:format(webp)/nginx/o/2023/01/02/15057187t1h24a8.jpg)
Kohtla-Järve linnapeaks valitud Virve Linder esitles eelmise aasta lõpus abilinnapea kandidaate sellele saadikute rühmale, kes eeldatavasti hääletasid ta enda linnapeaks. Kandidaatide seas on ka Mustvee endine vallavanem Aivar Lainjärv.
Linder pakkus majandusteenistuse abilinnapeaks Aivar Lainjärve, sotsiaalteenistuse abilinnapeaks Olga Pihlakut ning haridus- ja kultuuriteenistuse abilinnapeaks Iti-Jantra Metsamaad.
Kandidaate oli keerukas leida
Avinurmest pärit Aivar Lainjärv on praegu ametis Väike-Maarja valla teehooldusettevõttes. Enne seda on ta olnud Mustvee vallavanem ja juhtinud mitmeid aastaid keskkonnainspektsiooni Virumaa osakonda.
"Mulle tehti ettepanek, mis oli minule väga üllatav. Kaalusin väga tõsiselt ja pikalt, seal on päris suur hulk riske, aga samas on põnev ka," ütles Lainjärv.
Aasta tagasi kandideeris Lainjärv Kohtla-Järve abilinnapeaks Ahtme ja Oru linnaosas ja sai sel konkursil teise koha. Võitjaks osutus Aljona Kazakova, kes lahkus oma soovil ametist tänavu oktoobris pärast korruptsioonikuriteos kahtlustuse saamist. "Kui käisin vestlusel, sain aru, et see koht on juba poliitiliselt ära antud," tõdes Lainjärv, et tal polnud võimalustki tookord seda ametikohta saada.
Lainjärv valiti Mustvee vallavanemaks 2020. aasta juunis ja ta püsis selles ametis pisut rohkem kui ühe aasta.
Mustvee vallavanema kohalt lahkumise kohta märkis ta, et seal on Kohtla-Järvega sarnane olukord. "Seal on ka mõnes mõttes oma Ossipenko. Kes temal õitseda ei lase, see võetakse maha. Selle poolest on väga selge muster," ütles ta.
/nginx/o/2022/12/30/15053100t1hf36f.jpg)
Saaremaalt pärit Iti-Jantra Metsamaa tuli mõned aastad tagasi Ida-Virumaale ja asus tööle Kiviõli seikluspargis ja sai hiljem Lüganuse vallavalitsuse haridusspetsialistiks. Pärast viimaseid kohalikke valimisi toimunud võimuvahetuse järel lahkus tänavu veebruaris ametist.
Ta ütles, et üks tema lahkumise põhjus on see, et tal avanes võimalus minna Islandile "lihtsat tööd" tegema. "Olen noor ja tahan maailma avastada. Kui ma praegu seda ei tee, jääbki tegemata," lausus ta aasta alguses Põhjarannikule.
Metsamaa oli üks neist, kes pooldas Lüganuse koolireformi, mis enne valimisi vallas suuri kirgi tekitas, samal ajal kui toona opositsioonis olnud praegune võimuliit oli reformi vastu.
Olga Pihlak on olnud Ida-Virumaal töötukassa büroojuht ja on praegu Eesti sotsiaaltöö assotsiatsiooni juhatuse liige. Hiljuti pälvis ta avalikkuse tähelepanu sellega, et astus novembri alguses Reformierakonda ja sai ka selle erakonna kandidaadiks riigikogu valimistel, kuid detsembri keskel astus juba parteist välja ja otsustas kandideerida riigikogusse hoopis erakonna Eesti 200 koosseisus. Ta ise põhjendas seda meelemuutust tundega, et Reformierakond ei usalda kohalikke inimesi.
Linnapea töötab praegu tasuta, kuid loodab, et saab volikogult hüvitise
/nginx/o/2022/12/30/15053117t1he4c5.jpg)
Virve Linderi sõnul lahkus ta pärast linnapeaks valimist 27. novembril kohe eelmisest töökohast Viru vanglas ja asus sisuliselt tegutsema linnapeana. "Osalen linnavalitsuse istungitel ja nõupidamistel, täidan esinduskohustusi," loetles ta, märkides, et enne uue linnavalitsuse ametisse määramist ei ole tal vaid dokumentide allkirjastamise õigust ja seda teeb volikogu poolt oktoobris linnapea asendajaks määratud Kristiine Agu.
Samas palka Linder praegu ei saa. "Aga loodan, et volikogu hüvitab hiljem midagi. Ma olen tõesti täie rauaga tööl olnud. Ma pole kusagil vaikselt oodanud oma volituste saamist, vaid püüdnud hästi sisse elada," sõnas ta.
Virve Linder ütles, et abilinnapea kandidaatide leidmiseks kohtus ta 15 inimesega, kes kõik said aru, et niivõrd keerulise majandusliku ja poliitilise olukorra tõttu on sellise ameti vastuvõtmine paras risk. "Minu silmis on see väga tugev meeskond, kel on kõigil olemas oma valdkonna pädevus ja töökogemus. Kahel ka omavalitsuse töökogemus. Mul on usku, et see meeskond võiks toimida, aga otsustaja ei ole ainult mina, kõik on ikkagi volikogu kätes," sõnas ta, märkides, et ei välista, et kandidaatide seas võib tulla ka muutusi.
Linder loodab, et jaanuari esimestel nädalatel õnnestub uuele linnavalitsusele saada erakorralisel istungil ka volikogu enamiku toetus.
Võimuliidus ei ole veel üksmeelt
Valimisliidu Restart Kohtla-Järve liige Mare Roosileht ütles, et talle kõik kolm kandidaati sobisid. "Igaüks neist on oma valdkonna professionaal. Aga sellist kokkulepet ei olnud, et kõik plaksutavad käsi ja ütlevad: hurraa, oleme nõus toetama. Sain aru, et inimesed vajavad järelemõtlemise aega," ütles ta toimunud kokkusaamise kohta, kuhu olid kutsutud vaid Restardi, Reformierakonna ja valimisliidu Progress saadikud ning need Keskerakonna nimekirjas kandideerinud saadikud, kes kuulusid ka eelmisesse mitteametlikku võimuliitu.
Reformierakonna saadik Daniil Starodubtsev nii rahul nagu Roosileht abilinnapea kandidaatidega polnud. "Hinnet viis ei paneks ma ühelegi kandidaadile. Nende kõigi kolm esitlusjutt oli minu arvates natuke kehv," ütles ta, lisades, et ta pole ka selgusele jõudnud, kas näiteks Olga Pihlak on sellesse ametisse nii hea kandidaat, et see kaaluks üles hiljutise Reformierakonna reetmise. "Ma ei näinud ka, et meie ringis oleks olnud talle suur toetus."
Metsamaa puhul arvas ta, et tegu on huvitava kandidaadiga, kel on aga selleks tööks liiga vähe kogemusi, ja ta võiks esmalt end proovile panna haridusvaldkonna spetsialistina.
Majandusvaldkonna abilinnapea kohal pooldab Starodubtsev kahtlustuse saanud Vitali Borodini jätkamist. "Ma ei näe, et uus kandidaat oleks temast parem," sõnas ta Lainjärve kohta.
Mare Roosileht ütles, et Restart soovib jääda kindlaks põhimõttele, et kahtluse all olevaid inimesi linnavalitsuse liikmeteks ei valita. Ta loodab, et Linder toob lähinädalatel volikogu ette hääletamiseks samad kolm kandidaati ja uus linnavalitsus saab ametisse asuda.