Nitrofert jääb seisma vähemalt kevadeni

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Vaatamata sellele, et tehas on pikemat aega seisnud, ei ole inimesed koondatud ja nad jätkavad remonditööde tegemist.
Vaatamata sellele, et tehas on pikemat aega seisnud, ei ole inimesed koondatud ja nad jätkavad remonditööde tegemist. Foto: Peeter Lilleväli

Augusti alguses plaaniliseks remondiks peatatud Kohtla-Järve väetisetehast Nitrofert ei ole toodangu madalate hindade tõttu kavas enne kevadet käivitada. Seisva tehase töötajaid koondamine praegu ei ähvarda - nad  said hoopis väikese palgatõusu. 

"Meie toodangu hind maailmaturul on langenud poolteist korda ning toota ei ole kasulik," ütleb Nitroferdi peadirektor Aleksei Nikolajev. "Valmistume talveks, et külm varadele liiga ei teeks. Töötajaid, keda praegu on tehases ligi 500, ei ole plaanis koondada."

Väike palgatõus

Ta märkis, et tehase töötajatele on tehtud töötasu maksmise määrusesse preemiate kohta lisandus, kus täpsustatakse, mille eest konkreetselt, millistel tingimustel võib töötaja iga kuu saada preemiat kuni 20 protsenti palgast või tasumäärast.

"Peale selle tõstsime kõigi töötajate palka 1. novembrist 2013 neli protsenti," räägib Aleksei Nikolajev. "See ei ole seotud ainult sellega, et personali säilitada. Me võtame aegsasti arvesse palga alammäära tõusu, mis jõustub 1. jaanuarist 2014."

Kui rääkida tehase perspektiividest, siis on plaanis vajalikud remondid, investeeringud, seadmete, hoonete ja kommunikatsioonide moderniseerimine.  "Me tegeleme sellega jätkuvalt. Praeguseks ei ole omanikud vajalikke toimetusi ära keelanud," märkis Aleksei Nikolajev.

Turul keeruline seis

Samasuguses ooterežiimis on mõned ühele Ukraina jõukamale ärimehele Dmõtro Firtašile kuuluva rahvusvahelise keemiaettevõtete valdusfirma Ostchem Holding Ukraina tehased - sama firma alla kuulub ka Nitrofert. Neis tehastes kestab samuti jätkuvalt remont.

Meedias antakse teada, et Ukraina suuremad mineraalväetiste tootjad vähendavad tootmist. Eksperdid toovad välja peamised põhjused, mis on praegust olukorda mõjutanud: majanduse nõrgenemine suuremates tarbijariikides, lämmastiku hindade langus, Hiina dumping ning nõudluse vähenemise taustal - gaasi hinna tõus.

Nitrofert peatas valmistoodangu hinna languse ja omahinna tõusu tõttu tootmise veebruaris 2009. Ettevõte jäi kolmeks ja pooleks aastaks ooterežiimile. Tehase omanikud ei sulgenud seda, kuid ei pidanud ka otstarbekaks käivitada tootmist, mis oleks kallinenud toorme ja valmistoodangu madalate hindade tõttu suurt kahjumit toonud.

Kogu selle aja töötasid tehases inimesed, said palka ning kandsid hoolt seadmete ja kommunikatsioonide säilimise ja korrasoleku eest, et tehas võiks iga kell taas tootmise käivitada.

Nitrofert pandi taas tööle 2012. aasta sügisel ja ta jõudis väetist toota napi aasta.  Tänavu augustis peatati aga jälle plaaniliseks remondiks. Tookord oli plaanis  septembris tootmist jätkata.

Märksõnad

Tagasi üles