22. mai 2014, 22:45
Ärev olukord Ukrainas ei soosi Nitroferdi taaskäivitamist
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eelmise aasta augustis plaaniliseks remondiks peatatud, Ukraina miljardärile Dmõtro Firtašile kuuluv Kohtla-Järve väetisetehas Nitrofert seisab jätkuvalt, kuigi varasemate plaanide kohaselt oli kavas see tänavu kevadel taaskäivitada.
"Kõik töötajad käivad tööl, kannavad hoolt hoonete ja seadmete eest," rääkis ASi Nitrofert peadirektor Aleksei Nikolajev. "Ettevõtte varadel hoitakse silma peal. Korraldame ja viime läbi nii elektriohutuse kui tehnoloogiaseadmete eest vastutavate isikute koolitusi."
Vahetatakse seadmeid
Muude tööde hulgas vahetatakse välja ka mõningad seadmed, näiteks kaks legeeritud malmist valmistatud tehnoloogilist aparaati, kõrgrõhu utilisaatorkatla neli sektsiooni. Sõlmitud on leping projektorganisatsiooniga ning tehtud projekteerimistööde ettemaks seoses keskkonnakaitseliste meetmetega (gaasikondensaadi puhastamine ammoniaagitootmises).
Nitroferdi tehas pandi seisma toodangu hinna languse ja tootmise omahinna tõusu tõttu. Aleksei Nikolajevi sõnul langevad mineraalväetiste hinnad maailmaturul praegu jätkuvalt, mis on suveperioodile iseloomulik. "Ja Ukraina sündmused avaldavad muidugi negatiivset mõju nii maailmaturule kui ka meie ettevõttele," märkis ta.
Kohtla-Järve tehas Nitrofert kuulub rahvusvahelisele kompaniile Group DF, mille omanik on Ukraina ärimees Dmõtro Firtaš, kes peeti kinni Viinis ja kelle väljaandmist nõuab USA. Firtaš pääses otsuse tegemiseni vahi alt, makstes 125 miljoni euro suuruse kautsjoni.
Seisavad ka Ukraina väetisetehased
Hiljuti seisati ka Firtašile kuuluvad kontsern Stirol ja Severodonetski ettevõte Azot, mis kuulub samuti Group DFile.
Peatatud on ammoniaagi ning selle derivaatide (karbamiid, salpeeter, ammooniumisoolad) ja muu toodangu väljalase. Ettevõtte kodulehel on kirjas, et praegu tühjendatakse ammoniaagihoidla täielikult.
Ettevõttes Azot põhjendati oma otsust sooviga tagada töötajate ja piirkonna elanike ohutus. Töötajatele lubatakse, et seisaku ajal säilib nende palk täies ulatuses, kedagi ei saadeta sundpuhkusele ja töönädal jääb samaks. Azot on 100 000 elanikuga Severodonetski üks suuremaid ettevõtteid, kus töötab ligi 8000 inimest.
Nitroferdi tehases töötab praegu 461 inimest. "Tootmise taaskäivitamine sõltub meie toodangu hindadest maailmaturul ning olukorrast Ukrainas," ütles Aleksei Nikolajev.