Saada vihje

Tuntud taaskasutuspood taganeb Ida-Virumaalt

Copy
Artikli foto
Foto: Peeter Lilleväli / Põhjarannik

Ostjate kahanemine Ida-Virumaal kimbutab ka taaskasutuskauplusi, esimesena taganeb siit üks Eesti suuremaid ja tuntumaid taaskasutuspoodide kette Humana. Humana Jõhvi kaupluse viimane tööpäev on 28. märtsil, Narva omal 26. aprillil, Sõbralt Sõbrale ja Uuskasutuskeskus jätkavad.

"Tegime selle otsuse puhtalt eelmise aasta majandustulemuste põhjal − need ei olnud paraku kummaski poes head," ütles taaskasutus- ja heategevusorganisatsiooni Humana infojuht Mari-Helene Kaber.

Humana majandusnäitajad käivad tema sõnul suhteliselt sama sammu nagu üleüldine tarbekaupade müük: tõusud ja langused on nii siin kui seal ühel ajal.

Riided ja jalanõud pole raskel ajal esimene valik

"Toidu- ja üürikuludest inimesed ei pääse, need tuleb ära tasuda. Mis puudutab tarbekaupu, mis ei ole kohustuslik kulu, siis nende pealt saab kokku tõmmata. Me ei ole uute riiete asendaja. Kui ei ole võimalik riietele raha kulutada, siis jäetakse ostmata − ja pole vahet, kas need on uued riided või second hand," rääkis Kaber.

Humanal on kokku 23 kauplust, neist 11 Tallinnas. Ühegi teise poe puhul pole seni olnud vajadust sulgemist kaaluda.

Kaber toonitas, et sulgemisotsuseid ei tehta kergel käel ja kiirustades, ent Ida-Virumaa poode oma teiste kaupluste arvelt ülal pidada ei ole kuidagi mõistlik.

"Pikas perspektiivis me ei välista, et kunagi tuleme sinna tagasi, aga lähemal ajal seda kindlasti ei juhtu."

Narvas avas Humana esimese poe 2000. aastate alguses, kui pikalt see toona tegutses, ei teadnud Mari-Helene Kaber öelda. Uuesti mindi oma poega Narva aastal 2011, pikalt tegutseti Kerese keskuses. Kui seal kliendibaas väga kokku kuivas, koliti neli aastat tagasi Astri keskusse.

Jõhvis Jewe keskuses avas Humana kaupluse 2020. aastal, enne seda asus pood alates 2014. aastast Kohtla-Järvel Vironia keskuses.

Ühe poe kadumine mõjutab teisigi

"Ida-Virumaal on meie kauplustel selgelt kõige kehvem seis," tõdes Sõbralt Sõbrale kaupluseketi tegevjuht Maiko Kesküla. "Narva poe oleksime eelmisel aastal äärepealt sulgenud, aga saime Fama keskusega kokkuleppele ja ikka jätkame."

Ega Jõhviski lihtne pole ja kui Jewe keskuses Sõbralt Sõbrale naabruses tegutsev Humana pood kaob, jääb sealgi ostjaid vähemaks.

"Taaskasutuspoed ei ole omavahel konkurendid, me täiendame üksteist," ütles Kesküla, et kui Humanat enam ei ole, siis on inimestel seda vähem sellele korrusele asja.

Sõbralt Sõbrale alla anda ei kavatse

Sõbralt Sõbrale poodide kaubavalik on Humanaga võrreldes laiem, sealt leiab peale tekstiilitoodete ja jalanõude ka kõikvõimalikku kodukaupa ja isegi mööblit.

Kesküla sõnul ei saa ühtegi kaubakategooriat eraldi välja tuua, kõike ostetakse vähem.

"Sõja algusest saati on tunda üleüldist langust − kogu Ida-Virumaa kaubandus ongi raskustes. Võiks ju arvata, et keerulisel ajal ostetakse rohkem just taaskasutuspoodidest, aga seda suurenenud nõudlust ei ole paraku tekkinud, inimeste tarbimisharjumused pole taaskasutuse poole muutunud."

Kesküla rääkis, et kui Narva pood on pisike ja vajab värskendamist, siis Jõhvis on neil suur kauplus, hea laosüsteem ja väga hea meeskond.

"Asjalik ja tugev pood heas asukohas, aga millegipärast inimesed ei jõua sinna. Võib-olla peame ka ise midagi muutma, pakkuma Ida-Virumaa inimestele teistmoodi sortimenti," arutles ta. "Hoiame Jõhvil silma peal, tahame ka üürileandjaga suhelda − mis plaanid temal selle Humana pinnaga on. Meie jaoks on Ida-Virumaal olemine ka missiooniettevõtmine, niisama lihtsalt me alla ei anna."

Uuskasutuskeskustes käive kasvas

"Uuskasutuskeskused on Ida-Virumaal oma kasutajaskonna leidnud," ütles MTÜ Uuskasutuskeskus tegevjuht Katriin Jüriska. "Narva kaupluse avasime kümme ja Jõhvi oma kuus aastat tagasi. Kuigi 2024. aastal mõlemas külastatavus veidi langes, suutsime sellest hoolimata käibeid ülemöödunud aastaga võrreldes kasvatada."

Ka see aasta on tema sõnul alanud ootuspäraselt ja ühtegi keskust ei ole põhjust sulgeda. Endiselt on kõige nõutum kaubagrupp riided, aga ostetakse ka nõusid, kodukaupu ja mööblit.

"Inimeste huvi ringmajanduse vastu ja kestlikkuse väärtustamine kasvavad aasta-aastalt," kinnitas Jüriska.

"Lasksin hinnad alla, sest minu eesmärk on, et võimalikult palju riideid liiguks, uue omaniku leiaks," ütles Kiviõli kirbuka perenaine Kristina Tammiksaar.
"Lasksin hinnad alla, sest minu eesmärk on, et võimalikult palju riideid liiguks, uue omaniku leiaks," ütles Kiviõli kirbuka perenaine Kristina Tammiksaar. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Kiviõli kirbukas laskis hinnad alla

"Ei saa öelda, et läheb hästi, aga väga kurta ka ei saa," ütles Kiviõlis tegutseva kirbuka eestvedaja Kristina Tammiksaar.

Ostjaid on tema sõnul viimasel ajal pigem juurde tulnud, küllap ka varasemast veel soodsamate hindade pärast.

"Hinna alandamine annab kohe tunda: sellest aastast maksavad meil kõik riided ja raamatud 50 senti. Jalanõud on kallimad, tavaliselt kolm-neli eurot, aga kindlasti mitte üle kümne euro," rääkis ta.

Riidekraami tuuakse kirbukasse viimasel ajal oluliselt rohkem, sest olmejäätmete konteinerisse enam tekstiili ju panna ei tohi.

"Võtan inimestelt kõik vastu ja hiljem sorteerin. Osa panen kõrvale hooldekodu jaoks, mis üldse ei kõlba või liiga kauaks seisma jääb, selle viin lõpuks Erra jäätmejaama."

Kes on kes taaskasutuses

* Humana on taaskasutus- ja heategevusorganisatsioon, kes edendab ringmajandust ning toetab arenguprojekte. Eestis on nende peamised tegevused riiete kogumine, sorteerimine ja uuele ringile suunamine. Saadud tuluga toetatakse arenguprojekte partnerriikides.

* Sõbralt Sõbrale on sotsiaalne ettevõte, mis lisaks taaskasutuskaupade müümisele toetab abivajavaid perekondi ja lapsi. Kauplused võtavad inimestelt vastu esemeid, mille müügitulu läheb heategevusse.

* MTÜ Uuskasutuskeskus on isemajandav sotsiaalne ettevõte, mille eesmärk on saata kasutatud asjad ringlusesse ning muuta uuskasutamine inimestele lihtsasti kättesaadavaks.

Tagasi üles