VIDEO Vaata eestlaste pealetungi Pagari lahingu taaslavastuses

Erik Gamzejev
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Pühapäeval tulid sajad inimesed jälgima sada aastat tagasi Vabadussõjas toimunud Pagari lahingu taaslavastust, kus eestlastest ja baltisakslastest koosnenud Balti pataljon kihutas  Pagari mõisast minema bolševike väeüksuse.

Ligikaudu veerand tundi kestnud lahingulavastuses tungis kaitseliitlastest koosnev Balti pataljon turmtuld andes Pagari peale Tartu-poolsest suunast. Narva sõjaajalooklubi liikmetest koosnev bolševike üksus püüdis rünnakut tõrjuda kuulipilduja tule toel mõisa taga oleva pargi servast, kuid nad olid sunnitud taganema.

Kaitseliidu Alutaguse maleva pealik major Mati Kuusvere ütles Põhjarannikule, et selle lahingu teebki ajaloos eriliseks, et selles võitlesid kõrvuti eestlastega ka  baltisakslased. "See näitabki, et Eesti riik on loodud kõigile inimestele, kes siin elavad," sõnas Kuusvere.

Pärast taaslavastatud lahingu lõppu liikusid mõlemal poolel osalenud võitlejad rongkäigus Pagaril asuva mälestusmärgi juurde ja panid sinna pärjad.

Pagari lahingu 100. aastapäeva tähistamisest saab pikemalt lugeda teisipäevasest Põhjarannikust.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles