P, 26.06.2022

Suri Kohtla-Järve endine linnapea Jüri Kollo

Põhjarannik
Suri Kohtla-Järve endine linnapea Jüri Kollo
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jüri Kollo oli Kohtla-Järve linnapea aastatel 1999-2002.
Jüri Kollo oli Kohtla-Järve linnapea aastatel 1999-2002. Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

76aastaselt suri Jüri Kollo, kes oli sajandivahetusel Kohtla-Järve linnapea ja osales eri ametites linna juhtimises paarkümmend aastat.

Illuka vallas 1946. aastal sündinud Kollo õppis Eesti põllumajandusakadeemias metsakasvatuse inseneriks ja töötas aastakümneid metsanduse ja keskkonnakaitsega seotud ametites. 1990. aastatel töötas ta Jõhvi linnavalitsuses.

Pärast seda, kui Valeri Korb tuli 1996. aasta kohalikel valimistel Kohtla-Järvel võimule, sai Jüri Kollost Kohtla-Järve abilinnapea. 1999. aastal, mil Korb otsustas vahetada linnapea koha volikogu esimehe ameti vastu, sai Jüri Kollost Kohtla-Järve linnapea.

Kollo oli linnapea keerukatel aastatel, mil Kohtla-Järvel läksid järjest pankrotti suured ettevõtted, tööpuudus kasvas ning kütte- ja muud kommunaalprobleemid muutusid aina teravamaks. "Me rabeleme palehigis ja teeme kõik, mis meist oleneb. Tegeleme nii narkomaania, tööpuuduse, soojamajanduse, heakorra kui kõiki muude probleemidega," rääkis ta 2001. aasta kevadel Põhjarannikule, selgitades, et poolteist aastat varem valimisprogammi koostades ei osanud ta ette näha, kui rasked probleemid linnas võivad tekkida. "Me tahtsime küll kommunaalteenuste hindu hoida, kuid elu teeb oma. Ka tänavate remondiks ei ole meil praegu raha, kuid järgmisel aastal, kui Ahtme spordihoone saab valmis, saame võtta uusi laene ja asuda selle raha eest tänavaid korda tegema. Ma ei kahtlegi selles, et soojamajandusega tuleb sügisel suuri probleeme."

Kohtla-Järve linnapea oli Kollo kuni 2002. aasta valimisteni, mil Keskerakond pidi võimule jäämiseks loovutama linnapea koha Res Publica nimekirjas kandideerinud Hants Hindile. Kollost sai esialgu linnavalitsuse nõunik ja hiljem juba Jevgeni Solovjovi juhitavas linnavalitsuses abilinnapea. Aastatel 2011-2016 osutas Kollo käsunduslepingu alusel linnavalitsusele mitmesuguseid teenuseid.

Koos Jevgeni Solovjoviga mõisteti Jüri Kollo 2016. aastal jõustunud kohtuotsusega süüdi ka mitmetes aastatel 2006-2009 toimepandud korruptsioonikuritegudes: omastamises ja ametialases võltsimises. Kohus karistas Kollot enam kui nelja aasta pikkuse vangistusega tingimisi. Samuti sai ta kolme aasta pikkuse keelu töötada omavalitsuses.

Keskerakonda kuulus Kollo veerand sajandit alates 1997. aastast. Viimastel aastatel oli Jüri Kollo pensionil ja kohalikus poliitikas aktiivselt ei osalenud. Kohtla-Järve volikogusse kandideeris ta viimati 2013. aastal, mil tema poolt hääletas 152 linnaelanikku.

Märksõnad
Tagasi üles