T, 30.05.2023

VIDEO ⟩ Juunis võistlevad Jõhvis kettaheite maailmameister ja olümpiavõitja

Jõhvi staadionil on sihikul ka igivana maailmarekord
Erik Gamzejev
Facebook Twitter
Comments
2,07 meetri pikkune Sloveenia vägilane Kristjan Čeh heitis Jõhvi staadionil ketast eelmisel aastal mõned nädalad enne seda, kui ta tuli esimest korda maailmameistriks.
2,07 meetri pikkune Sloveenia vägilane Kristjan Čeh heitis Jõhvi staadionil ketast eelmisel aastal mõned nädalad enne seda, kui ta tuli esimest korda maailmameistriks. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

16. juunil toimuval rahvusvahelisel Jõhvi kergejõustikuõhtul võistlevad  teiste seas kettaheite olümpiavõitja Daniel Stahl Rootsist ja maailmameister  Kristjan Čeh Sloveeniast.

Jõhvi kergejõustikuõhtu peakorraldaja Mati Lillialliku sõnul tuleb neile konkurentsi pakkuma ka Tokyo olümpiamängudel hõbemedali võitnud rootslane Simon Pettersson ning veel üks kettaheitja, kelle isiklik rekord ulatub üle 70 meetri. 

Kristjan Čeh võitis tänavu  5.mail Kataris maailma kuldliiga avaetapi heites ketta 70.89 meetri kaugusele, mis jääb tema isiklikust rekordist maha vaid 38 sentimeetriga.

Lilliallik rääkis esmaspäeval Jõhvis, et sai mõned päevad tagasi telefonikõne Čehi treenerilt Gerd Kanterilt, kes küsis ilma naljata, kas Jõhvi võistluse korraldaja on rahaliselt kindlustatud ka selleks, et maksta maailmarekordi preemia. 

Kettaheite maailmarekord 74.08 püsib juba ligemale 37 aastat sakslase Jürgen Schulti nimel. Mati Lillialliku sõnul on Čeh treeneri kinnitusel tõusnud väga heasse vormi, mille kinnituseks on seegi, et ligemale 71 meetri pikkune heide õnnestus tal Kataris ebasoodsates tuuleoludes. Jõhvi staadion on kettaheite jaoks sobivalt tuultele avatud ja heitesektorid on staadioni mõlemas otsas. 

Lisaks kettaheitele on Jõhvi kergejõustikuõhtul kavas veel 13 ala, kus lisaks Eesti parematele võistlevad sportlased enam kui kümnest riigist. Osalejate nimed selguvad lähinädalatel. 

Mati Lillialliku sõnul tuleb Jõhvis viimase kümne aasta kõige kõrgetaselisem kergejõustikuvõistlus Eestis. Tegu on rahvusvahelise kergejõustikuliidu pronks korraldustasemega (World Athletics Bronze label) staadionivõistlusega, mis kuulub ülemaailmsesse kontinentaalsarja. 

Lillialliku sõnul saab sellisel võistlusel teeninda ka reitingupunkte, mida on vaja koguda, et kvalifitseeruda maailmameistrivõistlustele ja olümpiamängudele. "Kuna sellisel tasemel võistlusi lähiriikides väga palju ei toimu, siis tahavad paljud sportlased kasutada võimalust koguda punkte," sõnas ta. 

Esmaspäeval allkirjastasid Mati Lilliallik ja Jõhvi vallavanem Maris Toomel koostöölepingu, mis loob eeldused kõrgetasemelise kergejõustikuõhtu traditsiooni jätkumiseks. Maris Toomel tunnustas korraldajaid ja lubas valla poolt anda parima, et Jõhvi võistlus oleks rahvusvahelises kergejõustikukalendris kõrgel positsioonil ka lähiaastatel.

Esimene Jõhvi kergejõustikuõhtu toimus aasta tagasi juunis vahetult pärast Eesti spordisangari Heino Lipu nime saanud uue kergejõustikustaadioni valmimist. Tol võistlusel heitis Kristjan Čeh staadionirekordiks 68.76. Mõned nädalad hiljem  tuli ta USAs esmaskordselt maailmameistriks. 

Naiste kõrgushüppe võistis eelmisel aastal Jõhvis tulemusega 1.89 ukrainlannast maailmameistrivõistluste hõbemedalivõitja Julia Levtšenko. 

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles