Skip to footer
Saada vihje

Euroopa Parlamenti pürgijad lubavad rohepöörde õigele rajale suunata

Juunikuus valitavast Euroopa Parlamendi koosseisust sõltub, kas senisel rohepöörde poliitikal keeratakse tuure vähemaks või mitte.

Kohtla-Järve debatil osalenud Euroopa Parlamenti kandideerijad olid üsna üksmeelsed, et praegu Euroopa Liidu veetav rohepööre on õigelt rajalt eksinud ja see tuleks sinna tagasi juhatada. Tulenevalt erakonnast erines eelkõige selle mõtte väljendamise reljeefsus.

Tallinna tehnikaülikooli Virumaa kolledžis toimunud debatil küsis Põhjarannik, milliseid konkreetseid muudatusi Euroopa Liidu kliimapoliitikas peavad kandideerijad vajalikuks teha, et rohepööre täidaks eesmärke, aga ei kurnaks majandust ega muudaks inimesi vaesemaks, nagu hoiatas tänavu veebruaris Belgia Panga president Pierre Wunsch.

EKRE: rohehullus tuleb seisma panna

"Senine kliimapoliitika tuleb seisma panna. See ei too jõukust majja, see ei tee Euroopat rikkamaks, vaid muudab vaesemaks meie enda inimesi," ütles EKRE kandidaat Arvo Aller. Ta lisas, et niikaua kui käib sõda Ukrainas, tuleb panna rohehullus seisma. "Me ei saa kahte asja korraga teha: panna tohutult raha rohepöördesse ja samal ajal toetada Ukrainat."

Alleri sõnul tuleb arvestada, et võrreldes selle ajaga, kui Euroopa Liit rohepööret alustas, on muutunud nii meie majanduslik kui ka geopoliitiline olukord. "Rohehulluse eesmärgid tuleb üle vaadata," märkis ta.

Sotsid: kaitsetööstus on olulisem kui rohepööre

Katri Raik tõdes, et sotsiaaldemokraadid on seni olnud rohepöörde tulihingelised pooldajad ja jõulised eestkõnelejad. "Nüüd on selge, et on prioriteetide muutumise aeg. Olen sellega nõus. Kaitsetööstus on praegu teema number üks," ütles ta.

Raik lisas, et õigus on ka neil, kes ütlevad, et rohepöörde kõige olulisemad otsused on Euroopa tasandil juba sündinud. "Edasi on oluline see, mida me Eestis teeme. Minu meelest on oluline rääkida põlevkivirahva endaga meie elektrijaamades. Nad ütlevad, et otsustage lõpuks ometi ära, mis saab elektrijaamadest ja õlitehastest. See ebakindlus, mis praegu on, ei ole tingitud Euroopast, vaid meist endist. Sellises ebakindluses mõtlevad inimesed igal hommikul tööle minnes, kas täna on viimane tööpäev. See ei ole normaalne olukord," ütles ta, märkides, et alternatiivsete energiaallikate suunas tuleb paratamatult liikuda.

Isamaa: praegune rohepööre teeb kahju ettevõtetele

Isamaa kandidaat Virve Linder ütles, et tema erakond suhtub rohepöördesse reservatsiooniga. "On ilmselge, et Euroopas tervikuna hakatakse seda asja üle vaatama. Praegune olukord näitab, et rohepöörde tuules on tehtud kahju Euroopa Liidu ettevõtetele. Nad on muutumas järjest vähem konkurentsivõimeliseks," ütles ta.

Linderi sõnul on nüüd küsimus, kuidas need asjad tasakaalu viia. "Kliimasoojenemist ja kohutavat mõju meie keskkonnale ei eita keegi meist. Me pole teaduse vastased. Aga igas küsimuses on vaja otsida tasakaalu," ütles ta, lisades, et Eestis levinud lähenemine, et põlevkivitööstuse arendamine tuleb välistada, ei ole kindlasti õige. "Keskkonnamõju tuleb vähendada, aga ei tohi võtta selliseid resoluutseid seisukohti, et kõik, mis on seotud fossiilsete kütustega, on täiesti välistatud."

Linderi sõnul on ainult aja küsimus, kui ka Euroopa Parlamendis hakatakse suhtumist rohepöördesse muutma, et vähendada selle tempot ja rakendada rohkem kainet mõistust.

Keskerakond: rohepööre ei tohi teha kahju majandusele

Keskerakonna kandidaat Andrei Korobeinik ütles, et kui ta käis hiljuti OECD aastakonverentsil, kõlas kliimaraportöörilt väide, et kui kõik Euroopa tehased päeva pealt kinni panna, siis see kliima paranemises suurt muutust kaasa ei too, kuna selle osakaal kogu maailma süsinikuheitmetes on niivõrd väike. "Probleem on selles, et Euroopa Liit ei suuda oma turgu kaitsta. Me saame kaupu ja teenuseid USAst ja Hiinast, kus kliimaeesmärgid ei ole sugugi sama ambitsioonikad. Tänu sellele on aga nende ettevõtete konkurentsivõime tunduvalt suurem ja ajas ainult suureneb," ütles ta, lisades, et rohepööre peab olema seotud majanduse kasvuga.

Korobeiniku sõnul ei ole rohepöördes eeskujuks olemisest mingit kasu, kui Euroopa Liidu majandus on kümne aasta pärast muutunud marginaalseks. "Siis me oleme nagu üks küla, kus ei ole enam ka autosid, aga see kedagi ei huvita, sest me ei ole enam globaalsed mängijad," rääkis ta, lisades, et seni kui Eestil ei ole endale tagatud piisavalt uusi juhitavaid energiavõimsusi, ei saa põlevkivielektrijaamu maha kanda. "Need elektrikaablid, mis on merepõhjas, on väga kergesti rünnatavad. Seepärast ei saa me ka teha nii, et paneme siin kõik kinni ja ostame kogu elektri Soomest."

Reformierakond: põlevkivijaamadest ei tohi niipea loobuda

Maria Jufereva-Skuratovski ütles, et Reformierakond on üheks rohepöörde eestvedajaks. "Me ei ole erakonnas veel arutanud, kas rohepöörde tempot on vaja aeglustada kestva sõja kontekstis. Aga ilmselge on see, et Eestis on vaja tagada energiajulgeolek. Minu isiklik arvamus on, et see peab koosnema nii taastuvenergiast kui ka juhitavast energiast," ütles ta, olles samuti arvamusel, et põlevkivijaamadest ei saa loobuda enne kui 10-15 aasta pärast.

Jufereva-Skuratovski lisas, et põlekivi on Eesti väärtus ja selle uuringuid tuleb jätkata. "Aga on selge, et Euroopa Parlamendi uuel koosseisul seisavad eest tõsised arutelud, kas ja kuidas aeglustada rohepöörde tempot. See teema on väga tuline ja kõik senised plaanid olid koostatud enne sõja algust," ütles ta.

Parempoolsed: kui majandus ei toimi, et saa seista ka kliima eest

Parempoolsete ridades kandideeriv Ilmar Raag ütles, et Euroopa Komisjonis on juba praegu olemas töögrupp, mis pakub Euroopa tasandil välja rohepöörde eesmärkide ülevaatamise vähendamise suunas. "Igal juhul tuleb panna prioriteediks majanduse konkurentsivõime säilimine, aga mitte iga hinna eest rohepöörde läbiviimine," lausus Raag, märkides, et Euroopa Parlamendi suuremad fraktsioonid liiguvad juba praegu selle poole.

Raagi sõnul on olemas ka see pool, kes iga hinna eest rohepööret pooldavad. "Aga suurem tõenäosus on, et toimub pööre konservatiivsema poliitika poole. Parempoolsed saavad aru, et kui majandus ei toimi, siis ei ole võimalik ka mingit võitlust kliima eest pidada. See on väga terve loogika. Samamoodi kui meil ei ole toimivat kaitsetööstust ja meid puruks pommitatakse, siis ei ole ka rohepööret," ütles ta.

Kommentaarid
Tagasi üles