Skip to footer
Saada vihje

Üleminek täielikule tollikontrollile Narva piiripunktis lisaprobleeme ei tekitanud

8. augustil Narva piiripunktis tollikontrolli käigus avastatud kallid veinipudelid.

Alates 8. augustist algas Eesti idapiiril sujuv üleminek inimeste ja kaupade täielikule tollikontrollile. Narva piiripunktis ei ole sellega seoses esialgu lisaprobleeme tekkinud, ent ekspordikeelu all olevaid kaupu on tolliametnikud avastanud palju.

8. augustis alustas maksu- ja tolliamet Narva, Luhamaa ja Koidula piiripunktis Vene Föderatsiooni liikuvate inimeste ja veetavate kaupade kontrollide mahu suurendamist. Alates selle nädala neljapäevast kontrollivad tolliametnikud Narva piiripunkti 16tunnisest tööajast (kella 7-23) kõiki inimesi ja kaupu kokku 10 tundi. Millal täpselt, seda ei tea ega ütle keegi, nii et "kontrollivabu aknaid" ära kasutades üle piiri lipsata seadusrikkujail ei õnnestu.

"See aga ei tähenda, et ülejäänud ajal kontroll nõrgem oleks," kinnitas maksu- ja tolliameti Narva tollipunkti juhataja Ants Kutti.

Erakorralisi vahejuhtumeid ei ole esinenud.

Ants Kutti

Alates järgmise nädala esmaspäevast suurendatakse lauskontrolli tundide arvu 12ni. Mõni päev hiljem tehakse lauskontrolli juba 14 tundi ja seejärel 16 tundi järjest.

Kuni 8. augustini tegid tolliametnikud Kutti sõnul lauskontrolli kaheksa tundi päevas ehk poole Narva piiripunkti igapäevasest tööajast.

Saagiks keelatud valuuta ja vein

Narva piiripunktis märgiti, et 8. august möödus neil üsna rahulikult ning piiri ületas umbes 1500 inimest.

Päeva jooksul tuvastasid tolliametnikud erinevaid sanktsioonide rikkumisi ehk kaupu, mida on keelatud Venemaale viia: näiteks kokku 22 735 eurot sularaha, neli pudelit veini, mille väärtus on 3819 eurot ja mis kuuluvad seetõttu Venemaale viia keelatud luksuskaupade alla, ühe fotokaamera koos objektiivi ja ruuteriga, Bluetoothi kõlari, helisalvesti ja arvutijahuti, kaheksa kaitseseadet vooluahelatele, sõidukite varuosi, tooneri ja tahvelarvuti.

Järjekord lookles Narva piiril peaaegu kogu päeva, ent piiripunkti sulgemise ajaks − kella 23ks − jõudsid kõik Venemaale pääseda soovinud seda ka teha.

"Inimesed on üsna hästi teadlikud täieliku kontrolli sujuvast kehtestamisest, nad kasutavad aktiivselt MTA infoplakatit ja QR-koodi, mis viib vajaliku infoni. Nad muretsevad rohkem, kui kiiresti ja kas nad jõuavad piiri ületada. Erakorralisi vahejuhtumeid ei ole esinenud, koostöö PPAga on väga hea," kinnitas Kutti.

Enim rikkumisi on seotud autokaupade ja valuutaga

Ants Kutti tuletas meelde, et sanktsioonide all olevate kaupade nimekiri on tohutult pikk, sestap on tema sõnul ainus viis kindlalt üle Venemaa piiri pääseda "kodutöö" korralikult ära teha. See tähendab, et minna näiteks maksu- ja tolliameti kodulehele ning kontrollida sealt üle, kas reisile kaasa võetavaid esemeid on lubatud üle piiri viia või mitte. Infot leiab sealt kolmes keeles.

"Kui seal midagi selgusetuks jääb, võib helistada infotelefonil," sõnas Kutti. Tema sõnul on kogemus näidanud, et enamik sanktsioonirežiimi rikkumisi piiril leiab aset inimeste teadmatuse, mitte pahatahtlike kavatsuste tõttu.

Kõige populaarsemad kaubagrupid, mida keelust hoolimata Venemaale viia püütakse, on mootoriõlid, autovaruosad, eurovaluuta ja nn luksuskaubad. Sageli viiakse Venemaale ka elektroonikat, droone, kiipe ning kahesuguse kasutusega kaupu.

Enim küsimusi tekib inimestel tavaliselt selle kohta, kui palju tohib eurosid Eestist Venemaale viia. Sanktsioonirežiimi kohaselt võib Euroopa riikidest eksportida täpselt nii palju raha, kui inimene ise reisides vajab. Tolliinspektorit tuleb veenda piiril tollikontrolli käigus ja selleks läheb vaja kaalukaid argumente.

"Üldjuhul tehakse otsus kohapeal, lähtudes asjaoludest. Ette on võimatu öelda, millist summat ja mis eesmärgil eksportida tohib," selgitas Ants Kutti. "Piiri ületades leidub alati nüansse, mis kas kinnitavad inimese "legendi" või lükkavad selle ümber. Iga juhtum on erinev. Näiteks kui inimesel on taskus tuhat eurot, tema aga ütleb, et läheb üheks päevaks Ivangorodi ja plaanib selle raha eest seal süüa osta, siis tekib kindlasti küsimusi," rääkis Kutti.

Narkootikumide avastamine Eesti-Vene piiril Narvas jääb üha harvemaks. Tolliametnikud selgitasid, et kuna piir on autoliiklusele suletud, on teenistuskoerad nüüd keskendunud jalakäijate suunale ning seetõttu on keelatud ainete üle piiri toomine peaaegu võimatu.

Kommentaarid
Tagasi üles