Skip to footer
Saada vihje

VKG saab nüüd hakata oma biotoodete tehase ehitamiseks raha otsima

Selline hakkab biotoodete tehas välja nägema, kui see praeguse plaani järgi 2029. aastal valmis saab.

Lüganuse vallavolikogu kehtestas neljapäeval eriplaneeringu, mis annab VKG-le õiguse ehitada biotoodete tootmiskompleks Lüganuse valda.

"Eriplaneeringu kehtestamine koos RMK toorme kestvuslepingu ja maa hoonestusõigusega võimaldab VKG-l astuda järgmisse arendusetappi − finantseerimise ja strateegilise partneri kaasamisse," ütles VKG juhatuse esimees Ahti Asmann.

Eriplaneeringu algatamise taotlusest kuni selle kehtestamiseni kulus ligemale neli aastat, ent seda mitte valla asjaajamise, vaid Eesti planeerimisprotsessi kohmakuse pärast.

"VKG on ainus, kes puidu keemilise väärindamise projektiga täismahus planeeringuprogrammi ette on võtnud ja selle ka läbinud," märkis Asmann. "Oleme tootmiskompleksi rajamise osas ettevaatlikult optimistlikud, kuid oluline väljakutse meie jaoks saab olema finantseerimise leidmine, arvestades Eesti sisendite nõrka konkurentsivõimet naaberriikidega võrreldes."

Panustab piirkonna arengusse

Vallavolikogu esimees Andrea Eiche oli otsusega rahul. "Pikalt kestnud protsessi jooksul veendusime, et VKG-l on selge visioon, tugev meeskond ja soov panustada piirkonna arengusse."

VKG on valla tegemistesse panustanud juba planeeringu algatamisest saati. Tänavu näiteks osaleb ettevõte Kiviõlisse betoonist skate-pargi ehitamises, samuti aitab Aa küla külaplatsi jaoks pingid soetada.

"Räägime igal aastal oma plaanid läbi ja kui meil on abi vaja, panevad nad õla alla," ütles vallavalitsuse arengu- ja planeerimisteenistuse juht Anu Horn.

Loodusega seotud inimeste mure tulevase tehase veeallikate pärast võeti volikogus küll taas jutuks, ent eriplaneeringusse on veevõtuks sisse kirjutatud mitu alternatiivi, mis vajavad veel lisauuringuid.

"Planeeringuga ei saa lõputult venitada, järgmised uuringud tuleb teha järgmises etapis ehk projekteerimisel nagunii," märkis Horn.

Tehas on plaanis ehitada 170 hektari suurusele alale Aa külas Kohtla metskonna maal.

Biotoodete kompleksi eriplaneering on juba teine omataoline, mille Lüganuse vallavolikogu kehtestas, esimene oli mullu detsembris VKG tööstusjäätmete prügila eriplaneering.

Ühinemiseelsed otsused jäid elule jalgu

Neljapäevasel istungil kehtestas volikogu ka valla üldplaneeringu, mida menetleti koguni kuus ja pool aastat.

"Valla elanikele ei muuda see midagi, valla arengu jaoks aga küll," rääkis Anu Horn, et seni kehtisid veel ühinemiseelsete omavalitsuste üldplaneeringud, millest mõni pärines sajandi algusaastatest. Alusdokumendi jaoks ei ole see pikk aeg, ent vahepeal on elu tohutult palju ja kiiresti muutunud.

"Ei osanud ju keegi siis ette näha põlevkivisektorist väljumist, rohepööret ja uusi arenguid. Isegi mõnesid neid asju, mille me uude planeeringusse kuus aastat tagasi sisse kirjutasime, on tulnud vahepeal muuta."

Kommentaarid
Tagasi üles