Skip to footer
Saada vihje

Kohtla-Järve volikogu valis revisjonikomisjoni juhtideks varem kriminaalkorras karistatud saadikud

Kui linnavalitsus oli sunnitud Jevgeni Saltõkovi tema kohtuloo pärast praakima välja munitsipaalettevõtte nõukogu liikme kohalt, siis volikogu liikmed ei näinud sellest takistust tema valimiseks revisjonikomisjoni aseesimeheks.

Kohtla-Järve volikogu valis revisjonikomisjoni esimeheks Janek Pahka ja aseesimeheks Jevgeni Saltõkovi, kes mõlemad on varem kuritegude eest kohtus süüdi mõistetud, neist viimane alles mõned aastad tagasi ja tema karistus ei ole veel kustunud.

Alles pisut rohkem kui neli kuud tagasi valitud revisjonikomisjoni uute juhtide valimine oli tingitud sellest, et selle aseesimees keskerakondlane Sergei Lopin otsustas sealt lahkuda. Seetõttu tuli valida uus esimees ja aseesimees.

Odinets sai komisjoni juhtida neli kuud

Novembri lõpus revisjonikomisjoni esimeheks valitud Kohtla-Järve volikogu kauaaegne opositsionäär Eduard Odinets väitis, et Lopini taandumise eesmärk oli tagandada teda revisjonikomisjoni esimehe kohalt, kuna ta oli aktiivse tegevusega komisjoni juhina muutunud linnavõimude jaoks ebamugavaks. "Linnavõimud tegid valimisliiduga Restart Kohtla-Järve kokkuleppe, et uueks komisjoni juhiks saab neile sobivam Janek Pahka," ütles Odinets.

Neljapäeval toimunud istungil esitaski Mare Roosileht valimisliidust Restart Kohtla-Järve revisjonikomisjoni esimehe kandidaadiks Janek Pahka. Keskerakonna esindaja Anton Dijev pakkus aga kandidaadiks Jevgeni Saltõkovi valimisliidust Progress, kes on koos Reformierakonna ja Keskerakonnaga võimuliidus. Kolmandana kandideeris ka Odinets.

Pahka sai 12 häält ja esimehe koha ning Saltõkov 11 häält ja temast sai aseesimees. Odinetsile jagus vaid üks hääl, mis tähendab, et tema poolt ei hääletanud ka fraktsioonikaaslased.

Nõukogu liikmeks ei sobinud

2020. aasta detsembris jõustunud otsuse kohaselt mõistis kohus Jevgeni Saltõkovi süüdi kelmuses ja võltsimises. Teda karistati kahe aasta pikkuse vangistusega tingimisi. Karistuse ajast lahutati 8 kuud ja 10 päeva eeluurimise ajal vahi all veedetud aeg. Saltõkovile määrati ka kolme aasta pikkune katseaeg.

Jevgeni Saltõkov teatas sotsiaalmeedias, et tingimisi karistuse kandmise aeg sai tal läbi 13. detsembril 2021. aastal. Karistus kustub 2024. aasta lõpus. Saltõkov väitis ka, et ta mõisteti süüdi ebaõiglaselt. Kohtuotsuse kohaselt tekitas ta kahju ka Kohtla-Järve linnale ning temalt mõisteti linna kasuks välja ligikaudu 800 eurot.

Eelmise aasta lõpus määras Kohtla-Järve linnavalitsus Saltõkovi munitsipaalettevõtte OSK Grupp nõukogu liikmeks. Ent pärast seda, kui Põhjarannik kirjutas tema süüdimõistmisest kohtus, otsustas linnavalitsus ta sellelt kohalt tagasi kutsuda.

Linnapea Toomas Nael väitis, et ei teadnud Saltõkovi kuriteost. Samal ajal mitmed teised linnavalitsuse liikmed olid võimul ka siis, kui linn esitas rahalise nõude Jevgeni Saltõkovi ja tema isa Juri Saltõkovi vastu. "On tõsi, et tal on katseaeg läbimata," ütles linnapea Toomas Nael. Ta tõdes, et selline olukord, kus linnavalitsus määras kohtulikult karistatud inimese linnale kuuluva ettevõtte nõukogu liikmeks, on kehv.

Need 11 volikogu liiget, kes hääletasid neljapäeval Saltõkovi revisjonikomisjoni juhiks saamise poolt, pidid aga kõik teadma tema kriminaalasjast.

Janek Pahka oli kohtu all juba ligemale paarkümmend aastat tagasi. 2003. aastal mõistis Harju maakohus Pahka süüdi tulirelva, laskemoona ja lõhkematerjali ebaseadusliku omandamise, hoidmise ja vedamise eest ning karistas teda ligemale kahe aasta pikkuse vangistusega tingimisi.

Mare Roosileht, kes on ka Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledži direktor, ütles, et esitas Pahka revisjonikomisjoni esimeheks, kuna ta on juristina selleks tööks pädev. "Ma arvan, et nii vanad kohtuasjad ei peaks inimest igavesti kummitama jääma," lausus ta.

Pahka ise sõnas kandideerides volikogus, et talle meeldib "hirmsasti asjades sorida".

Anton Dijev vastas küsimusele, miks Keskerakond esitas revisjonikomisjoni juhiks saadiku, kes on linnale põhjustanud kahju ja kelle määratud karistus pole kustunud: "Selline oli koalitsiooni otsus ja rohkem mul pole midagi öelda," sõnas ta.

Kommentaarid
Tagasi üles