:format(webp)/nginx/o/2024/05/20/16087086t1hd523.jpg)
Pannjärve suusastaadioni stardisirge ääres on alates pühapäevast Jüri Schmidti ja Ivar Kuke auks pandud pink.
"Mul on väga kahju, et minu kõrval ei istu praegu Ivar Kukke. Kõik, mis oli Alutaguse suusaklubi algusega seotud, oli Ivar Kuke teene," olid 90aastase Ida-Virumaa tunnustatud suusatreeneri ja Alutaguse suusaklubi ühe asutaja Jüri Schmidti esimesed sõnad, kui ta läinud pühapäeva hommikupoolikul pingi avamise tseremoonial seal istet võttis.
Alutaguse suusaklubi looja
Schmidt meenutas, et Alutaguse suusaklubi, mille noored tänaseni noorte seas Eesti paremate hulka kuuluvad, loodi 1989. aastal just tollal Eesti Põlevkivi varustusvalitsuse juhatajana töötanud Ivar Kuke eestvedamisel. "Ivar oli tulihingeline spordiaktivist, suusataja ja orienteeruja. Ivar oli see mees, kes ütles, et me peame tegema nüüd Alutaguse suusaklubi. Ivar vedas seda klubi väga edukalt kuni viimaste eluaastateni ja siis võtsid nooremad juhtimise üle," ütles Schmidt ja tuletas meelde, et ka Pannjärvel suusakeskuse rajamine sai teoks Ivar Kuke algatusel.
Alutaguse suusaklubi kõige tuntum kasvandik Piret Niglas, kes on võistelnud kolmedel taliolümpiamängudel, tunnistas pingi avamisel, et peaaegu kõik, mida ta elus ja spordis on saavutanud, on tulnud tänu Jüri Schmidtile.
Niglas meenutas ka seda, et kui ta esimest korda suusatrenni läks, siis jäigi see terveks aastaks esimeseks korraks. "Ma arvasin, et oskan suusatada. Aga siis öeldi, et käsi polnud õiges asendis ja jalg ei tõuganud õigesti. See võttis isu terveks aastaks ära," sõnas ta ja rääkis, kuidas Jüri Schmidt ta trenni tagasi meelitas. "Ta tuli lihtsalt kooli, teatas, millal järgmine trenn on, ja rohkem polnudki vaja."
Schmidt oskas sunnita treenima panna
Jüri Schmidti üks õpilastest, praegune ettevõtja ja ekstreemvõistluste korraldaja Heigo Põld meenutas, et Schmidt erines oluliselt nendest treeneritest, kes noorteklassis oma õpilasi medalitele surusid. "Jüri põhimõte oli, et talle polnud tähtsad tulemused noorteklassis. Tähtis oli, et olete elu lõpuni spordi juures ja liigute," sõnas Põld.
Ta märkis, et paljud Jüri Schmidti õpilased ongi endiselt spordi juures või korraldavad midagi või on vabatahtlikuna abiks. "Paljud on ka edukad ettevõtjad. Meie ajal oli füüsiline trenn ka näiteks heinapallide loomine või kivide autodele peale ja sealt maha tõstmine. Kõik käis läbi töö ja positiivse suhtumise," meenutas ta.
Praegu Tartus Emajõe suusaklubi vedavale ja treenerina tegutsevale Allar Kivilile meeldis, et Jüri oli treenerina hästi rahulik. "Ta ei olnud sundija ja keelaja. Alati sai temalt kiita. Käisin samal ajal ka korvpallitrennis, seal oli sundimist rohkem. Suusatamine oli selline rohkem nagu vabatahtlik tegevus, aga nii tekkis endal rohkem tahtmist. Jüri lihtsalt toetas ning tänu sellele tahtsid ise rohkem teha ja areneda. Jüri käis rahulikult kaasas, määris suuski ja oli hästi positiivne," sõnas ta.
Allar Kivil lisas, et on püüdnud neid põhimõtteid ka ise treenerina järgida. "Üritan ka rohkem positiivne olla ja vähem vigu otsida. Võib-olla ei ole see hea, aga see on vist natuke Jürilt pärit," ütles ta.
Jüri ja Ivari pingi panemise üks eestvedajaid, Alutaguse suusaklubi juhatuse liige Allan Valk sõnas, et see pink sai pandud paljude Jüri Schmidti õpilaste toel.
Pannjärve tervisekeskuse juhatuse liige Timo Juursalu märkis, et sellistest pinkidest võib tulevikus moodustuda rida, sest neid mehi ja naisi, kes on läbi aastakümnete aidanud siinset suusaelu vedada, on palju.