Saada vihje

Toila valla elanikud loodavad valdade ühinemisest madalamat vee hinda

Copy
Aasta tagasi käisid kliimaministeeriumi inimesed Järve Biopuhastuses veeteenuste reformist rääkimas. Juba siis märkis veefirma juhatuse liige Vladislav Korzanov (pildil), et Toila veefirmaga on alustatud eelläbirääkimisi.
Aasta tagasi käisid kliimaministeeriumi inimesed Järve Biopuhastuses veeteenuste reformist rääkimas. Juba siis märkis veefirma juhatuse liige Vladislav Korzanov (pildil), et Toila veefirmaga on alustatud eelläbirääkimisi. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Toila vallavalitsus kaalub oma veefirma liitmist Järve Biopuhastusega, mis võiks maakonna kõrgeima vee hinna allapoole tuua ja ka teenuse kvaliteeti parandada.

Enamik Toila valla elanikke maksab joogivee eest Ida-Virumaal kõige kallimat hinda − need, kelle veemajandusega tegeleb valla ettevõte AS Vekanor. Mõnes Kohtla piirkonna külas osutab seda teenust OÜ Järve Biopuhastus ja seal maksab kuupmeeter vett 87 senti vähem. Ka kanalisatsiooni hind on suure veefirma klientidel 55 sendi võrra odavam.

Jõhvi vallas müüb elanikele vett ja pakub kanalisatsiooniteenust märksa odavamate hindadega Järve Biopuhastus.

Kas Jõhvi ja Toila ühinemine võiks tuua uues vallas kõigile võrdsed hinnad?

Riigi suund: suured vee-ettevõtted

Ühinemine iseenesest muidugi midagi ei võrdsusta.

Küll aga on Toila vallas juba mõnda aega oma vee-ettevõtte tuleviku üle aru peetud, kaalutud nii liitumist mõne teise piirkonna ettevõttega kui ka võimalust selle teenuse pakkujat kaugemalt otsida.

Paar aastat tagasi, kui oli selge, et Euroopa Liit veemajandust rohkem ei toeta ja selle toetuseta ei suuda väikesed vee-ettevõtted vee hinda kuigi pikalt inimestele talutavates piirides hoida, hakkas kliimaministeerium lahendusi otsima.

Ühe abinõuna käidi välja väikeste vee-ettevõtete liitumine suurematega, kellel suur kliendibaas võimaldab hinda mõistlikuna hoida.

"Sunniviisil kedagi liitma ei hakata, iga ettevõte peab ise aru saama, kas ja kuidas ta suudab üksi jätkata," ütles Järve Biopuhastuse tootmisdirektor Andra Villers aasta tagasi, et nemad on valmis oma tegevuspiirkonda laiendama.

Liitumise kasu nägi ta lisaks investeeringuvõimekuse kasvule selles, et vee hind muutuks ühtlasemaks ja väiksemate piirkondade elanikele ka taskukohasemaks.

Alustada tuleb auditist

Peale mõne kohtumise Järve Biopuhastuse juhatusega pole Toila seni siiski midagi ette võtnud.

Detsembris tegi ASi Vekanor nõukogu vallavalitsusele ettepaneku alustada võimaluste otsimist ettevõtte reorganiseerimiseks. Nõukogu esmane eelistus on liitumine Järve Biopuhastusega.

"Kõigepealt peavad Vekanor ja vald eeltöö ära tegema: tellima lähiajal auditi ja hindama ära nii ettevõtte varalise poole kui ärilise rentaabluse, et oleks ettekujutus, mida me teistele osapooltele üldse pakume," ütles Toila abivallavanem ja Vekanori nõukogu esimees Hannes Lumiste.

Aastaaruannete järgi toodab Vekanor tema sõnul miinust, aga see tuleneb ainult varade amortisatsioonist, mitte ostu-müügi pealt.

Kuna Vekanor tegeleb ka soojamajandusega, on vaja see osa veemajandusest eraldada ja selle jaoks uus koostööpartner leida.

Kuidas selline ühinemine juriidiliselt üldse toimuda võiks, pole praegu ettekujutust ei Toila vallal ega Järve Biopuhastusel. Viimase nõukogu pole võimalikku ühinemist veel isegi arutanud.

Vekanor investeerib oma nappide võimaluste piires, praegu näiteks pannakse Kohtla-Nõmmel maasse kanalisatsioonitorusid, paar aastat tagasi uuendati veevärki ja kanalisatsiooni Voka alevikus.
Vekanor investeerib oma nappide võimaluste piires, praegu näiteks pannakse Kohtla-Nõmmel maasse kanalisatsioonitorusid, paar aastat tagasi uuendati veevärki ja kanalisatsiooni Voka alevikus. Foto: AS Vekanor

Hind ei pruugi kohe muutuda

2018. aastal tehtud uuringu kohaselt suudaksid Eestis efektiivselt majandada ning taskukohast ja kvaliteetset teenust osutada kuni neli vee-ettevõtet, nende seas OÜ Järve Biopuhastus.

"Minu arusaama järgi võiksime kas Vekanoriga ühineda või nende teeninduspiirkonna üle võtta," ütles Järve Biopuhastuse juhatuse liige Vladislav Korzanov. "Toila vald on suusõnal liitumise vastu huvi väljendanud, aga ametlikku ettepanekut neilt veel ei ole ja nõukogu pole seda teemat arutanud."

Veetarbijaid huvitab muidugi kõige rohkem see, kui palju nad võimaliku ühinemise järel maksma peaksid hakkama.

Järve Biopuhastuse teeninduspiirkonnas kehtib juba hulk aastaid kõigile tarbijatele solidaarne hind. Kas see kohanduks piirkonna laienedes ka uutele tulijatele?

Korzanovi sõnul võib variante olla mitu: "Toila piirkonnas võib hind mõneks ajaks praegusele tasemele jääda või ajutiselt isegi pisut tõusta, et Toila valla investeerimisprogrammi täita, aga see võib ka meie praeguse piirkonna tasemele langeda − seda otsustab nõukogu."

Uues piirkonnas hinna alandamine tähendab − solidaarsuse põhimõttest lähtudes −, et mujal see pisut tõuseb. Tarbijate hulka arvestades pole need muidugi võrreldavad, langus on oluliselt tuntavam kui mõni sent kuupmeetri hinnale juurde.

Osanikud tahavad kõigepealt selgust

Järve Biopuhastuse nõukogu esimees, Jõhvi valda esindav Aleksandr Romanovitš ütles, et praegu on võimalikust ühinemisest väga vara rääkida.

"Me kindlasti tahame kõigepealt aru saada, mida Vekanor endast üldse kujutab, millises seisus see firma on. Kuni seda teadmist ei ole, pole nõukogul ka midagi arutada," arvas ta, et paari kuu pärast oskab ta juba rohkem öelda.

Samal seisukohal on nõukogus Lüganuse valda esindav Dmitri Dmitrijev: "Ilmselt on loogiline, et pärast Jõhvi ja Toila ühinemist hakkab seal opereerima Järve Biopuhastus. Aga praegu pole meil Vekanori kohta mingit infot, nii et kommenteerida ma seda võimalust ei saa."​

Tagasi üles