Saada vihje

Prokuratuur uurib Narva linnapea tagandamisega seotud võimalikku võltsimist

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Jana Kondrašova (vasakul) esitatud avalduse põhjal uuritakse Narva linnavolikogu esimehe Irina Janovitši (keskel) osalusel aset leidnud võimalikku dokumentide võltsimist. Narva linnapea Tarmo Tammiste umbusaldamise algatamise päeval, 11. märtsil küsis Kondrašova volikogu esimehelt isiklikult üle, konkreetselt millised dokumendid umbusalduse algatajad esitanud olid.
Jana Kondrašova (vasakul) esitatud avalduse põhjal uuritakse Narva linnavolikogu esimehe Irina Janovitši (keskel) osalusel aset leidnud võimalikku dokumentide võltsimist. Narva linnapea Tarmo Tammiste umbusaldamise algatamise päeval, 11. märtsil küsis Kondrašova volikogu esimehelt isiklikult üle, konkreetselt millised dokumendid umbusalduse algatajad esitanud olid. Foto: Ilja Smirnov / Põhjarannik

Viru ringkonnaprokuratuur algatas Narva linnavolikogu liikme Jana Kondrašova avalduse alusel menetluse, uurimaks, kas Narva volikogus võltsiti linnapea umbusaldamise käigus dokumente või mitte.

Et selgitada välja kõik Kondrašova avalduses kirjeldatud asjaolud, algatas Viru ringkonnaprokuratuur kriminaalmenetluse karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb ametlike dokumentide võltsimist.

Karistusseadustiku kohaselt karistatakse ametiisiku poolt toime pandud dokumendi võltsimise või võltsitud dokumendi väljastamise eest rahatrahviga või kuni kolme aasta pikkuse vangistusega.

"Esialgu pole kahtlustust kellelegi esitatud," teatas Viru ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Jelena Filippova Põhjarannikule.

Narva linnavolikogus enamust omava fraktsiooni Kodulinn Narva toonane esimees Aleksei Voronov teavitas 11. märtsil kõnepuldist kavatsusest linnapea Tarmo Tammistele umbusaldust avaldada ning järgmisel, 15. märtsi istungil hääletas fraktsioon selle poolt. Nõnda võeti linnapea Tammiste ametist maha.

Opositsioonilise fraktsiooni Meie Narva liider Jana Kondrašova kahtlustab, et linnapea umbusaldamise kavatsusest teavitanud fraktsiooni Kodulinn Narva esimees Aleksei Voronov ja samasse fraktsiooni kuuluv volikogu esimees Irina Janovitš võltsisid dokumente. Kondrašova kirjutas sellest 5. aprillil prokuratuurile saadetud avalduses.

Ta teatas, et umbusalduse algatajad ei esitanud volikogule seadusega kehtestatud tähtajaks umbusaldusavaldust, et kõik, sealhulgas ka Tammiste ise, selle sisuga aegsasti tutvuda saaksid ja selle kohta oma seisukoha kujundaksid. "A. Voronovi ette loetud paberist ei kõlanud midagi umbusaldusavalduselaadset, oli vaid ettepanek kutsuda kokku istung umbusalduse avaldamise arutamiseks," kirjutas Kondarašova Viru ringkonnaprokuratuurile.

Kondrašova kinnitas, et küsis umbusaldamise algatamise päeval linnavolikogu esimehelt isiklikult üle, millised dokumendid Voronov konkreetselt esitas. "Irina Janovitš algul keeldus koopiat esitamast, viidates seal sisalduvatele isikuandmetele, seejärel aga siiski demonstreeris kahte paberilehte, millest ühel oli ette loetud ettepanek istung kokku kutsuda, teisel aga linnapeale umbusaldamise avaldamise eelnõu. Avaldust ühes saadikute allkirjadega Irina Janovitšil ei olnud," kirjutas Kondrašova.

Seejärel aga ilmus Kondrašova sõnutsi linnavalitsuse dokumendiregistrisse nõutud umbusaldusavaldus ühes 20 umbusalduse algataja nimega, ehkki enne polnud neid volikogu liikmetele ette loetud ja õigel ajal ka volikogu esimehele esitatud.

Peale selle tõi Kondrašova esile, et umbusaldamise protsessi eri staadiumides dokumendid erinesid. "Need faktid annavad alust arvata, et ettepanek ja umbusaldusavaldus koostati ning allkirjastati eri aegadel: ettepanek 11. märtsi istungiks ja umbusaldusavaldus 15. märtsiks. Mis omakorda tähendab, et Narva linnavolikogus võib olla aset leidnud dokumentide võltsimine eesmärgiga linnapea määratud päeval ametist maha võtta," võttis Kondrašova prokuratuurile saadetud avalduses kokku.

Irina Janovitš kinnitas märtsis Põhjarannikule, et umbusaldamise algatajd esitasid kõik selleks vajalikud dokumendid  ja need olid volikogu kantseleis olemas. "Kuid ei 11. ega ka 15. märtsil ükski opositsiooni esindaja ega ka Tammiste ise, neid kantseleist ei küsinud," märkis ta. 

Võimalike rikkumiste pärast Tammiste tagandamisel esitas opositsioon umbusaldusavaldse Irina Janovitšile, kuid see ei saanud 8. aprillil toimunud istungil läbiminemiseks vajalikul hulgal poolthääli.  

Kohe pärast 15. märtsil toimunud umbusaldushääletust ütles ka tolleks hetkeks juba ekslinnapeaks saanud Tarmo Tammiste Põhjarannikule antud kommentaaris, et aset leidsid rikkumised. Ent tema isiklikult neid edasi kaevata ei kavatsenud.

"Selle otsuse võib vaidlustada vaid mõni volikogu liige, mina volikogu töösse sekkuda ei saa. Kuid vigu seal tehti. Jana Kondrašova luges ette fraktsiooni Meie Narva avalduse, nemad hääletuses ei osalenud ning neil on õigus pöörduda halduskohtusse, et sealt öeldaks, et nimetatud otsus on seadusega vastuolus. Kuid see ei tähenda, et mind ametisse ennistatakse," sõnas Tammiste.

Tagasi üles