsemisjuhised, millest olengi lähtunud, kuid poliitiku jaoks see päris nii ei ole.
Poliitik peab tegema otsuseid lähtuvalt sellest, mis on populaarne, vähemalt pealtnäha omakasupüüdmatu, mis paistab ilus. Needki ei ole halvad lähtealused, osaliselt on nad vajalikud ka ettevõtluses, kuid pole seal sugugi esmatähtsad."
Pühendub ettevõtlusele
Repinski kavatseb pühenduda ettevõtlusele. "Tahan edaspidi jääda tagaplaanile ning saada rohkem privaatsust. Poliitikuna polnud see võimalik." Mis alal Repinski ettevõtluses tegelema hakkab, seda ei osanud ta veel öelda. Nagu ka seda, mis saab tema Konju kitsefarmist, mille ta juba mõnda aega tagasi müüki pani.
Küsimusele, kas ta poliitikas oldud aja jooksul ka midagi kahetseb, vastas Repinski pärast väikest pausi, et seda, kui ta Jõhvi vallavanemana survestas lahkuma või vallandas vallavalitsuse ja -asutuste töötajaid. "See oli kohati liiga emotsionaalne ja seda ma kindlasti ei kordaks enam," lausus ta.
Martin Repinski skandaalid
Martin Repinski paistis silma mitmete skandaalidega, pärast seda kui ta 2016. aastal suurde poliitikasse läks.
Nii pidi ta maaeluministri kohalt tagasi astuma, kui Eesti Ekspress kirjutas 2016. aastal, et tema pakutav kitsejuust, mida ta oma farmi toodanguna esitleb, on hoopis Hollandist toodud.
2019. aasta kevadel käivitas ta Jõhvi vallavanemana vallaasutuste juhtide ning vallavalitsuse töötajate ametist tõrjumise laine, nimetades seda oma meeskonna moodustamiseks. Vallavõimu säärast tegevust saatis suur avalik pahameel.
Enne seda alustas Repinski kampaaniat Jõhvi valla staatuse muutmiseks linnaks. Kuigi seadus sellist võimalust tollal ette ei näinud, alustas toonane võim ka rahvaküsitlust ning opositsioon nimetas seda ettevõtmist Repinski riigikogu valimiste eelseks kampaaniaks. Toona lasi Repinski trükkida ka rahvaküsitlusest osavõtule agiteerivad kaardid koos enda näopildiga. Kui tekkis küsimus, kas see pole mitte valimisreklaam valla raha eest, maksis Repinski nende trükkimise ise kinni.
Pärast kohalikel valimistel saadud kehva tulemust, kus ta 46 häälega ei pääsenud isegi Jõhvi volikokku, tunnistas Repinski, et see oli talle halb üllatus. "Ma ei oodanud seda, eriti olles nimekirjas esikohal. Võtan seda valijate hinnanguna minu tööle. Poliitikas tuleb selliseid asju ette," sõnas ta toona, pannes maha ka Keskerakonna Jõhvi osakonna juhi ameti.
Eelmise aasta lõpul selgus, et Repinski on asunud taksojuhi ametit pidama ning teeb seda ka riigikogu istungite ajal.
Eesti Ekspress kirjutas eelmisel nädalal, et Repinski sõidab auto kütusepaagi tühjaks kahe tunniga ja mahutab autosse 90 liitrit diislikütust. Repinski selgitas, et on kõik oma suured kütusekogused ära kulutanud ainult töösõitudeks, isegi kui need on tangitud nn sõprade autodesse. Õhtuleht kirjutas, et riigikogulase eelmise aasta 15 000 euro suurusest kuluhüvitisest läks 8615 eurot autode kütusele.
21. veebruaril kirjutas Postimees, et riigikogulase Tallinna korteri üüri maksab kinni maksumaksja, kuigi tema püsielukoht on Viimsis.