Sompa inimesed külmetavad oma korterites

Sompa elanik Eva soojendab tuba tellistega.

FOTO: Peeter Lilleväli

Kohtla-Järve Sompa linnaosa elanik Eva kardab eile haiglast väljakirjutatud abikaasa tervise pärast. Mees põdes kopsupõletikku, aga korteris on kõigest 13 kraadi.

"Meid jäeti kütteta, kuigi me pole sooja eest sentigi võlgu," kurdab Eva. "Mees sattus kopsupõletikuga haiglasse ja peab nüüd jälle külmas korteris elama. Aga ta on ju 73aastane."

Eva sõnul on toas 13 kraadi sooja ja kahest töötavast elektriradiaatorist on vähe abi, sest naaberkorterid on tühjad ja seal on õigupoolest jääaeg. Pisut abi on 2001. aastal soetatud pliidist. "Kuumutan selle peal telliskive ja viin siis tuppa," kirjeldab naine. "Nii soojendasin tuba eile mehe haiglast tuleku ajaks."

Oma korteris külmetab teinegi elanik Valentina. Hiljuti kolis külma majja kahe lapsega pere. "Ei kujuta ette, kuidas nad seal elavad," muretseb Eva.

Süüdi on uued elanikud

Kõnealuses majas Aruserva 19 on kaheksa korterit, kuid neist viis on hüljatud ja seisavad tühjalt juba ammu. Nende küttearvetest on kogunenud suur võlg. Möödunud aastal maja siiski köeti.

"Lubasime kütma hakata kohe, kui taastatakse neljanda korteri radiaatorid," ütleb abilinnapea Sompa linnaosas Vladimir Tužilkin. "Korterisse kolis noor perekond, nad lubasid panna sinna varem väljalõigatud radiaatorid. Selgitasime seda elanikele ja ma ei mõista, miks nad kaebavad toimetusele."

Eva peab Vladimir Tužilkini sõnu vaid eneseõigustuseks. Naise sõnul teatas see perekond kohe, et neil pole radiaatorite taastamiseks raha ja tänavu nad seda ei tee, vaid kütavad elektriga. "Miks peame meie neist sõltuma ja külmetama?" pahandab Eva.

Hüljatud maja

"Meie maja on igas mõttes hüljatud," räägib Eva. "Elanikud hülgasid korterid, jättes endast maha võlad. Linn jättis meid kütteta. Haldusettevõte ei taha laguneva maja remondiga tegelda. Meile öelda, et maja on ebarentaabel. Nad irvitavad meie üle. Aga kuhu meil minna?"

Vladimir Tužilkin ütles eile Põhjarannikule, et hakkab selle probleemiga tegelema. Eva on juba kaotanud usu sellistesse lubadustesse ja kavatseb minna abi lootuses linnapea jutule.

Tagasi üles