Lutuse meelest võiks teha ka põhjalikuma võrdleva analüüsi, ent isegi siinkohal äratoodud näide kinnitab, et kõik sõltub asutuse töökorraldusest. Peale selle, märkis Lutus, on Pärnus olemas ka finantsjuhtimisteenistus, milles on viis ametnikku ja üks töötaja. "Hariduse, kultuuri ja spordi valdkonnas täidab meie raamatupidamisteenistus ka neid ülesandeid," märkis Lutus.
Narva linnasekretär ja kantselei juhataja Ants Liimets tuletas meelde, et sellessamas kultuuriosakonnas oli omal ajal ametis 85 raamatupidajat, ent enamik neist koondati.
Iganenud süsteem
Viktoria Lutus lisas, et suur tähtsus on ka raamatupidamistarkvaral. Ning Narvas polevat see just kõige nüüdisaegsem.
"Kultuuriosakond peab kasutama rahandusameti raamatupidamisprogrammi," selgitas Lutus.
Ants Liimets ütles, et kuni nad ei ole üle läinud tänapäevasele programmile, tuleb kõiki arveid mitu korda käsitsi sisestada.
"Jah, see pole kuigi tänapäevane süsteem," tunnistas ta. "Ent täpsuse tagamiseks tuleb kasutada ühel ajal nii vana kui ka uut programmi, sest uus on esialgu ebatäiuslik. Mõnda aega tagasi oli meil sama lugu dokumentidega − need liikusid nii paber- kui ka elektroonilisel kujul. Nüüd on paberdokumendid kadunud ning jäänud vaid elektroonilised."
Tulekul koondamised
Viktoria Lutuse sõnul on lähitulevikus plaanis Narva linnavalitsuse struktuuri muudatused ning tema juhitava kultuuriosakonna raamatupidajate arv selle tagajärjel suure tõenäosusega väheneb.
Seda kinnitas ka Ants Liimets: raamatupidamise küsimus on päevakorras, ehkki mitte esikohal. "Niipea kui linnavalitsuse struktuur muutub, tekib see probleem kohe."
"Koondamiste plaan oli linnavalitsuses küll: kui me läheme üle digitaalsetele arvetele, siis võib veel raamatupidajaid koondada või teha rahandusametis ühtse raamatupidamise. Selline idee oli, ent seda ei viida ellu enne, kui uus programm täielikult tööle ei hakka," selgitas Liimets.