Oktoobri lõpus pidasid ida prefektuuri kriminaalbüroo politseinikud Tallinnas kinni 20aastase mehe, keda kahtlustatakse osalemist kelmustes, millega peteti Ida-Virumaa inimestelt välja üle 80 000 euro.
Politsei pidas kinni Ida-Virumaa inimestelt raha välja petnud noormehe
Politsei teatel lõid petturid selles petuskeemis esmase kontakti inimestega telefoni teel. Kõigepealt helistasid kannatanutele ennast telefonioperaatori või Smart-ID esindajana tutvustanud kelmid, kes teatasid, et inimesel tuleb lepingut pikendada. Pärast seda kõne katkestati ja tuli uus kõne − seekord väideti, et helistatakse pangast ja eelmise kõne olid teinud petturid. End pangatöötajatena esitlenud inimesed juhendasid kannatanuid ning nende soovitusel sõlmiti kahtlasi lepinguid, muudeti ülekandelimiite, kanti raha võõrastele kontodele või anti sularaha käest kätte väidetavale panga esindajale.
Ida prefektuuri kriminaalbüroo juhi Rainet Juuse sõnul õnnestus noormehel koos kaasosalistega petta Ida-Virumaa inimestelt kahe kuuga välja üle 80 000 euro. "Tema ülesanne oli kätte saada inimestelt väljapetetud raha ja toimetada see teiste kaasosalisteni. Neljal korral kehastas ta pangatöötajat, kes kohtus kannatanutega silmast silma ja kellele inimesed andsid sularaha üle. Kolmel juhul võttis noormees pangautomaadist välja raha, mille kannatanud olid juba petturitele kaotanud," selgitas kriminaalbüroo juht.
Juuse sõnul otsivad kuritegude organisaatorid üha aktiivsemalt kohalike elanike seast endale kaasosalisi, kes aitaksid pettusi ellu viia. Politsei andmetel värvati noormees sotsiaalmeedia vahendusel ja teda juhiti välismaalt. "Kuriteos kahtlustatav 20aastane mees teenis osa inimestelt väljapetetud rahast. Pangautomaadist välja võetud sularahast sai ta endale 5 protsenti ning kannatanutega silmast silma kohtumistel saadud rahast kuulus temale 8 protsenti. Niiviisi teenis ta kuritegelikku tulu tuhandetes eurodes," rääkis Juuse.
Politsei palub kahtlastest töökuulutustest ja värbamiskatsetest teada anda meiliaadressil ida.vihje@politsei.ee.
Kinnipeetud 20aastase noormehe varasem taust oli puhas. "Kindlasti ei tasu võtta vastu sotsiaalmeedias pakutavaid ebaseaduslikke tööotsi, milles lubatakse suurt teenimisvõimalust. Kuigi saadav raha võib tunduda ahvatlev, on igal sellisel sammul tagajärjed ning varem või hiljem toob niisugune tegevus kaasa kriminaalmenetluse," lisas kriminaalbüroo juht.
Viru maakohus võttis novembri alguses 20aastase mehe prokuratuuri taotlusel kaheks kuuks vahi alla. Noormehele on esitatud süüdistus seitsmes kelmuse episoodis.
"Õiguskaitseasutused proovivad iga kelmusjuhtumi puhul leida lahenduse, mis kas või minimaalselt hüvitab kannatanule tekkinud varalise kahju. Kuna sääraste kelmuste puhul pole alati võimalik vastutusele võtta kõiki toimepanijaid, lasub hüvitamise vastutus neil inimestel, kes suudetakse tuvastada. Nii ka selle juhtumi puhul. Seega kui kellelegi pakutakse hästi tasustatud lihtsat tööotsa kullerina, tuleb arvestada, et kelmide heaks töötamisel jääb kahjude hüvitamine täies mahus hõlptulu teenida soovinud värvatule," ütles menetlust juhtiv Viru ringkonnaprokurör Riina Bogens.
"Ärge jagage telefonikõnes võõrale oma kodust aadressi, PIN-koode ja muid andmeid. Kurjategijad kasutavad saadud infot ära ning proovivad teid mõjutada ja sellisel teel raha kätte saada. Samuti tasub olla äärmiselt ettevaatlik igasuguste tehingute sõlmimisel. Kui keegi soovib telefoni teel sõlmida mõnda tehingut, lepingut või pangaülekannet, siis tuleb olla tähelepanelik. Enne tegutsemist tasub uurida, kas see info vastab tõele, ning küsida abi mõnelt lähedaselt," ütles Juuse.
Kriminaalmenetlust viib läbi ida prefektuuri kriminaalbüroo ja juhib Viru ringkonnaprokuratuur.