Küttepuude hind jääb tõenäoliselt püsima

Talvised talved on ehmatanud ahjuomanikud küttepuid aegsasti valmis varuma, mistap praegused müügikuulutused ostjate tulva ei too.

FOTO: Peeter Lilleväli

Skandinaavias möllanud tormide tõttu seal Eesti paberipuud praegu ei vajata, ent kallinevad elekter ja kütus ei võimalda küttepuu hinda alla lasta.

"Meie Norra koostööpartnerid on kõik lepingud üles öelnud, Skandinaavia lõunapoolne turg on meie jaoks täiesti ära kukkunud," tõdes IMB Puidutoodete ASi omanik Ivar Teeväli. "Piiritagune paberipuu vajadus on langustrendis ja see võib veel pikalt kesta, sest nende pooleteise kuu taguste tormimurdudeni seal nüüd alles hakatakse jõudma."

Küttepuu hinda see langus Teevälja sõnul ei mõjuta - neid müüakse nii väikese marginaaliga, et hinnaga mängimiseks ruumi õieti polegi. "Küttepuudel peab ikka väga suur maht olema, et midagigi teenida," märkis ta. "Jaemüügi hulgiostjatele oleme pisut allahindlust teinud, aga üldiselt on hind samasugune, nagu viimasel ajal ikka on olnud. Kuiv puu on ostetud veel kalli hinnaga; see märg, mis praegu sisse tuleb, nõuab kuivatamiseks palju energiat."

Praegu pole küttepuude järele ka nõudlust, väitis Teeväli. "Inimesed on kahe viimase talvega nii palju hoiatussõnumeid saanud, et kõigil on varud olemas. Mis edasi saab, seda on väga raske prognoosida."

Kütuse ja energia hind määravad

Üheksandat aastat küttepuude müügiga tegelev Aivo Padda OÜst Lepalind hinnalangust ette ei näe: "Puidu ülestöötamise hinnad ju tõusevad - sellest aastast tohib metsatehnika liikuda ainult valge kütusega, mis on muidugi kallim kui erimärgistusega kütus. Ka elektri hind mõjutab küttepuude tootmist - ja see on samuti tõusnud."

Samas ei arva Padda, et need muutused hinna tõusule lükkaksid: "Konkurents on see, mis turgu korrigeerib. Küttepuude müüjaid on ikka päris palju, eriti kevadel, kui pakuvad ka need ühekordsed müüjad, kes oma talvel varutud üksikutest koormatest lahti tahavad saada. Siis võib 10ruumimeetrise koorma isegi 320 euroga kätte saada, aga muidu jääb ikka 340-350 euro kanti."

Talvel on turg soikus

OÜ Sonerlink omanik Sulev Kortin ei söanda arvata, mis kevadel saama hakkab. Praegu müüb ta ainult võrkudes kasepuud ega ole veel uurinud, mis hinda kevadel lahtise puu eest küsima võiks hakata.

"Eelmisel aastal läks koorma hind vahepeal 400 euroni, kaske müüsin isegi 450ga. Võrkudes puud praegu ei taheta, mõni küll helistab ja uurib, aga ostjaid on mõni üksik olnud. Talve on muidugi veel ees ka, ehk tuleb ostjaid. Aga kask võib võrkudes seista, ei juhtu sellega midagi."

Märtsi arvab ta parajaks ajaks uue hooaja hindu uurima hakata. "Turg määrab - kui ümarpuidu hind langeb ja saame odavamalt kätte, võib ka müüdav küttepuu pisut odavamaks muutuda."

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles