17. juuni 2015, 21:55
Aleksei Nikolajev kummutab kuuldusi Nitroferdi sulgemisest
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
АSi Nitrofert peadirektor Aleksei Nikolajev ei mõista, kust tulevad kuulujutud, nagu oleks mineraalväetiste tehas hingusele läinud.
"Võimalik, et need on seotud sellega, et sel kuul tekkis palkade väljamaksmisega väike viivitus," ütles ta. "Kui palku oleks kinni peetud mitu kuud või pool aastat, siis veel, aga sellist asja pole meil kunagi olnud. Objektiivsetel põhjustel jäi palk sel kuul mõne päeva võrra hiljaks, kuid see probleem sai kiiresti lahendatud ning inimesed said oma palga ja puhkuseraha kätte."
Võimalik, et kuuldused tehase sulgemisest on seotud ka olukorraga Ukrainas, kus hiljuti panid tootmise seisma kaks senini tegutsenud rahvusvahelisele keemiatööstuskontsernile Ostchem kuuluvat mineraalväetiste tehast. Ostchemi kontserni kuulub ka Nitrofert. "Kuid neid tehaseid ei suletud, vaid need pandi remondi ajaks ajutiselt seisma," kinnitas Aleksei Nikolajev.
Tehas pole kontor
"Meie tehas ei ole mingi kontor, mis rendib kahte-kolme ruumi ning mida on väga lihtne kinni panna, võtta nagist oma mäkintoš ja lahkuda," selgitas Nikolajev, et nõnda keerulist keemiaettevõtet nagu Nitrofert ei ole sugugi lihtne sulgeda.
Vaatamata sellele, et tehas juba pikka aega seisab, toimib seal endiselt veevarustus- ja kanalisatsioonisüsteem, on olemas elektrivarustus ning kõik seadmed on töökorras. "Kõiki seadmeid on tarvis kontrollida ja hooldada ning meil töötab praegu 430 inimest," märkis Nikolajev. "Pealegi on meiega seotud ettevõtted, kellelt me teenuseid ostame ja kes meilt teenuseid ostavad, nii et tehast niisama lihtsalt kinni panna, nagu kuulujuttude levitajad arvavad, ei ole võimalik."
Olukord ei võimalda
Aleksei Nikolajevi sõnul ei ole praeguses majandusolukorras, mida mõjutavad maailmapoliitikas aset leidvad protsessid, tootmist käivitada ratsionaalne.
"Turg seisab paigal. Kes ja kuidas seda kujundab, on iseküsimus, kuid meil ei ole teist võimalust osta toorainet − gaasi −, kuna see tuleb mööda toru," ütles ta. "Meie toodangu hinnad küll tõusevad vahetevahel 2-3 dollari võrra, kuid dollar ei ole praegu nii tugev kui varem."
Selleks et tootmist käivitada − seadmete remondist kuni esimese toodangu väljalaskmiseni −, on Aleksei Nikolajevi sõnul tarvis praegu vähemalt 2 miljonit eurot. Sellist raha praeguste turuhindade juures aga ei ole majanduslikult mõttekas investeerida.
"Kuid mingit käsku tehas sulgeda ei ole me tehase omanikelt saanud," kinnitas ta. "Ootame edasi, võib-olla turg tõuseb. Tehase töötajatel on, millega tegelda: nagu ma juba ütlesin, on vaja seadmeid töökorras hoida, midagi puhastada, värvida ja kohati sanitaarremonti teha."
Tuletame meelde, et 2009. aasta veebruaris peatati mineraalväetiste tehase Nitrofert tootmine toodete hindade languse tõttu ja omahinna kasvu tõttu. Kolm ja pool aastat oli tehas ooterežiimil. 2012. aasta lõpus taastas Nitrofert tootmise, kuid 2013. aasta augustis peatas selle pärast plaanilist remonti taas.