9. märts 2018, 19:47
Tudengid teeksid Aleksandri kirikusse muusikakeskuse
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Luua suures ja vanas Aleksandri kirikus kõigile avatud muusikakeskus − selline on üks viiest lahendusest, millega saab alates tänasest kirikus tutvuda.
Täna Narva Aleksandri kirikus avataval näitusel "Viis visiooni" tutvustatakse Eesti kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna 3. kursuse tudengite projekte. Narva Aleksandri kiriku saalilahendused valmisid 2017. aasta sügissemestril viie meeskonna erialaprojektidena.
Tudengid töötasid paaridena: viis tööd − kümme autorit. Nende ülesanne oli mitte niivõrd leida Narva Aleksandri kiriku suurele saalile reaalseid kasutusideid, kuivõrd anda voli fantaasiale ning leiutada värskeid ja novaatorlikke võimalusi ruumi kasutamiseks. Selle tulemusel sündis viis ideelahendust, mis nüüd makettide ja visuaalsete materjalidena kõigile tutvumiseks välja on pandud.
Tuletame meelde, et 2016. aasta oktoobris tegi kultuuriministeerium Narvale ettepaneku kolida kirikuhoonesse ümber raamatukogu, kuna praegune linnaraamatukogu paikneb üsna amortiseerunud majas ning see on juba ammune probleem. Kohalikud võimud vastasid toona ministeeriumile eitavalt, Narva linnapea Tarmo Tammiste aga kommenteeris seda nõnda: "Raamatukogul pole seal mingit perspektiivi, sest kirikuhoone pole praegusest raamatukogust oluliselt suurem. See oleks lihtsalt kolimine ühest majast teise."
Peale selle tundus idee panna ühte majja kokku raamatukogu ja kiriku tegemised Narva linnale üsna läbi mõtlemata.
Uusi ideid otsides
Kunstiakadeemia tudengeid juhendanud sisearhitekt Juta Lember avaldas lootust, et kolmanda kursuse semestritööd saali projekteerimisest aitavad kaasa inspireerivale ruumile uue eesmärgi leidmisel.
"Arutelul Narva linna esindajatega sai selgeks, et linlaste vaatenurgast on vaja ruumi kontsertidele. Üliõpilastele ei seadnud ma eesmärgiks kirikusaali restaureerimist, vaid andsin võimaluse suuremaks eneseväljenduseks. Tulemus sai mitmekesine: osa töödest sekkub kiriku ruumi rohkem, teised lähenevad ülesandele väga ekspressiivselt ja väljendusrikkalt," märkis Lember.
Peale Lemberi kuulusid juhendajate hulka veel Tiiu Tamm, kes abistas valgustuse küsimustes, ning Linda Madalik, kes oli abiks saali akustika probleemide lahendamisel.
Näiteks projekti "Muzõka" (autorid Anni Kotov ja Jekaterina Shipilenko) selgituses on kirjas, et kirikusse võiks tulla muusikakeskus, mida kohalikud ei külastaks mitte ainult kontserdi puhul üks kord aastas, vaid kas või iga päev. Kirikusaali külglöövidesse tehtaks helikindlad ruumid, kus igaüks saaks muusikat õppida, harjutada ja salvestada. Õpilased saaksid esineda pöördlaval saali keskel. Peale selle oleks see muidu koht istumiseks ja vaatlemiseks ning lavaks sümfooniaorkestritele. Pöördlava saaks suunata vajaduse järgi.
Koostöö kohalikega
Ettevõtmine sai alguse kultuuriministeerium initsiatiivil, kes pakkus sisearhitektuuri osakonnale õppetööks väljakutse leida lennukaid ideid Narva Aleksandri kiriku renoveerimata ruumile.
Korraldajate sõnul tähendas projekti asukoht piirilinnas Narvas tegelemist ruumiga laiemalt kui ainult võlvide vahele jäävaga, sest lisaks muule mõtestati Narva linnaruumi ja kogukonda laiemalt. Kohtuti linnavalitsuse, kiriku koguduse, linnakodanike, linna peaarhitekti ja kultuuriministeeriumi esindajatega.
Näituse avamist tutvustavas pressiteates on öeldud nii: "Näitusega püütakse kannustada diskussiooni ajaloolise kiriku üle laiemalt, kaasates sellesse kohalikku elanikkonda mitte ainult kasutaja, vaid ka kaasamõtlejana, leidmaks kirikule väärilist uut sisu."
Näitus jääb avatuks 8. aprillini ning seda saab vaadata kolmapäevast laupäevani kella 11-15 ja pühapäeviti kella 10-14.