Kohtla-Järve opostisioonisaadikud esitasid linnapea Henri Kaselole sel neljapäeval selle aasta jooksul juba kolmandat korda umbusaldusavalduse.
Kohtla-Järve opositsioon võttis ette juba kolmanda linnapea tagandamiskatse sel aastal
Seekord soovivad opositsioonisaadikud sotsiaaldemokraadist Henri Kaselod ametist tagandada selle eest, et ta võttis eelmisel nädalal käsunduslepinguga konkurssi korraldamata linna koolivõrgu korrastamise projektijuhiks tööle keskerakondlasest volikogu liikme Riina Ivanova.
Keskerakond ja sotsid on Kohtla-Järvel volikogus võimul ja neil on volikogus napp ülekaal. Käsundusleping võimaldab Ivanoval jätkata tegevust munitsipaalpoliitikuna ka volikogus.
Umbusaldusavalduses on kirjas, et käsundusleping on olemuselt teenuse osutamise leping, mistõttu käsunduslepingu sõlmimine Riina Ivanovaga on sisuliselt teenuse sisseostmine.
Kuna linnapea Henri Kaselo on öelnud, et Ivanova töö peaks kestma 2029. aastani, mil Kohtla-Järvel valmivad uued koolimajad ning Ivanova igakuine tasu projektijuhina on suurusjärgus 3000 eurot, siis on selle lepingu kogumaksumus opositsioonisaadikute hinnangul vähemalt 180 000 eurot. Vastavat riigihangete seadusele on lihthanke piirmääraks 30 000 eurot.
180 000 euro kanti jääv teenuse maksumus eeldab aga umbusaldajate hinnangul avatud hankemenetluse läbiviimist.
Umbusaldusavalduses märgitakse, et karistusseadustik näeb ette kriminaalvastutust seaduse kohaselt nõutavat riigihanke menetlust korraldamata hankelepingu sõlmimise eest eelise andmise eesmärgil. "Antud juhul on umbusaldajate arvates kõik eeldused täidetud," on kirjas avalduses.
Umbusaldusavalduse ette lugenud fraktsiooni Restart Kohtla-Järve esimees Janek Pahka ütles, et hinnangu sellele, kas selle juhtumi puhul on tegemist ka seaduserikkumisega, annavad hinnangu pädevad õiguskaitseorganid.
Põhjarannik kirjutas nädala alguses, et Kohtla-Järve linnavalitsus võttis käsunduslepinguga koolivõrgu korrastamise projektijuhina tööle keskerakondlasest volikogu liikme Riina Ivanova, kelle põhiülesanne on uute koolimajade ehitamise ja vanade lammutamise korraldamine eelseisva viie aasta jooksul.
Henri Kaselo ütles, et konkurssi selle ametikoha täitmiseks ei korraldatud, kuid Ivanova osutus parimaks hiljuti toimunud linna arenguteenistuse juhi konkursil. Seejärel muutis linnavalitsus meelt ja loobus arenguteenistuse juhi palkamisest ning otsustas sõlmida Ivanovaga hoopis käsunduslepingu ja võtta ta tööle koolivõrgu korrastamise spetsialistina.
Arenguteenistuse juhile lubas linnavalitsus konkursiteates 3000 euro suurust brutopalka. Kaselo sõnul saab Ivanova samasuguses suurusjärgus palka ka koolivõrgu korrastamise projektijuhina.
Henri Kaselo selgituse järgi jõudis linnavalitsus arenguteenistuse juhi konkursi käigus arusaamisele, et sellist töötajat ei olegi ilmtingimata vaja.
"Meie jaoks on kõige olulisem, et saaksime euro- ja riigiraha realiseeritud ja uued koolimajad õigeks ajaks valmis," ütles ta.
Linnapea sõnas, et Ivanovaga sõlmiti käsundusleping nii kauaks, kuni uued koolimajad on ehitatud, ehk tõenäoliselt kuni 2029. aastani. Ta ei välistanud, et kui edaspidi tehakse linnavalitsuse struktuur ringi, saab Ivanovast ka linnavalitsuse ametnik. "Meil ei olnud praegu struktuuris sellist kohta, aga tööd oli vaja kohe alustada," märkis ta.
Henri Kaselod üritas opositsioon umbusaldada ka tänavu aprillis ja septembris, kuid mõlemal korral kukkus see läbi, sest selle vastu oli 25kohalises volikogus 14 saadikut.
Enne septembris toimunud hääletust ütles Kaselo opositsioonisaadikutele, et nendepoolne pidev poliitiline kemplus, pidev umbusaldustega mängimine, palgatõusu häbimärgistamine ei tee uute töötajate leidmist kuidagi lihtsamaks, pigem vastupidi.