/nginx/o/2015/05/08/11995202t1hb8d6.jpg)
Traditsiooniline ja harjumuspäraseks saanud festival "Narva Bike" jääb tänavu ära, kuna üritus on korraldajatele kahjumlikuks muutunud, ent tsiklimehed tegelevad praegu uut moodi motoürituse ettevalmistamisega. See võib kaasa tuua vanade ja uute korraldajate huvide konflikti.
OÜ Geneva ei korralda tänavu juulis Narva kindluse õues (ega ka kuskil mujal) motofestivali "Narva Bike", mida on alates 2008. aastast läbi viidud igal aastal.
Kahjumit toov üritus
OÜ Geneva juht, ettevõtja Jevgeni Fjodorov tuletas meelde, et Narva linn ei toetanud motofestivali möödunud aastal materiaalselt nagu varem, ehkki see laiahaardeline, kaks päeva kestev üritus, mille eelarve ületab 100 000 eurot, on korraldajatele stabiilselt kahju toonud. "Vaid ühel aastal jäime omadega nulli," sõnas ta.
Fjodorov märkis, et mõningane risk on seotud ka praeguse poliitilise olukorraga: suur hulk Venemaa motomehi võib selle tõttu Narva tulemata jääda.
Ent festivali ärajätmise peamine põhjus on siiski majanduslik. "Minule ei ole omane teha seda festivali ülekäe ja odavalt. Seepärast arvan, et korraldame selle järgmisel aastal. (…) Võib-olla oleks tõesti mõttekam hakata seda läbi viima kord kahe aasta tagant nagu Chopini konkurssi, ja selline mõte mul ka oli, aga näete, tulid teised inimesed…" kommenteeris Fjodorov.
Teiste inimeste all peab ta silmas eelkõige Narva motoklubi Magnum MC, kes on võtnud nõuks korraldada motofestivali sealsamas Narva kindluse hoovis. Ka ürituse toimumise kuupäevad on jäänud endiseks − 17.-19. juuli. Klubi osutas OÜ-le Geneva möödunud aastatel suurt organisatoorset abi, ent on nüüd sunnitud iseseisvalt hakkama saama.
Uus festival vanas kohas
Motoklubi president Igor Brokk, kes on üle maailma tuntud eksklusiivsete mootorrataste valmistaja, rääkis, et klubi on kutsunud uut festivali "Narva Moto Fest 2015" korraldama professionaalse firma, ent nende koostöö üksikasjadest on esialgu vara rääkida.
Brokk loodab, et uus festival erineb mõningal määral endisest.
"Soovime, et siia tuleks rohkem linlasi [st mitte ainult tsiklimehi]. Võimalik, et alandame pääsmete hindu, samuti kaalume ideed korraldada laat, kuna paljud osavõtjad tulevad Venemaalt ning on huvitatud meie rahvuslikest toodetest. (…) Praegu just arutame ja mõtleme, millises suunas sel aastal edasi areneda, et miski muutuks. Sest aastast aastasse on kõik šabloonipäraselt kordunud, ent kui praegu muutub nimi, siis võiks ka kontseptsioon muutuda," arvab motoklubi president.
Jevgeni Fjodorov aga teatas, et on "Narva Bike'i" kaubamärgi patentinud ning kui uued korraldajad seda kuidagi kasutama peaksid, järgnevad sellele sanktsioonid. Veelgi enam, Fjodorovi sõnul on sanktsioonid võimalikud ka selle tõttu, et uus festival toimub nagu vanagi Narva kindluse hoovis.
"Võimalik, et tuleb ka kohtuprotsess või et ma olen sunnitud selle festivali peatama," lisas ta.
Ka restoran pandi kinni
Ühel ajal motofestivali korraldamisest loobumisega lõpetas OÜ Geneva Narva linnuses ka restoraniäri ajamise: Hermanni linnuse loodepoolses nurgatornis asunud ja suurtele bankettidele orienteeritud restoran Castell sulges aprillis uksed ning sealt veeti minema kogu mööbel ja kõik köögiseadmed. Restorani sulgemise peamine põhjus oli see, et ettevõtja ei jõudnud Narva muuseumiga rendisoodustuse säilitamises kokkuleppele.
Teine põhjus oli see, et pärast lossipargi rekonstrueerimist sulges muuseum restorani kõrval olevad suured linnuseväravad ning külastajad pidid hakkama ringiga käima.
"Loodi sellised tingimused, et ma olin sunnitud restorani sulgema," ütles ettevõtja.
Ajakirjanduses on kõlanud, et SA Narva Muuseum kavatseb edaspidi hakata toitlustusteenust ise korraldama, kuid kindlasti mitte sel aastal.
"Pidasime nõu teiste Eesti muuseumidega, kes toitlustusasutuste tööd oma territooriumil ise korraldavad − muu hulgas ka Rakvere linnuse töötajatega −, ning oleme jõudnud järeldusele, et see tegevus võib tulu tuua. Ja see on meie muuseumile väga oluline," edastas kohalik ajaleht Viru Prospekt Narva muuseumi direktori Andres Toode sõnu.